Григор Димитров започна слабо, но зарадва феновете си с победа на Australian Open

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров осъществи обрат над коравия Мартон Фучович и се класира за втория кръг на Australian Open след три часа и половина игра - 4:6, 6:3, 7:6(1), 6:2.

“Мартон е един от най-силните играчи в турнира физически. Не можех в началото да се наглася на условията. Трябваше да намеря различен начин да спечеля. Не играх добре, но можех да разчитам на физическата си подготовка. Все пак, трябва да отдам заслуженото и на феновете, които са невероятни. Не е лесно да видиш как играч от неговия калибър се затруднява с условията, ние с него сме доста близки. Бих му помогнал с всичко, което мога. Ще изляза да играя срещу когото и да е. Публиката е невероятна, задето стои на трибуните в тази жега”, каза Гришо.

Гришо ще се изправи срещу Танаси Кокинакис или Себасиан Офнер в следващата фаза на турнира в Мелбърн.

Димитров изигра доста разпилян и неубедителен първи сет, в който загуби първите осем разиграни точки и изостана рано-рано с пробив, оказал се решителен. Впоследствие обаче топ ракетата ни повиши нивото си и заслужено не само изравни резултата, но и поведе в третия сет. Той продължи цели 72 минути и беше решен с тайбрек, макар главно защото Григор пропиляваше огромен брой брейк-болове. В крайна сметка логиката възтържествува и много по-добре физически подготвеният и класен тенисист спечели дуела, макар и с направени 59 непредизвикани грешки.

Първи сет

Гришо се озова в ситуация 0-40 още в първия си сервис-гейм, след като не можеше да вкара първия начален удар, а и биваше надиграван в разиграванията от основната линия. Бекхенд-слайс в аут означаваше перфектен старт за съперника и рано допуснат пробив за топ тенисиста ни - 0:1. Фучович продължи серията си и записа осма поредна точка за 0:2. Димитров направи две поредни двойни грешки и изглеждаше сякаш изобщо не може да навлезе в ритъм - 15-30. Удар с рамката на българина означаваше двоен шанс за пробив на противника, но и двата бяха отразени по прекрасен начин, което даваше надежди за повишаване на нивото. Два невърнати сервиса донесоха първия гейм в актива на най-добрата ни ракета - 1:2.

Фучович направи непредизвикана грешка и изостана с 15-30, но пласира три безответни сервиса (един ас) и поведе с 1:3. Гришо имаше нужда от безупречен сервис-гейм на нула и постигна точно това след бързи и лесни точки за 2:3. Два прекрасни негови ретура и допълващи форхенди от основната линия му позволиха да постави съперника под напрежение от посрещане при 30-30, а после изключителен апроуч и воле издействаха първи брейк-бол. Фучович обаче спечели надстрелване с форхенди и вкара гейма в дюс, но агресивен ретур на Григор доведе до нов шанс за пробив. Бекхенд със сантиметър в аут на българина означаваше ново равенство, а после той сбърка непредизвикано подсечен обратен удар. Двойна грешка на унгареца осигури трети дюс, но той се справи със задачата да поведе с 2:4 след трудната битка.

Димитров изпадна в нова дупка с поредица от грешки и допусна още един пробив на нула, за да изостане значително с 2:5. Българинът реализира третия си уинър за 0-15, но вече беше сбъркал цели 16 топки към този момент в срещата. Все пак той стигна до троен брейк-бол, но Фучович намери начин да отрази и трите възможности за пробив, главно благодарение на отличен сервис. Геймът премина през още две равенства, като Гришо се добра до нов шанс за пробив, но пак не можа да го материализира, защото съперникът в правилния момент пласира прекрасен начален удар. Българинът спечели размяна на форхенди и си издейства пети брейк-бол и най-после се възползва от него - 3:5.

Сервис-геймът на Димитров обаче премина през дюс, защото началният му удар беше все така ненадежден, а ретурите на Фучович бяха агресивни. Ас и невърнато подаване обаче позволиха на топ ракетата ни да се задържи още в сета - 4:5. Унгарецът пласира ас и си осигури два сетбола, като с невърнат сервис успя да вземе първата част - 4:6 за 49 минути.

Втори сет

Гришо имаше нужда от убедителен сервис-гейм и започна добре с 40-0, но после загуби следващите две точки. Последвалото разиграване беше най-дългото в срещата с много качествени 24 отигравания, а българинът завърши с печелившо драйв-воле - 1:0. Фучович отговори подобаващо на предизвикателството с бързо подаване за 1:1. Димитров сбърка форхенд и изостана с 0-30, а след още една такава грешка се стигна и до 15-40. Неточен бекхенд по правата на топ ракетата ни означаваше нов пробив за съперника - 1:2.

Гришо успя да обърне от 30-0 до 30-40, като спечели дълго разиграване от основната линия, за да си издейства брейк-бол. Убийствените бекхенд-слайсове на българина му осигуриха пробив за възстановяване на паритета в сета - 2:2. Най-после и бърз сервис-гейм отиде на сметката на Димитров, чиято позитивна емоция в играта се завърна - 3:2.

Григор отново блесна с два поредни изключителни подсечени бекхенда, за да поведе с 0-30 и да заслужи аплодисменти дори на съперника. Не след дълго се стигна и до двоен брейк-бол в полза на българина, първият от които беше отразен с ас. Фучович този път се справи и със слайсовете от обратния удар на съперника, за да вкара гейма в дюс. Страхотен ретур на Димитров го изведе до още един шанс за пробив, но унгарецът пласира великолепен сервис - ново равенство. Изумителна контрираща къса топка на Фучович го избави от сериозни неприятности на мрежата и му осигури авантаж, а и присъствие в компилациите за най-добри удари в турнира. Гришо обаче отговори подобаващо с бекхенд-ретур-уинър за трети дюс, а двамата се поздравиха след нова вълнуваща точка на мрежата, спечелена от българина. Стигна се до още един брейк-бол за топ ракетата ни, но той сбърка ретур и се ядоса на себе си. Чудесна реакция на мрежата му издейства още един шанс и с прекрасен бекхенд той най-накрая сложи край на 15-минутния гейм за 4:2.

Българинът изпълни светкавичен сервис-гейм на нула без практически да "се играе тенис", за да поведе с 5:2. Фучович отговори също с подаване без загубена точка - 5:3. Гришо обаче си свърши работата със солиден начален удар и сложи край на втората част - 6:3 за 97 минути.

Трети сет

Гришо успя да вкара първия гейм от следващия сет в дюс, благодарение на някои отлични ретури. Мина се през още едно равенство, а Фучович се възползваше максимално от разрешената пауза от 25 секунди между сервисите. Той все пак взе първия гейм, продължил над шест минути - 0:1. Димитров не прецени волето си на мрежата и даде шанс на съперника да го размине за 0-30, но последваха три отлични начални удара - 40-30. Максималният риск от основната линия на Фучович му помогна да вкара гейма в дюс, но българинът не допусна изненада - 1:1.

Унгарецът изигра перфектен сервис-гейм и си заслужи аванс от 1:2, но на няколко пъти се забави с допустимото време за изпълнение на начален удар, без обаче да получава предупреждение. Григор изравни на 2:2 след безупречно подаване без излишен разход на енергия. Той продължи позитивната серия и стигна до брейк-бол, поставяйки съперника под напрежение и облагодетелствайки се от двойна грешка. Фучович обаче реализира фантастичен форхенд-уинър по обратния диагонал във важния момент и отрази възможността. Още една двойна грешка осигури втори брейк-пойнт за българина, но той пък не можа да вкара ретура си в очертанията на корта - дюс. Гришо пласира фамозна къса топка за нов брейк-бол, но после загуби разиграване по бекхендите. Изключителен подсечен обратен удар осигури на българина нов шанс за пробив, но Фучович не се даде - бомби от форхенд го изведоха до ново равенство. В крайна сметка още един десетминутен сервис-гейм завърши успешно за унгареца - 2:3.

Димитров записа бърз гейм и изравни на 3:3, преди да бъде използван нов комплект топки. Фучович направи същото и си върна крехкия аванс от 3:4, с което сетът навлезе в решителната част. Българинът направи непредизвикана грешка за 15-30 (44-та в мача за него), но пък веднага компенсира с ас - 30-30. Нов пресилен бекхенд обаче означаваше първи брейк-бол в сета за съперника, само че той беше светкавично неутрализиран с поразяващ начален удар. Двойна грешка означаваше нов шанс за пробив на Фучович, но и тя се изпари след светкавичен сервис-форхенд-уинър. Две прекрасни комбинации от начален удар и форхенд доведоха резултата до 4:4.

Гришо реализира фамозен бекхенд-уинър по правата, а после с помощта на мрежата си издейства брейк-бол. Както се случи в 16 от 18-те случая обаче, Фучович се спаси и продължи гейма. В крайна сметка унгарецът отново се оказа железен под напрежение и не допусна пробив - 4:5.

Гришо направи двойна грешка, а после беше надигран на мрежата за 30-30, след което с помощта на мрежата си осигури "оставане" в сета - 5:5. Фучович проведе перфектен сервис-гейм и си гарантира тайбрек - 5:6. Димитров направи абсолютно същото и с бързи и лесни точки вкара сета в решителна фаза - 6:6.

Григор поведе с мини-пробив моментално след сбъркан бекхенд на съперника - 1-0, а после проведе отлично подаванията си за 3-0. В крайна сметка Димитров даде само точка на унгареца и заслужено поведе в сетовете след 3 часа игра.

Четвърти сет

Изненадващо или не, Гришо допусна двойна грешка и даде брейк-бол на съперника в първото си подаване от следващия сет. Разиграването беше изключително тежко, но бекхендът по диагонала на българина се оказа решаващ за дюс. Две безкомпромисни подавания бяха достатъчни за 1:0.

Вторият гейм отново предложи атрактивни надлъгвания на мрежата, след които се стигна до 30-30. Григор спечели разиграване по бекхендите и вкара сегмента в дюс, а филето му попречи да осъществи изящен обратен удар по правата. В крайна сметка и с доста голяма доза късмет Фучович изравни на 1:1. Димитров с осмия си ас поведе с 2:1 след безкомпромисно подаване, при което съперникът почти не се движеше в опит да направи ретур.

Фантастичен бекхенд-ретур-уинър даде аванс на Гришо от 0-30, а още едно страхотно връщане на българина му осигури троен брейк-бол. Обратен удар в аут на Фучович означаваше вероятно решителен пробив за Димитров и преднина от 3:1. Унгарецът от известно време се опитваше да натърти на всички с поведението си, че има физически проблеми, което разсейваше донякъде Григор. Все пак, българинът успя с убедителен сервис-гейм да затвърди пробива и да поведе с 4:1.

Независимо от предполагаемите си трудности, унгарецът спечели сервис-гейма си и намали на 4:2. Гришо беше изключително ефективен с началния си удар и се доближи максимално до победата при 5:2. Топ тенисистът ни имаше добър шанс да си осигури двоен мачбол, но пропусна воле и се стигна до 30-30. С двойна грешка обаче Фучович поднесе мачбола на бившия номер 3 в света, след което прати форхенд в мрежата за край на дуела - победа за Григор след 3 часа и половина игра.