Григор Димитров с лекота прелетя до четвъртфиналите в Бризбън

14-ият в света Григор Димитров се класира с лекота за четвъртфиналите на турнира по тенис на твърда настилка от сериите АТР 250 в австралийския град Бризбън с награден фонд 661 585 долара. Най-добрият български тенисист затвърди отличната си форма от края на миналия сезон и началото на този, като във втория кръг записа повече от убедителна победа срещу германеца Даниел Алтмайер с 6:1, 6:2. Срещата между двамата продължи малко над час, в който Григор демонстрира отличен сервис и няколко брилянтни изпълнения, спечелили му аплодисментите на публиката.

Така на 1/4-финалите Григор Димитров, който е поставен под номер 2 в основната схема, ще се изправи срещу австралиеца Ринки Хиджиката, който по-рано се наложи над чеха Томаш Махач с 2:1 сета.

Това бе трети мач за Григор Димитров срещу 56-ия в световната ранглиста Алтмайер. В предишните два българинът записа победа с 6:4, 6:2 в Индиън Уелс през 2021 година, а на миналогодишния "Ролан Гарос" се наложи с 6:4, 6:3, 6:1.

Димитров стартира участието си в Бризбън с обрат срещу Анди Мъри. Хасковлията стигна до успех с 4:6, 7:5, 6:2, а неговият днешен съперник преодоля представителя на домакините Ли Ту със 7:6 (5), 7:6 (4).

В откриващия гейм Григор не даде нито точка на Алтмайер. Германецът беше поставен под напрежение и на свой сервис. Той изостана с 0:30, а след това трябваше да спасява точка за пробив, но Димитров не се възползва и форхендът му по правата попадна в мрежата. Българинът си заслужи още една възможност да вземе подаването на своя противник с великолепен ретур. Родният тенисист влезе в дълго разиграване и дочака грешка на Алтмайер, което означаваше пробив и 2:0.

Димитров продължи да доминира с безмилостни удари от дъното на корта и пробивът беше затвърден с още един гейм на нула. Алтмайер нямаше отговор за агресивната игра на българина и много скоро допусна още един пробив. Григор с лекота печелеше точките на свой сервис и бързо стигна до 5:0, преди Алтмайер все пак да вземе гейм. Няколко минути по-късно обаче първият сет вече беше в сметката на Димитров.

Вторият сет започна с размяна на геймове, но в третия Григор поведе с 0-40 и стигна до три точки за пробив. Той материализира още първата, след като игра къса топка и излъга Алтмайер с отличенг пасинг шот, за да поведе с 2:1. Впоследствие Димитров без никакъв проблем спечели подаването си на 0, с което затвърди пробива и преднината му набъбна до разлика от два гейма - 3:1. В петия гейм играта беше доста оспорвана. Григор отново имаше брейкпойнт при 30-40, но Алтмайер успя да се измъкне с ас, а след това самият той на два пъти повеждаше в резултата, спечелвайки в крайна сметка подаването си.

Шестият и седмият гейм отидоха на сметката на 14-ия в световната ранглиста българин, който отново притисна съперника си и го проби след печелившо за него излизане на мрежата - 5:2. Веднага след това Димитров сервира за спечелване на мача и въпреки че допусна германецът да стигне до три точки за пробив, накрая ликува с победата.

Снимки: Gettyimages