Реал Мадрид видя шанс за първото място и стигна до него по драматичен начин

В много труден момент Реал Мадрид спечели с 1:0 гостуването си на Алавес и оглави Ла Лига точно преди празничната пауза. Лукас Васкес вкара в добавеното време на мача, в който “белите” бяха с човек по-малко от 54-тата минута след директен червен картон на Начо Фернандес. Така столичани се изравниха по точки с Жирона, който по-рано в четвъртък вечер направи 1:1 с Бетис. Тимът на Карло Анчелоти обаче е с по-добра голова разлика.

Междувременно Реал се оказа с нови два проблема, след като и Родриго получи травма. Този червен картон за Начо пък е негов втори през сезона, заради което той вероятно ще получи по-тежко наказание. Така Анчелоти остава само с един централен защитник в лицето на Антонио Рюдигер. Определеният за “пожарен вариант” за тази роля Орелиан Чуамени беше използван след изгонването на капитана.

Фактът, че Жирона не успя да надвие Бетис, предостави на "лос меренгес" шанс да излязат начело точно преди прекъсването на шампиона. Реал далеч не изигра силен двубой, като създаде много малко шансове, но в крайна сметка се възползва от един от тях. В същото време домакините от Алавес с нищо не затрудниха Кепа Арисабалага, макар за около 40 минути да имаха числено предимство.

В стартовите 11 на Реал нямаше изненади, имайки предвид големия брой отсъстващи заради травми. Хоселу, който се оплакваше от стомашни проблеми, беше вдигнат на крака, за да бъде сред резервите. В по-предни позиции титуляри бяха Родриго, Белингам и Браим Диас.

Титуляр за Алавес беше централният защитник Рафа Марин, който е преотстъпен от Реал. В атака пък действаше мощният Саму Омородион, който е под наем от Атлетико Мадрид.

Реал можеше да поведе в резултата още във 2-рата минута, когато Браим Диас изведе Феде Валверде в наказателното поле, но вратарят Сивера спаси удара на халфа.

Тимът на Алавес обаче не се стресна и се хвърли смело да се надиграва и шансът спаси Реал в 8-ата, когато удар на Риоха се спря в тялото на Фран Гарсия

Тимът на Алавес смело се опитваше да създава положения, което би трябвало да бъде удобно за столичани, които така имаха повече пространства за атаки. Играта в предни позиции на гостите обаче не вървеше. Следващата опасност пред Сивера дойде чак в 38-ата минута, като в случая Валверде отново демонстрира мощния си шут от над 20 метра, но стражът на домакините отрази.

Второто полувреме също не започна кой знае колко добре за Реал Мадрид и тимът не успяваше да създава положения

Ситуацията за "белите" стана тежка в 54-тата минута, когато Начо получи директен червен картон за остро влизане в левия крак на Саму. Първоначално реферът показа само жълт картон на защитника, но ВАР препоръча преразглеждане на спорния момент. След като го видя на запис, главният съдия Исидро Ескудеро промени решението си и изгони Начо. Анчелоти реагира на секундата, вкарвайки Орелиан Чуамени в ролята на централен бранител.

Очаквано това затрудни още повече играта на столичани, които имаха проблеми с достигането до наказателното поле на Алавес. В същото време домакините заиграха по-офанзивно.

Гостите стигнаха до реален шанс в 75-ата, когато Родриго навлезе от лявото крило и шутира в далечния ъгъл, но в аут.

Времето изтичаше и мачът наближаваше своя край. Така се стигна до корнер за Реал в добавеното време, при който Кроос центрира и един от най-ниските на терена - Лукас Васкес, спокойно засече и топката спря в мрежата на Алавес - 1:0.

В останалото време до последния съдийски сигнал Родриго получи травма и напусна игра.

Шампионатът за Реал се подновява на 3 януари с домакинство на Майорка.