ЕВРО 2024: Швейцария 0:0 Германия

Дея спорт с нов страхотен обрат срещу ЦСКА

Отборът на Дея спорт (Бургас) продължава да е еднолично начело в Efbet Супер Волей. Както в полуфинала за Купата на България, играчите на Франческо Кадеду направиха страхотен пълен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (20:25, 22:25, 25:17, 25:20, 15:11) като гости на ЦСКА в най-интересния мач от междинния 15-и кръг на първенството, игран тази вечер в зала "Васил Симов" в столицата.

Така бургазлии остават на първото място във временното класиране с 14 победи, 1 загуба и 40 точки. ЦСКА пък е 4-и с 10 победи, 5 загуби и 29 точки, но преди изиграването на останалите срещи от кръга.

В следващия, редовен, 16-и кръг Дея спорт приема Марек Юнион Ивкони (Дупница), докато "червените" гостуват в Бургас, но на шампиона Нефтохимик. Двубоите са съответно в събота (10 февруари) от 18,30 часа и в петък (11 февруари) от 19,00 часа.

В началото на първия гейм на срещата ЦСКА бързо поведе с 3:0 след три поредни бомбени аса на Тодор Вълчев. Двата тима продължиха напълно равностойно до 9:6, след което Дея спорт намали изоставането си на 8:9 след успешни атаки на Димитър Василев и Николай Учиков. "Червените" си върнаха предимството си и дори го увеличиха до 13:8 след атака на Александър Симеонов, ас на Тодор Костов и мощна контра на сръбския диагонал Страхиня Бързакович. Разликата се запази до 16:11 след отлична блокада на Тодор Вълчев, което накара треньорът на бургазлии Франческо Кадеду да поиска тайм-аут. Домакините запазиха преднината си до 20:15 след нов ас на Вълчев, след което ЦСКА без проблеми спечели гейма с 25:20 след поредна силна атака по правата на Бързакович.

И втората част тръгна добре за ЦСКА, които дръпнаха с 3:1 след успешни атаки от втора линия на Тодор Вълчев. Дея спорт обаче веднага изравни за 3:3 след атака на Николай Учиков и контра на Димитър Василев. "Червените" си върнаха преднината при 6:4 след нова атака на Вълчев и ас на Александър Симеонов. Бургазлии стигнаха до ново равенство при 7:7 след атака на Валентин Братоев и контра на Василев. Дея спорт дори излезе напред в резултата при 8:7 след отлична блокада на Вальо Братоев. Играта продължии точка за точка до 10:8. Домакините изравниха при 11:11 след атака в аут на Николай Учиков, който се приземи много лошо и бе заменен от бразилеца Лукаш Мадалос.

ЦСКА успя да си върне предимството при 12:11 след нова директна точка от сервис, този път на Тодор Костов, след което за пореден път играта продължи точка за точка до 15:14. Последва атака в аут на Мадалос от гостите и контра блок-аут на Страхиня Бързакович и 17:14 за играчите на Александър Попов. Въпреки прекъсването за Франческо Кадеду и Дея спорт, последва нова грешка на Мадалос и 18:14. Бразилецът се реваншира моментално и 18:15. Резултатът стана 21:16 след атака през центъра на Тодор Костов и грешка в атака на Вальо Братоев, след което Кадеду поиска втори тайм-аут. Бургазлии успяха да намалят пасива си до 20:22 след няколко грешки на "червените", но в крайна сметка ЦСКА затвори частта в своя полза при 25:22 след атака в аут на Лукаш Мадалос и поведе с 2:0.

Двата тима започнаха напълно равностойно в третия гейм до 6:6, след което Дея спорт поведе с 8:6 след силен ас на Димитър Василев и контра през центъра на Николай Николов. Разликата леко нарасна до 10:7 след грешка на Страхиня Бързакович, което накара Сашо Попов да вземе прекъсване за ЦСКА. Въпреки това, нова грешка на Бързакович и 11:7 за бургазлии. Преднината на Дея спорт продължи да расте до 16:8 след поредица от нови грешки на "червените". След това Сашо Попов пусна в игра повечето си резерви. Резултатът обаче стана 20:12 след блок-аут на Лукаш Мадалос, след което играчите на Франческо Кадеду спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:17 след ас на Стефан Чавдаров, който започна частта като титуляр, и намалиха изоставането си на 1:2 гейма.

След равностойното начало и на четвъртата част Дея спорт дръпна с 5:3 след атака в аут на Страхиня Бързакович и страхотна изява при мрежата на Николай Николов. Преднината на бургазлии стана 7:4 след аут на Тодор Вълчев от домакините, което пък принуди Сашо Попов да поиска прекъсване за ЦСКА. Разликата на Дея спорт продължи да расте до 13:8 след отлични изяви на Лукаш Мадалос в атака и на сервис и втори тайм-аут за "червените". Домакините реагираха и намалиха изоставането си до 14:17 благодарение на Бързакович, след което Франческо Кадеду поиска прекъсване за гостите. Въпреки усилията на армейците, Дея спорт задържа преднината си до 22:19 след технично пускане на Димитър Василев. В крайна сметка носителите на Купата на България от Дея спорт вкараха срещата в решителен тайбрек след 25:20 след ас на Николай Николов.

В него двата тима тръгнаха отново равностойно до размяната на полетата, която дойде при минимален аванс от 8:7 за Дея спорт след сгрешен сервис на Тодор Вълчев от домакините. Последва страхотен блок на Ники Николов - 9:7 за бургазлии и прекъсване за Сашо Попов и ЦСКА. Разликата стана 13:10 след контра блок-аут на Вальо Братоев, след което Дея спорт успя да спечели тайбрека с 15:11 след отлична блокада на Лукаш Мадалос, а с това и крайната победа с 3:2.

Най-полезен за Дея спорт стана влезлият като резерва Лукаш Мадалос с 24 точки (3 блока, 1 ас и 71% ефективност в атака - +14) за победата и напълно заслужено бе обявен за MVP на мача.

Валентин Братоев, Николай Николов и Димитър Василев добавиха още 12, 11 и 10 точки за успеха.

За тима на ЦСКА Тодор Вълчев (4 аса, 50% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане - +2) и Страхиня Бързакович (1 ас и 45% ефективност в атака - +3) реализираха 17 и 16 точки.

ЦСКА - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) 2:3 (25:20, 25:22, 17:25, 20:25, 11:15)

ЦСКА: Владимир Станков, Страхиня Бързакович 16, Тодор Вълчев 17, Александър Симеонов 8, Тодор Костов 13, Стойко Ненчев 4 - Мартин Божилов-либеро (Християн Великов 1, Делчо Раев, Красимир Митев 1, Хорхе Гарсия, Иван Михал 2, Симеон Александров, Валентин Пейчев-либеро)

Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ

ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев 2, Николай Учиков 5, Валентин Братоев 12, Димитър Василев 10, Николай Николов 11, Теодор Тодоров 4 - Мартин Иванов-либеро (Лукаш Мадалос 24, Закари Паланкай-Омошеби 1, Тодор Димитров, Стефан Чавдаров 5)

Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ.

Снимки: nvl.bg/Startphoto.bg

Снимки: Startphoto