Григор Димитров обърна Анди Мъри и започна успешно годината

Първата ракета на България в мъжкия тенис Григор Димитров обърна британеца Анди Мъри с 2:1 (4:6, 7:5, 6:2) сета и започна успешно новия сезон. На турнира в Бризбън от сериите АТP 250, българинът загуби първия сет с 4:6, а след това изравни след 7:5 във втория, а след 6:2 в третия заслужено продължи напред.

Димитров е поставен под номер 2 в схемата и ще играе във втория кръг с победителя от двойката между германеца Даниел Алтмайер и австралиеца Ли Ту. Българинът е и последният носител на титлата в Бризбън, като това стана през 2017 година, след което турнирът изпадна от календара на АТP за няколко сезона. Интересното е, че Мъри, който има два трофея от Бризбън (2012, 2013) беше единственият друг тенисист в схемата, който е печелил турнира.

18 Григор Димитров надви Анди Мъри в Австралия

Григор напълно заслужено спечели, като определено демонстрира много по-добра физическа подготовка и след четири поредни пробива при сервиране на Мъри между края на втория сет и началото на третия сет си гарантира успеха. Българинът обаче не спечели чак толкова лесно, тъй като сериозно се затрудни в първата част на мача, когато не посрещаше добре топката и дори загуби първия сет при негово сервиране.

Първият сет:

Двубоят вървеше гейм за гейм, като и двамата си взимаха сервирането до 5:4 в полза на Мъри, но когато Григор трябваше да сервира за оставане в сета, не се справи добре, допускайки непредизвикани грешки и пробив, а с това и изоставане в сетовете.

Вторият сет:

Вторият сет се движеше подобно на първия, докато родната звезда проби за 5:4, но след това не успя да завърши своето подаване, за да изравни сетовете, допускайки моментален пробив за 5:5. За радост той отново взе предимство при сервирането на шотландеца и получи втора поредна възможност да изравни сетовете при негов сервис и 6:5 в негова полза. Последва труден гейм, който хасковлията успя да измъкне, въпреки че губеше с 30:40 и със скъсан кордаж на мрежата на своята ракета, успя да изравни.

Третият сет:

Третият сет стартира ударно за Гришо, който направи трети пореден пробив, като този път шотландецът дори не успя да вземе точка при своето сервиране. Българинът взе светкавично своето подаване, а след това доста бързо взе и четвърто поредно подаване на Мъри, за да увеличи преднината си на 3:0. Много по-свежият българин взе следващото си подаване и резултатът набъбна на 4:0.

Анди Мъри обаче намери сили и спря пробивите на българина, като заслужено взе своето подаване и намали резултата на 1:4. При най-доброто си разиграване в третия сет Мъри поведе при сервирането на Гришо, но родната ракета с лекота взе подаването си след това и остана на гейм от победата. Шотландецът, който видимо бе много изморен, обаче показа класа и заслужи да остане в мача. Така при 5:2 Григор имаше сервиране, което да го прати във втори кръг. Той завърши убедително с ас и постигна победа №5 в своята кариера срещу Мъри от 13 мача между тях.

Григор след обрата срещу Мъри: Определено Анди не е лесен противник

От 2016 година насам Димитров и Мъри бяха играли само веднъж помежду си. Това се случи тази година на Откритото първенство на САЩ, когато българинът се наложи в три сета.