Ливърпул е на финал след напрегнат реванш на "Крейвън Котидж"

Ливърпул се класира за финала на Карабао Къп, след като направи 1:1 срещу Фулъм на "Крейвън Котидж" и елиминира лондонския тим с общ резултат 3:2. Мърсисайдци ще си оспорват отличието с Челси, който вчера разгроми Мидълзбро с 6:1.

Луис Диас откри в полза на мърсисайдци в 11-ата минута. Тимът на Юрген Клоп имаше няколко положения, с които можеше да реши всичко, но ги пропусна. В 77-ата минута Иса Дип върна надеждите на Фулъм, но домакините така и не намериха начин да изравнят общия резултат.

Фулъм е силен домакин и спечели пет от предишните си шест мача на "Крейвън Котидж". Отборът на Марко Силва измъчи мърсисайдци и при гостуването си в града на "Бийтълс" през декември, когато отстъпи с 3:4, въпреки че имаше аванс в резултата малко преди края на редовното време.

Ливърпул се е класирал за финала в третия по престиж турнир в Англия в девет от десетте случая, в които е спечелил първия двубой. "Червените" бяха в серия от пет последователни победи във всички състезания, а днес направиха трето поредно равенство като гост на Фулъм, но то им бе напълно достатъчно.

"Котиджърс" бяха без контузения Адама Траоре и Алекс Иуоби, Калвин Баси и Фоде Бало-Туре, които са ангажирани с националните си отбори на Купата на африканските нации.

Атаката на домакините водеше Раул Хименес, а зад мексиканеца действаха Вилиан, Андреас Перейра и Боби Де Кордова-Рийд. Жоао Палиня и Том Кеърни бяха двойката вътрешни халфове.

Новината в състава на Ливърпул беше, че сред резервите попадна доскоро контузеният Андрю Робъртсън. Юрген Клоп направи няколко промени в сравнение с победата над Борнемут (4:0) през уикенда. На вратата вместо Алисон застана Куивин Келъхър, в центъра на защитата до Вирджил ван Дайк игра Джаръл Куанса, в средата на терена влезе Райън Гравенберх, който си партнираше с Алексис Мак Алистър и Харви Елиът, а Коди Гакпо беше част от офанзивното трио заедно с Дарвин Нунес и Луис Диас.

Отсъстващите за гостите бяха Мохамед Салах, Трент Александър-Арнолд, Константинос Цимикас, Доминик Собослай, Ватару Ендо, Жоел Матип и Тиаго Алкантара.

Ливърпул започна по-активно и владееше инициативата в началните минути. Бернд Лено спаси удар на Дарвин Нунес, който отлично си създаде пространство, но не успя да затрудни германския страж. Фулъм веднага отговори с пробив на Тимоти Кастан. Той опита нещо средно между удар и центриране, но Келъхър внимаваше и изби в корнер. След неговото изпълнение Палиня се озова непокрит в наказателното поле, но прати топката над напречната греда.

В 10-ата минута Келъхър отново показа, че следи добре играта и пресече коварно центриране от левия фланг на Антони Робинсън. В ответната атака Куанса пусна хубав диагонален пас към Луис Диас, колумбиецът овладя на гърди, елиминирайки Кастан и с премерен удар откри резултата. При изстрела на Диас имаше и лек рикошет в противников бранител, а десният страничен стълб също помогна кълбото да влезе във вратата на домакините.

След попадението Ливърпул трайно овладя притежанието на топката, а футболистите на Фулъм стояха подредени в собствената си половина. В 20-ата минута поредният дълъг пас стигна до Дарвин Нунес, който се опита с глава да отклони към Коди Гакпо, но не беше достатъчно прецизен.

В средата на полувремето Харви Елиът центрира към Гакпо, Лено излезе, но боксира топката в нидерландеца и от неговото тяло тя отиде малко над гредата. Дори да се беше стигнало до попадение, то нямаше да бъде зачетено, защото страничният съдия бе вдигнал флага за засада, а в Карабао Къп не се използва ВАР.

В 28-ата минута Дарвин Нунес уцели гредата, а след това Луис Диас довкара топката във вратата на Фулъм, но голът правилно беше отменен заради засада на Нунес. Малко по-късно няколко футоблисти на Ливърпул се впуснаха в скоростна контра. Луис Диас беше намерен отляво в наказателното поле, но шутира твърде слабо и Лено улови.

В 32-ата минута Хименес се престраши да стреля от далечна дистанция и накара Келъхър да прави спасяване. Мексиканецът беше замесен и в следващата любопитна ситуация. Той опита да си спечели дузпа, но падна твърде лесно в наказателното поле и не можа да заблуди съдията Саймън Хупър.

В края на първата част Ливърпул отново пренесе действията пред вратата на Фулъм. Далечен удар на Джо Гомес рикошира в бранител на домакините и топката излезе в корнер. Малко след това Том Кеърни влезе грубо в краката на Алексис Мак Алистър и получи жълт картон. Мърсисайдци действаха много концентрирано в дефанзивен план и не позволиха на съперника да създаде нищо опасно пред Келъхър.

Втората част стартира с вихрени атаки и към двете врати. Джо Гомес блокира удар на Де Кордова-Рийд, а малко след това Андреас Перейра пропиля отлична възможност за гол, като от съвсем близо уцели гредата. Ливърпул веднага контраатакува. Харви Елиът изскочи очи в очи с Бернд Лено, но бившият страж на Арсенал запази самообладание и спаси.

Лено имаше още една ключова намеса в 57-ата минута, когато се справи с удар към далечния ъгъл на Дарвин Нунес. Не след дълго уругваецът сътвори нещо доста красиво. Той се завъртя хитро в наказателното поле и отправи хубав изстрел към далечния ъгъл на вратата, но сантиметри го разделиха от гола.

Времето напредваше, а Фулъм се нуждаеше поне от две попадения. Марко Силва смени Боби де Кордова-Рийд с Хари Уилсън. За Ливърпул пък се появиха Диого Жота и Къртис Джоунс на местата на Нунес и Мак Алистър. В 70-ата минута Гравенберх можеше да удвои преднината на "червените", но след силния му удар топката премина от външната страна на десния страничен стълб.

Не се виждаше как Фулъм може да върне интригата, но това се случи в 77-ата минута. Резервата Хари Уилсън, който е юноша на Ливърпул, проби до аутлинията и поднесе топката на Иса Диоп, а той я прати в мрежата - 1:1. Малко по-късно само добрата намеса на Келъхър попречи на "котиджърс" да направят пълен обрат.

Лондончани станаха още по-агресивни след изравнителното попадение. Клоп опита да спре устрема им с включването на още един защитник в лицето на Ибрахима Конате. В игра влезе и младокът Боби Кларк. В 89-ата минута Жота почти успя да се освободи в наказателното поле, но в последния момент беше блокиран.

В добавеното време от 4 минути Ливърпул съумя много грамотно да задържи топката в противниковата половина. Фулъм не стигна до никакви положения и се прости с мечтата да играе на финала.

Спорът за трофея между Ливърпул и Челси ще се състои на 25 февруари на "Уембли".

Снимки: Gettyimages