Медведев устиска до края и спечели 5-сетовата битка с Хуркач

След 4-часов четвъртфинал, изпълнен с обрати, Даниил Медведев намери място сред полуфиналистите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под №3 в основната схема руснак имаше за съперник друга звезда от Топ 10 в лицето на Хуберт Хуркач и очаквано зрителите на “Род Лейвър Арина” видяха здрава битка между двама от най-добрите тенисисти в света. Въпреки че допусна спад в играта си в четвъртия сет, Медведев успя да излезе от този сблъсък като победител и след 7:6(4), 2:6, 6:3, 5:7, 6:4 се класира за полуфиналите в Мелбърн за трети път в последните четири години. Така след полуфинала на “Уимбълдън” и финала на US Open руснакът влезе във финалната четворка на трети пореден турнир от Големия шлем.

"Толкова съм разбит в момента”, каза Медведев през смях на Джон Макенроу в интервюто си на корта.

“В четвъртия сет загубих концентрация и тогава си казах: “Окей, трябва да се опитам да дам всичко от себе си, да направя каквото мога пък каквото стане. Ако загубя, губя, прибирам се у дома и всички е наред.” Щастлив съм, че по този начин успях да спечеля”, добави руснакът.

След като забави устрема на Хуркач в третия сет, Медведев достигна върхова форма, за да поеме контрола върху мача на “Род Лейвър Арина”. Многократно отблъсквайки атаките на съперника си с разнообразни минаващи удари, той взе третия сет и поведе с 4:2 в четвъртия. Но Хуркач продължи да атакува, а Медведев изглежда се измори и остави поляка да спечели тази част и да изравни резултата в мача. Руснакът обаче много търпеливо изчака да дойде неговото време в решаващия пети сет и се хвърли за пробив в седмия гейм, което му донесе и крайната успех.

Това е втората петсетова победа на Даниил Медведев в турнира след обрата му срещу Емил Руусувуори във втория кръг, когато навакса изоставане от два сета. Неговият единствен чист успех дойде срещу Феликс Оже-Алиасим в третия кръг.

Класирането на Медведев за полуфиналите означава, че в предпоследната фаза на Australian Open ще видим трима от четиримата най-високо поставени тенисисти на сингъл при мъжете. Другите са №1 в света Новак Джокович и №4 в схемата четвъртият поставен Яник Синър. Вторият Карлос Алкарас може да стане четвъртият, ако победи Александър Зверев в последния мач за деня. Именно победителят от тази среща ще се изправи срещу Медведев на полуфиналите, които ще се играят в петък в Мелбърн.