Бивш вратар на Лудогорец не успя да спре устремен Ривър Плейт за рекорден трофей

Аржентинският шампион Ривър Плейт добави още един трофей към богатата си витрина. “Милионерите” надвиха с 2:0 Росарио Сентрал във финала на “Трофея на шампионите”, който бе създаден през 2020 година, а в него участват шампионът в Лига Професионал и носителят на Купа Лига Професионал. Играчите на Мартин Димикелис, които още през юли спечелиха титлата на страната, надиграха категорично тима от Росарио, който преди седмица спечели Купата. Така “червено-белите” взеха реванш за отпадането си на полуфинала за Купата от “жълто-сините” преди две седмици, когато пропуснаха четири дузпи и не успяха да стигнат финал.

На стадиона в Сантиаго дел Естеро футболистите на гранда от Буенос Айрес направо разпиляха своя противник, въпреки че преди това бяха в серия от пет мача без победа над този съперник във всички турнири.

От Сентрал трябва да благодарят на миналия през Лудогорец вратар Хорхе Браун, който ги спаси от унизителна загуба. Стражът имаше няколко отлични спасявани още преди почивката, а два пъти и гредите помогнаха на Росарио Сентрал.

Все пак в 41-ата минута Факундо Колидио засече отблизо центриране на Пабло Солари, който малко по-рано бе ударил гредата, останал очи в очи с Браун. Момчетата на Мигел Русо погледнаха към противниковата врата на Франко Армани, но без да уцелят рамката на вратата.

В 60-ата минута Хаминтон Кампас бе изгонен за втори жълт картон и задачата на Ривър стана още по-лесна. Така напълно логично в 76-ата минута Ривър удвои своята преднина след технично изпълнение на Игнасио Фернандес, който бе изведен от Есекиел Барко. Ветеранът влезе като резерва на мястото на големия талант на “милионерите” Клаудио Ечевери, който е желан от Браселона.

Пет минути преди края на мача капитанът Енцо Перес бе заменен от друг ветеран в тима Джонатан Майдана, за който това бе последен мач в кариерата му с екипа на Ривър Плейт. Друг от героите на Ривър през последните години Никола де ла Крус, който удари греда от фаул преди почивката, също напуска клуба.

В 89-ата минута поради засада бе отменен гол на Росарио Сентрал, а секунди смед това започнаха и заслужените празненства в отбора на Димикелис

Перес и Майдана вдигнаха заедно трофея над главата си, който е рекорден, тъй като е общо 53-и на домашната сцена за Ривър Плейт - 38 титли и 15 купи, като изпревари вечния си съперник Бока Хуниорс, останал с 52 трофея в Аржентина - 35 титли и 17 купи. Далеч зад грандовете са Расинг (32), Индепендиенте (25) и Сан Лоренцо (17).

Това бе общо 18-и трофей за Ривър от 2014 година, като подобри рекорда на легендарния отбор на Бока Хуниорс от периода 1999-2008 година, когато "генуезците" на Мартин Палермо и Хуан Роман Рикелме спечелиха 17 отличия.