Шампионската лига ще има нов победител! Халкбанк изхвърли ЗАКСА

Шампионската лига по волейбол при мъжете ще има нов победител през този сезон.

След като през последните 3 сезона неизменен победител бе полският гранд ЗАКСА (Кендженджин-Козле), то през 2024 година най-престижният турнир в Европа ще има нов шампион.

Това стана факт, след като вицешампиона на Турция Халкбанк (Анкара) отстрани ЗАКСА от ШЛ, след като го победи у дома с 3:0 (32:30, 25:21, 25:22) в срещата-реванш от плейофите, която се игра пред 3500 зрители в “Зираат Банккарт Волейбол Хол”.

Така ЗАКСА отпадна от Шампионската лига, след като в първата среща преди седмица победи в първата среща с 3:2.

Отпадането на ЗАКСА бе логично на фона на многото контузии в тима, както и на вълна от вирусни заболявания, които повалиха тима на Адам Свачина, който замени преди седмици Туомас Самелвуо на поста старши треньор.

Двубоят можеше да има и друга развръзка, ако поляците бяха спечелили първата среща с 3:1 гейма.

Двубоят снощи започна отлично за поляците, които поведоха убедително с 9:1 в първата част. Домакините от Халкбанк успяха да се върнат в мача, след като американският разпределител Мика Ма’а застана на изпълнението на начален удар и бързо направи резултата от 11:17 до 15:17. Волейболистите на ЗАКСА дори се зарадваха, че са спечелили първия гейм с 26:24. Тогава старши треньорът на Халкбанк Слободан Ковач взе “видео чалъндж”, който показа, че Дейвид Смит е докоснал мрежата. Последваха 3 геймбола за поляците, които не бяха реализирани. Волейболистите на Халкбанк обаче затвориха първата част при 5-ия геймбол с 32:30.

Полските волейболисти не можаха да се възстановят от загубения първи гейм и сравните лесно загубиха втората и третата част, в които се разигра Нимир Абдел-Азиз, който бе избран за MVP.

Нимир Абдел-Азиз заби 28 точки (3 аса, 58% ефективност в атака - +21) за успеха на Хлкбанк.

Мерт Матич добави 9 точки (3 блока, 67% ефективност в атака - +7).

Звездата Ървин Нгапет се отчете с 6 точки (1 блок, 25% ефективност в атака, 21% перфектно и 58% позитивно посрещане - -2).

Лукаш Качмарек стана най-резултатен за ЗАКСА с 15 точки (2 аса, 2 блока, 41% ефективност в атака - +14).

Кристиян-Даниел Кицигой добави 11 точки (1 ас, 50% ефективност в атака, 10% перефектно и 24% позитивно посрещане - +1).

На 1/4-финал Халкбанк ще срещне италианския вицешампион Кучине Лубе (Чивитанова), с Александър Николов.

ХАЛКБАНК, АНКАРА (ТУРЦИЯ) - ЗАКСА, КЕНДЖЕНДЖИН-КОЗЛЕ (ПОЛША) 3:0 (32:30, 25:21, 25:22)
ХАЛКБАНК: Мика Ма’а 4, Нимир Абдел-Азиз 28, Ървин Нгапет 6, Марза Лагумджия 1, Янус Таяз 3, Мерт Матич 9 - Волкан Дьоне-либеро (Джон Гордън Перин 8, Иззет Юнвер, Джей Бланкенау)
Старши треньор: СЛОБОДАН КОВАЧ
ЗАКСА: Марчин Януш, Лукаш Качмарек 15, Кристиян-Даниел Кицигой 11, Бартош Беднож 4, Дмитрий Пашицкий 2, Дейвид Смит 5 - Ерик Шоджи-либеро (Бартоломей Клут, Андреас Таквам 6, Матеуш Биернат, Корнелиус Банах)
Старши треньор: АДАМ СВАЧИНА.