Красив късен гол огорчи Милан и върна усмивките на Аталанта в голово шоу

Отборът на Аталанта постигна драматична победа с 3:2 като домакин на Милан в местното дерби помежду им от 15-ия кръг на Серия "А". Успехът на бергамаските дойде след две попадения на Адемола Луукман (38', 55') и късен гол на Луис Муриел (90+5'), а „росонерите“ не съумяха да избегнат поражението, въпреки че на два пъти наваксаха пасив благодарение на Оливие Жиру (45+3') и Лука Йович (80'). Също така гостите завършиха двубоя в намален състав след изгонването на техния капитан Давиде Калабрия в добавеното време на втората част. С тази победа „нерадзурите“ прекратиха негативната си серия от четири мача без победа във всички турнири. Също така те прекъснаха поредицата си от пет срещи без успех над този опонент, когото победиха на своя стадион за последно преди четири години с паметното 5:0.

Стефано Пиоли предприе само една промяна в стартовия си състав след победата с 3:1 над Фрозиноне преди седмица. Тя беше свързана със завръщането на Жиру, който поведе атаката за сметка на Йович. На ветерана му помагаха Самуел Чуквуезе и Кристиан Пулишич по двата фланга. Домакините пък бяха подредени в 3-4-1-2, като Тюн Копмайнерс действаше зад двамата нападатели Луукман и Шарле Де Кетеларе, който е собственост именно на „росонерите“.

Още във втората минута Де Кетеларе опита удар, който не беше никакъв проблем за Майк Менян. В деветата минута именно белгиецът пропусна златна възможност да се разпише, след като от няколко метра прати топката над вратата.

Следващото голово положение дойде чак в 27-ата минута. Тогава при центриране от корнер Фикайо Томори стреля, като топката се отклони в Едерсон, но Хуан Мусо успя да предотврати автогол на бразилеца. Три минути по-късно Тижани Райндерс отправи далечен шут, който се оказа разочароващ. Бергамаските успяха да поведат в 38-ата минута, когато Луукман пробва удар, при който топката претърпя коварен рикошет в Томори и преодоля Менян за 1:0.

Капитанът на гостите Давиде Калабрия отговори с удар, който се оказа неточен. Малко след това изстрел на Тео Ернандес също не намери целта. "Росонерите" все пак стигнаха до изравнителен гол още преди почивката, като това стана в последните секунди на първата част, когато Жиру стреля с глава при корнер и прати топката в мрежата за 1:1.

Втората част започна с пропуск на Жиру. Джорджо Скалвини отговори с мощен шут от дистанция, който беше избит от Менян в корнер. При последвалото изпълнение именно Скалвини стреля с глава, но топката излезе в аут. В 55-ата минута Де Кетеларе пусна пас към Луукман, който отбеляза втория си гол в мача с удар отблизо. Четири минути по-късно белгиецът направи опасен пробив в наказателното поле и стреля, но топката профуча покрай вратата.

В 68-ата минута Мартен де Роон нанесе далечен изстрел, който се оказа доста несполучлив. В 76-ата минута Скалвини се справи с двама противникови играчи с помощта на шпагати и беше на път да отбележи страхотен гол, но Менян отрази неговия шут. Последва добавка на Луукман, но нова блестяща намеса на вратаря лиши нападателя от хеттрик. Пулишич отговори с удар по земя, който беше уловен от Мусо. Десет минути преди края на редовното време именно крилото потърси пас в наказателното поле, като Жиру и Калабрия се разминаха с топката, която достигна до Йович, а сърбинът стреля и възстанови равенството.

В добавеното време Калабрия си изкара втори жълт и съответно червен картон заради своя фал срещу Алексей Миранчук. Въпреки че оставаха няколко минути до края на срещата, "нерадзурите" успяха да стигнат до победно попадение благодарение на Муриел, който се разписа с пета за крайното 3:2.

След тази загуба Милан остана на третото място в класирането с актив от 29 точки преди ключовия си сблъсък с Нюкасъл в Шампионската лига в сряда. Аталанта пък се изстреля на шестото място с 23 спечелени пункта преди оставащите мачове от кръга.

АТАЛАНТА - МИЛАН 3:2

1:0 Луукман (38')

1:1 Жиру (45+3')

2:1 Луукман (55')

2:2 Йович (80')

3:2 Муриел (90+5')

Аталанта: Мусо, Де Роон, Скалвини, Джимсити, Руджери, Едерсон, Пашалич, Дзапакоста, Копмайнерс, Луукман, Де Кетеларе

Милан: Менян, Калабрия, Томори, Ернандес, Флоренци, Лофтъс Чийк, Муса, Райндерс, Чуквуезе, Жиру, Пулишич