Барселона си направи живота труден срещу четвъртодивизионен отбор, но продължи напред

Четвъртодивизионният Барбастро бе много близо до изненадата срещу испанкия шампион Барселона, но загуби с 2:3 в среща от 1/16-финалите на турнира за Купата на Краля. Каталунците поведоха с два гола благодарение на Фермин Лопес (18') и Рафиня (51'), докато домакинтие върнаха гол чрез Адрия де Меса (60'). В края Роберт Левандовски (88') вкара от дузпа, а в добавеното време домакините също се разписаха от бялата точка чрез Марк Прат (90'+3'), като направиха заключителните секунди изключително интересни, но "блаугранас" задържаха аванса си и се класираха за последните шестнайсет на състезанието, в което през миналия сезон стигнаха до полуфиналите.

Логично имената на домакините бяха абсолютно непознати за широката публика, като треньорът Мартинез изведе титулярен състав изцяло от испански играчи. На резервната скамейка имаше само двама чужденци.

Чави стартира двубоя с експериментален състав от опитни и по-млади играчи, като под рамката на вратата застана резервният страж Иняки Пеня. В отбраната пред него действа 24-годишният Роналд Араухо, а напред в халфовата линия бе Френки де Йонг, който вече има немалко минути с фланелката на “блаугранас”. Атаката пък бе оформена от триото Феликс - Торес - Рафиня.

Каталунците не дадоха никакво време на съперниците си и обсадиха вратата им от самото начало. По-малко от 60 секунди след първия съдийски сигнал, Рафиня пробва късмета си, а в следващите минути Френки Де Йонг и Жоао Феликс отправиха опасни центрирания.

В десетата минута и Ориол Ромеу опита да изненада стража на домакините Фабрега, но топката излезе в корнер.

Четвърт час след началото на Фабрега отново му се наложи да се намесва, когато най-активният за "блаугранас" - Араухо, изпълни коварно пряк свободен удар, но вратарят на домакините прояви характер и спаси.

Около средата на полувремето логиката възтържествува и момчетата на Чави излязоха напред в резултата. При един от малко по-смелите опити на домакините да изнесат топката, те сбъркаха в средата на наказателното поле и халфовете на "блаугранас" откраднаха топката, като тя много бързо се озова в краката на Рафиня, който проби по дясното крило и прати остро центриране по земя в наказателното поле, което бе засечено от Фермин Лопес, за да открие в полза на фаворитите.

Абсолютната доминация на гостите продължи и в следващите минути, когато в рамките на 180 секунди Феликс, Торес и Лопес се изредиха с опасни удари пред вратата на Фабрега.

В средата на полувремето каталунците имаха поредното си опасно положение, което този път дойде след статично положение - пряк свободен удар, изпълнен от Жоао Феликс и поредно спасяване на Фабрега.

Седем минути по-късно Феликс отново бе замесен в центъра на най-интересното положение, когато най-накрая прати топката за втори път във вратата на Барбастро, но попадението бе отменено заради засада.

До края на полувремето каталунцие се отказаха от стихийното нападение и оставиха отбелязването на втория гол за след почивката, като единствено в добавеното време можеше да стане малко по-опасно за домакините, но центрирането в наказателното поле на Жул Конде бе пресечено от бранител на Барбастро.

В началото на втората част домакините можеха да изненадат неподготвената отбрана на Барселона. 120 секунди след подновяването на играта удар от границата на наказателното поле можеше да изненада Иняки Пеня, който демонстрира, че заслужава мястото си под рамката на вратата със страхотно спасяване.

"Блаугранас" реагираха веднага и се предпазиха от напрегнати минути през втората част, като отбелязаха втори гол пет минути след началото на полувремето. Ектор Форт изманеврира съперников играч на границата на наказателното поле и намери с прекрасен фалцов и остър пас непосредствено до аут линията Рафиня, който връхлетя изневиделица и разстреля справящия се чудесно до този момент Фабрега.

Домакините обаче също демонстрираха, че няма да се предадат лесно и само девет минути по-късно намалиха изоставането си. След изпълнение на корнер настана суматоха в наказателното поле на шампионите, като в мелето най-добре се ориентира Адрия де Меса и вкара, връщайки напрежението пред Чави и компания.

Веднага след това гостите можеха да си върнат преднината от два гола след пропуските на Феликс и Форт, но ударите им не намериха крайната цел. Тези пропуски окрилиха играчите на Барбастро, които в следващите минути създадоха общо 11 голови ситуации пред вратата на каталунците, а най-близо до гола бе в Гонпи в 69-ата минута.

Липсата на точност изигра лоша шега на четвъртодивизионния отбор и въпреки натиска си, те инкасираха трети гол две минути преди края на редовното време. Играч на Барбастро игра с ръка в собственото си наказателно поле и съдията отсъди дузпа. С изпълнението на 11-метровия наказателен удар се нагърби звездата на Барселона - Роберт Левандовски, който влезе в 72-ата минута на мястото на безличния Жоао Феликс и наказа за трети път съперника.

И тъкмо когато си мислехме, че всичко е приключило, барселонци за пореден път си причиниха ненужни главоболия. След купищата пропуски и нелепия гол в началото на втората част, сега в третата минута на добавеното време играчите на Чави направиха и дузпа за отбора домакин. С изпълнението се нагърпи Марк Прат, който стреля от бялата точка и наказа Иняки Пеня.

След това се игра още три минути продължение, в което Барселона се затвори, разиграва топката и не допусна нови опасности, благодарение на което си гарантира победата и участие на осминафинал в турнира за Купата на Краля. Въпреки това каталунците нямат никакво право на празнична еуфория, тъй като с представянето си днес повдигнаха нова порция въпроси. Тепърва идват силните съперници в турнирните битки от Купата и Шампионската лига, а в първенството изоставането вече е толкова голямо, че първото място е абсолютен мираж. Междувременно каталунците показват все по-голяма немощ пред гола и съперник от четвъртото ниво на испанската клубна футболна пирамида се оказа истинско предизвикателство за нещо повече от три попадения, както и грешките в отбрана водят до все повече голове, пречещи да се постигат убедителни победи. В този случай, способни ли са играчите на Чави да спечелят каквото и да е този сезон или ще останат с празни ръце в края?

БАРБАСТРО 2:3 БАРСЕЛОНА
0 - 1 Фермин Лопес (18')
0 - 2 Рафиня (51')
1 - 2 Адрия де Меса (60')
1 - 3 Роберт Левандовски (88')
2 - 3 Марк Прат (90'+3')

Барбастро: 13. Арнау Фабрега, 3. Гайме, 21. Едуардо Мигнотес, 14. Карлос Гаско, 4. Франк Карбоней, 18. Хавито, 8. Кике, 5. Гарсия, 19. Уго Баутиста, 9. Адрия де Меса Гаридо, 20. Оскар Гонпи

Барселона: 13. Иняки Пеня, 4. Роналд Араухо, 23. Жул Кунде, 15. Андреас Кристенсен, 39. Ектор Форт, 21. Френки Де Йонг, 18. Ориол Ромеу, 32. Фермин Лопес, 11. Рафиня, 7. Феран Торес, 14. Жоао Феликс