Челси заслужи финал на "Уембли" след наказателна акция срещу Мидълзбро

Челси е първият финалист в тазгодишното издание на "Карабао Къп". Отборът на Маурисио Почетино изигра може би най-силния си мач от началото на сезона и разгроми Мидълзбро с 6:1. "Сините" от Лондон бяха загубили първата среща на "Ривърсайд" с 0:1, но в реванша днес бяха безмилостни и още на почивката водеха с 4:0. Коул Палмър вкара две от попаденията, по веднъж се разписаха Енцо Фернандес, Аксел Дисаси и Нони Мадуеке, а всичко започна с автогола на Джони Хоусън в 15-ата минута.

Съперник на лондончани във финала на "Уембли" ще е победителят от двойката Ливърпул - Фулъм. Мърсисайдци имат аванс от един гол преди утрешния реванш на "Крейвън Котидж".

Челси постепенно стабилизираха представянето си в Премиър лийг и след успеха с 1:0 над Фулъм през уикенда се изкачи на девето място в класирането. Освен това, тимът играе все по-сполучливо на "Стамфорд Бридж" и не познава вкуса на загубата на своя стадион от края на октомври.

Мидълзбро редува силни и слаби мачове в Чемпиъншип и на този етап е в средата на таблицата, но само на три точки от шестата позиция, даваща право на участие в плейофите за влизане в елита. В последната си среща съставът на Майкъл Карик направи 1:1 у дома срещу аутсайдера Родъръм.

Почетино заложи в предни позиции на Рахийм Стърлинг, Армандо Броя и Михайло Мудрик, а Коул Палмър, който направи фрапантни пропуски в първия мач, този път действа в средата на терена, малко пред Енцо Фернандес и Мойсес Кайседо. На вратата отново застана Джордже Петрович. Завърналият се след контузия Бен Чилуел стартира от първата минута и изведе домакините с капитанската лента. Другите бранители на Челси бяха Тиаго Силва, Аксел Дисаси и Ливай Колуил.

Мениджърът на Боро Майкъл Карик предприе 4 промени в състава в сравнение с двубоя срещу Родъръм. Айзея Джоунс се контузи, а Сам Грийнууд, а Фин Азас и Люк Ейлинг изобщо не попаднаха в групата. На техните места започнаха Джони Хоусън, Рав ван дер Берг, Мат Крукс и Маркъс Форс.

Съвсем според очакванията, Челси доминираше в началните минути. Гостите обаче в никакъв случай не започнаха прекалено дефанзивно и на няколко пъти опитаха интересни контраатаки. В 11-ата минута Тиаго Силва намери с дълъг пас включилия се в атака Чилуел, който изпревари Том Глоувър, но ударът му с глава премина над вратата. Останаха сериозни съмнения за нарушение на Глоувър срещу капитана на домакините, но реферът Джон Брукс не видя такова, а и нямаше на разположение ВАР за евентуална промяна на решението си.

След четвърт час игра Челси взе преднина. Чилуел проби през центъра и комбинира със Стърлинг, а той подаде в правилния момент на Броя. Албанецът се забави с нанасянето на удар и беше изпреварен от Хаусън, който обаче прати топката в собствената си врата. Веднага след попадението се стигна до опасна ситуация пред Петрович. Сърбинът показа отличен рефлекс и спаси удара на Морган Роджърс, който преди това се освободи лесно от двама бранители в синьо.

Челси се опита да успокои темпото. "Сините" разиграваха продължтиелно в средата на терена и търсеха с извеждащи подавания бързите Стърлинг и Мудрик. В 24-ата минута Дисаси стреля от далечна дистанция, но ударът му беше блокиран. Пет минути по-късно префектна атака с участието на Стърлинг, Дисаси и Армандо броя завърши с втори гол за домакините. Аржентинският национал се оказа на точното място в наказателното поле и отблизо не сгреши.

До почивката Челси наказа разсеяната отбрана на Боро още два пъти. В 37-ата минута Дисаси отне топката в центъра и спринтира към наказателното поле, където получи пас от Стърлинг. Френският защитник стреля хладнокръвно за 3:0. Не след дълго Мидъзлбро отново се провали при изнасянето на топката, а Палмър се възползва и технично шутира покрай Глоувър, отбелязвайки нов гол във вратата на обърканите гости.

Със старта на второто полувреме Почетино замени Мудрик и пусна на неговото място Нони Мадуеке. В игра за Мидълзбро пък се появи Анфърни Дейкстийл. Домакините с лекота преодоляваха средната третина и стигаха до наказателното поле на съперника. В няколко ситуации само липсата на прецизност при последния пас спаси Боро от пети гол. В 59-ата минута Палмър отново се озова на добра позиция и шутира, но Том Глоувър спаси.

Макар и без да играят на пълни обороти, лондончани безпроблемно се озоваваха в близост до вратата на Мидълзбро. Появилият се от пейката Конър Галахър пропусна да вкара пети гол за Челси, но това стори Палмър в 77-ата минута. Младокът беше намерен непокрит именно от Галахър и технично отклони топката в мрежата. четири минути по-късно Галахър изведе и Мадуеке, той се освободи и стреля, а защитник на Боро залъсня с опита си да избие пред голлинията.

В оставащото време гол на Мидълзбро беше отменен заради засада, а дебют за Челси записа 18-годишният Лео Касълдайн, който замени Рахийм Стърлинг. Малко преди изтичането на редовното време Боро все пак стигна до почетно попадение. Негов автор стана Морган Роджърс в 88-ата минута.

Снимки: Gettyimages