Ботев (Пловдив) стигна до финал за Купата пред 19000 на "Колежа" - отзивите на живо след успеха над ЦСКА - София с 2:0

Груба грешка помогна на Кабо Верде да пречупи Мавритания в края

Кабо Верде победи Мавритания с 1:0 в 1/8-финален мач от Купата на африканските нации. Единственото попадение падна в самия край на мача, като Райън Мендес се разписа от дузпа в 88-ата минута, дошла след груба грешка в защитата на мавританците. Бившият футболист на Левски Гари Родригес влезе за Кабо Верде като резерва в 72-рата минута.

Кабо Верде започна по-добре и пропусна две добри положения до 10-ата минута. Oще в 4-тата минута Стивън Морейра отправи опасен далечен шут, рикоширал в противников защитник, като топката се оплете в мрежата, но от външната страна. В 10-ата минута пък Райън Мендес можеше да се възползва от неразчетено излизане на Бабакар Ниасе, но прехвърлящият му удар бе неточен. Мавритания пък имаше своя шанс пет минути по-късно, когато Бода Мухсин стреля от пряк свободен удар и малко го раздели от попадението.

Втората част започна с нова добра възможност на Кабо Верде, като футболистът на Салернитана Джоване Кабрал стреля опасно, но стражът на Мавритания Ниасе успя да избие. Символичните гости пък отвърнаха с нов опасен изстрел от пряк свободен удар в 57-ата, този път на Абубакари Койта, като топката кацна върху мрежата на стража на Кабо Верде Возиня. Няколко минути по-късно Мавритания пропусна най-чистото положение в мача. Сюлейман Ане бе изведен отлично и от изключително чиста позиция стреля в аут. В 78-ата минута Кабо Верде пропусна нова добра ситуация, отново чрез Джоване Кабрал, чийто удар отново бе спасен от Ниасе. Три минути по-късно Кевин Ленини отправи удар с глава, който отново бе спасен.

Така се стигна до 87-ата минута, която се оказа ключова за срещата. Резервата Ясин Ел Вели направи груба грешка и върна лошо топката. От това се възползва Жилсон Тавареш, който овладя, но бе повален в наказателното поле на Мавритания от вратаря Ниасе, а реферът веднага отсъди дузпа. Райън Мендес застана застана зад бялата точка и с топовен изстрел изведе Кабо Верде напред в 88-ата минута - 1:0. До края на мача Мавритания имаше още един опасен удар от пряк свободен удар на Абубакари Койта, който отново бе неточен, а в даденото 10-минутно продължение “сините акули” не допуснаха повече ситуации пред вратата си и удържаха аванса си.

Така на 1/4-финалите Кабо Верде ще играе с победителя от двубоя Мароко - Южна Африка.

Снимки: Imago