Етиопци спечелиха “Сан Силвестър Валекана“

С етиопски триумф завърши традиционния Новогодишен пробег в Мадрид. Световният сребърен медалист по крос кънтри Бериху Арегави успя да се справи с основния си конкурент – световния сребърен медалист на 5000 м Мохамед Катир (Испания), като го победи убедително по 10-километровото трасе с 27:15 срещу 27:30 мин. Още един испанец – Арон лас Херас, се качи на почетната стълбичка в навечерието на Новата година, като зае третото място с 27:52 мин.

При жените, които също се състезаваха на 10 км, Абабел Йешанех успя да се наложи в оспорвания финал над своите сънароднички Ликина Амебав и Асмареч Анлей. Трите финишираха в рамките на три секунди. Времето на победителката Йешанех е 30:30 мин, пред 30:31 за Амебав и 30:32 за Анлей. Една от предварително считаните фаворитки за победата – бронзовата медалистка на маратон от световното в Юджийн 2022 г. Лона Чемтай Салпетър, водеше през по-голямата част от дистанцията. В крайна сметка обаче родената в Кения, но представляваща Израел атлетка рязко изостана в последните километри и остана четвърта с 31:09 мин.