Турнир на талантите U14 : Зона Бургас - Зона София 0:1

Билбао не се затрудни с Балкан в Ботевград

Българският баскетболен шампион Балкан инкасира третото си поредно поражение във втората фаза на ФИБА Къп. Възпитаниците на старши треньора Небойша Кнежевич очаквано загубиха домакинството си на елитния испански Билбао с 62:94 (15:20, 17:23, 15:32, 15:19) в своята зала “Арена Ботевград”. Ботевградчани издържаха около едно полувреме срещу класния тим на баските, като в третата четвърт испанците окончателно изгониха интригата от залата.

По този начин Билбао продължава да заема първата позиция в група "K" с баланс от 3-0, докато Балкан остава на дъното на подреждането с актив от 0-3

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна оптимистично за домакините от Ботевград, които си комуникираха добре в офанзивен план в началото и записаха серия от 7:2 в първите две минути игра. След вихрения старт обаче момчетата на Небойша Кнежевич започнаха да изпитват проблеми със здравата игра в защита на Билбао, а Шави Рабаседа и Адам Смит донесоха пълен обрат на испанците при 7:10. Страхотна пресечка на Димитър Димитров сложи край на сушата от три минути без кош за домакините, но веднага след това Смит удължи наказателната си акция и бе точен от средна систанция за 9:12. След първите ротации в двата отбора баските вкараха двама двуметрови на паркета и това даде резултат веднага с добавка на Тригви Хлинасон за 11:17 в полза на гостите. Михаил Гавазов отново влезе доста енергично от пейката с бързи две точки след нов добър пас на Георги Герганов, за да може Балкан да скъси изоставането си на четири при 15:19. Първата четвърт завърши при пет аванс в полза на момчетата на Хауме Понсарнау.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората десятка започна равностойно, като Балкан продължаваше да се държи на около пет до седем точки зад своя опонент, който пък не спираше да използва ръстовото си предимство в правоъгълника. Адам Смит обаче бе големият герой за Билбао до този момент, тъй като личният актив на гарда достигна 11 точки след кош и фал за 20:30. Елитният испански тим обаче започваше все повече да показва, че е далеч по-класният отбор от двата и дистанцията скочи до 14 точки при 20:34 след отлична бърза атака. Смит си правеше каквото си поиска с меко казано неориентираните си пазачи срещу себе си, но все пак Балкан отвърна с две поредни тройки на Димитър Димитров за 30:41. Същата дистанция се запази до края на първите 20 минути - 32:43 в полза на Билбао.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна високорезултатно от страна на двата тима, като Билбао продължаваше да поддържа преднината си при 38:53 в своя полза. Адам Смит пък вече имаше 22 точки на сметката си, след като вкара третата си тройка в двубоя. Балкан вече сякаш нямаше нужните съпротивителни сили, за да играе като равен с равен с испанците и в един момент разликата достигна 23 точки в полза на баските при 43:66. Нещата отиваха към убедителна победа за тима на Хауме Понсарнау, който вкара 32 точки в третата четвърт и заслужено се оттегли на кратка пауза при 47:75.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Балкан все пак се опита да съкрати известна част от изоставането си в протоколния последен период, в началото на който Димитър Димитров и Илиян Пищиков вкараха по една тройка, за да направят резултата 57:81. До края на мача Билбао нямаше достатъчно време да достигне до трицифрената кота, като отборът записа успех с 62:94.

Адам Смит поведе Билбао с 25 точки за 19 минути. Кристиан Куламае добави 13 точки, 5 борби и 6 асистенции, а Алекс Рейес допълни с 12 точки.

Димитър Димитров бе най-резултатен за Балкан с 19 точки и 8 борби, а Илиян Пищиков и Мартин Сотиров отбелязаха по 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Георги Герганов, Майкъл Диксън, Мартин Сотиров, Димитър Димитров, Йонас Зохоре

БИЛБАО: Адам Смит, Пелвин Панцар, Шави Рабаседа, Дензъл Андерсон, Сача Килея-Джоунс

Снимки: Sportal.bg