Тимът на СуперПипо и Милан се разплакаха един друг преди Коледа

Италианският гранд Милан се спаси от сензационна загуба във визитата си на пълния аутсайдер Салернитана в мач от 17-ия кръг на Серия “А”. “Росонерите” стигнаха до 2:2 с гол на резервата Лука Йович в 91-ата минута, след като преди това бяха повели в 17-ата минута с попадение на Фикайо Томори. В края на първата част Федерико Фасио изравни с глава в 42-ата минута. Преди това Майк Менян трябваше на няколко пъти да спасява вратата си. Стражът обаче допусна груба грешка в 63-ата минута, като не се намеси добре при удар на Антонио Кандрева и домакините стигнаха до обрат.

Точката обаче развали много настроението и на двата тима преди Коледа. За “росонерите” това е четвърто поредно гостуване, в което тимът остана без успех, нещо което се случа за първи път под ръководството на Стефано Пиоли, чийто пост е все по-сериозно разклатен. Грандът остава на трето място с актив от 33 точки, но изостава вече на цели осем точки от лидера Интер, а има и мач повече. Играчите на легендата на Милан и Италия Филипо Индзаги се опитаха да направят всичко по силите им, но секунди не им достигнаха, за да хвърлят сензацията в първенството до този момент, побеждавайки един от конкурентите за титлата. Домакините пропуснаха да запишат едва втората победа в шампионата и да се изравнят на предпоследното място с Верона. Салернитана обаче остана на последно място с едва девет точки.

Проблемите при 19-кратните шампиони са налице, след като и централните защитници Симон Кяер и Фикайо Томори бяха заменени принудително, като травмата на англичанина е под №30 от началото на сезона в тима, което е антирекорд в историята на клуба. Отборът не показва постоянство, не изглежда стабилен в нито една фаза на играта, допуска много положения пред собствената си врата и губи точки с лекота.

Преди мача Златан Ибрахимович, който се завърна в клуба след края на кариерата си през тази седмица, но вече на ръководен пост, изгледа загрявката на бившите си съотборници от терена. Това обаче също не помогна на Пиоли да спре негативната си серия от три поредни гостувания в шампионата без успех на "червено-черните".

Домакините, които са водени от легендата на "росонерите" СуперПипо Индзаги имаха нужда от точки, за да спасят поста на своя треньор и съхранят надежди за оставането си в елита на калчото. Бившият голмайстор бе направил четири промени от поражението с 1:4 от Аталанта. Капитанът Федерико Фасио се завърна, а Домагой Брадарич, Матеуш Леговски и Григорис Кастанос бяха другите промени. Вратарят Беноа Костил, Паскуале Мацоки, Лоренцо Пирола, Ласана Кулибали, Антонио Кандрева, Булае Диа и Лум Чауна бяха останалите титуляри.

Играчите на Стефано Пиоли имаха нужда от успех, за да останат в близост до лидерите в класирането. Исмаел Бенасер се завърна сред стартовите 11 в центъра на терена за първи път от месец май, когато се контузи тежко в първия полуфинал в Шампионската лига.

Гостите бяха с две промени от успеха с 3:0 над Монца, като освен Бенасер и капитанът Калабрия се завърна, те замениха Томазо Побега и Алесандро Флоренци. Пред вратаря Майк Менян в защита започнаха Давиде Калабрия, Фикайо Томори, Симон Кяер и Тео Ернандес, докато Исмаел Бенасер и Тижани Райндерс бяха двойката опорни халфове. Рубен Лофтъс-Чийк, Кристиан Пулишич, и Рафаел Леао трябваше да помагат на Оливие Жиру.

Още във втората минута "червено-черните" имаха претенции за дузпи след удар на Леао, който се отби в ръката на Леговски, но дори и след преглеждането на ВАР, такава обаче не бе отсъдена. Първата добра възможност бе за домакините, но Диа стреля лошо в 7-ата минута и Менян спаси. Десет минути по-късно Милан поведе в резултата, когато точен бе Томори. Английският защитник засече отблизо центриране на Леао и вкара третото си попадение в шампионата през тази кампания.

Южняците веднага реагираха и опитаха да възстановят равенството, но Костил трябваше да се намесва при пробив на Тео Ернандес. В 30-ата минута Манян спаси врата си от автогол на Калабрия, който при опита си да избие прати топката в рамката на собствената си врата. Кандрева пък от отлична позиция стреля над гредата около 120 секунди по-късно. Удар на Бенасер бе избит в корнер в 37-ата минута.

Отново Манян се намеси отлично в 42-ата минута и изби в ъглов удар изстрел на Мацоки. При последвалото центриране Фасио се извиси над всички, след като Кяер го изпусна и възстанови равенството.

В края на първата част Кяер се контузи и 18-годишният Ян-Карло Симич, който миналата седмица дебютира с гол за клуба, се появи на терена след почивката.

Футболистите на Пиоли опитаха да се пренесат в половината на Салернитана, но без да създават чисти положения до 60-ата минута, когато Лофтъс-Чийк остана фронтално срещу Костил и стреля силно с левия крак, стражът обаче спаси. При ответната контраатака домакините можеха да направят и пълен обрат.

До такъв се стигна в 63-ата минута, когато Менян сбърка при удар на Кандрева в неговия ъгъл и Салернитана поведе с 2:1. Другата лоша новина е, че докато течеше атаката на домакините Томори бе на земята, тъй като се контузи и бе заменен от Флоренци веднага след втория гол на южняците. Това бе рекордната контузия №30 за играчите на Пиоли от началото на сезона.

Френският вратар на Милан трябваше да показва рефлекс в 67-ата минута, като със сетни усилия прати топката в корнер. Пиоли веднага пусна Самуел Чиквуезе и Лука Йович, които замениха Пулешич и Бенасер.

Вторият гол шокира играчите на Милан и те отстъпиха изцяло инициативата на домакините, които бяха подкрепяни от 25 000 по трибуните.

Чак в 82-ата минута Йович пробва рефлекса на Костил, който в рамките на няколко секунди два пъти спря сърбина. Първо след удар с глава, след това и при добавката с десния крак. Секунди след това защитник спря удар на Райндерс пред вратата. Сърбинът все пак вкара хубав гол в 91-ата минута, когато от воле засече подаване с глава на Жиру и изравни. Това бе първото попадение на миланистите в даденото продължение през този сезон, като единствено Дженоа остана без гол в 90-ата минута в Серия "А" през тази кампания.

Още при следващата атака Костил изби удар на Калабрия, а при ответната атака домакините имаха числено предимство, но не успяха да вкарат трети гол във вратата на Манян, който спаси. Меле между двете резервни скамейки спря устрема на отборите към победата, като червен картон получи Винченцо Флорило от пейката на "морските кончета".

Веднага след това и реферът реши да не удължава даденото продължение от пет минути, което не се хареса на гостите, които в последните си четири гостувания вкарват по два гола, но спечелиха само три точки и не записаха нито една победа. Първо изпуснаха преднина от два гола аванс в Неапол, като завършиха 2:2, след което изпуснаха преднина от два гола в гостуването на Лече и отново завършиха 2:2, а в последното си гостуване преди това на "Ареки", отстъпиха с 2:3 от Аталанта, допускайки гол в продължението на мача. Така при трите равенства играчите на Пиоли водеха и не успяха да спечелят и сега вече са на четири точки от втория Ювентус, който има и мач по-малко, а преднината пред преследвачите става все по-малка.

Салернитана, имаше 11 загуби в последните си 17 мача в калчото, като се размина с първата си победа над Милан от 75 години. Двата отбора продължиха традицията си да си вкарват средно над четири гола на мача в Салерно. Бъдещето на Индзаги обаче е все по-мрачно, както и това на "виненочервените", които мечтаят за ново чудо, като това преди две години, когато бяха в подобна ситуация в края на календарната година, а на пролет стигнаха до спасението.

САЛЕРНИТАНА 2:2 МИЛАН
0:1 Томори (17)
1:1 Фасио (42)
2:1 Кандрева (63)
2:2 Йович (90+1)

САЛЕРНИТАНА: Беноа Костил, Паскуале Мацоки, Федерико Фасио, Лоренцо Пирола, Домагой Брадарич, Матеуш Леговски, Ласана Кулибали, Григорис Кастанос, Антонио Кандрева, Булае Диа, Лум Чауна

МИЛАН: Майк Менян, Давиде Калабрия, Фикайо Томори, Симон Кяер, Тео Ернандес, Исмаел Бенасер, Тижани Райндерс, Рубен Лофтъс-Чийк, Кристиан Пулишич, Рафаел Леао, Оливие Жиру

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago