Португалци съсякоха Порто и пратиха Барса на 1/8-финал

Барселона постигна много ценна победа с 2:1 над Порто в домакинството си от 5-ия кръг в група "Н" на Шампионската лига. Каталунците трябваше да правят обрат, но успяха да измъкнат трите точки и така вече са сигурен участник на 1/8-финалите в турнира. Гостите откриха чрез Пепе Акино в 30-ата минута, но двама португалци и бивши кадри на Бенфика - Жоао Кансело и Жоао Феликс, донесоха обрат в полза на домакините с попадения съответно в 32-рата и 57-ата минута.

Чави Ернандес бе избрал да започне срещата с триото Рафиня, Жоао Кансело и Роберт Левандовски в предни позиции, а халфовата линия бе съставена от Френки де Йонг, Педри и Илкай Гюндоган.

Серджо Консейсао пък заложи на Еванилсон и Мехди Тареми в атака, а Галено и Пепе действаха по крилата. В ролята на опорни халфове бяха Стивън Естакио и Алан Варела.

Първият удар в мача бе отправен от Жоао Кансело в 6-ата минута. Защитникът се бе включил в предни позиции и реши да стреля от дистанция, като не бе особено далеч от целта.

Две миути по-късно и Рафиня шутира по подобен начин от приблизително същата дистанция, но леко вдясно. Неговият изстрел се получи доста по-добре и принуди Диого Коща да прави първо важно спасяване в мача.

В 10-ата минута след щастлив рикошет топката попадна в краката на Педри в близост до вратата, той опита нещо средно между пас и удар, но не сполучи с нито едно от двете, а бе и в засада.

Осем минути по-късно Жоао Феликс се оказа на добра позиция в пеналта, но от труден ъгъл не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

Порто стигна до първото си по-опасно положение в 22-рата минута, когато Тареми получи пас по земя в близост до вратата, но бе притиснат от защитник и не успя да отправи добър удар, като топката мина встрани от целта.

Гостите дори можеха да открият резултата с втората си възможност в мача. В 26-ата минута Тареми се отскубна при едно центриране и отблизо засече кълбото в мрежата. Оказа се обаче, че той е бил в засада при отклонената към него топка от Еванилсон и попадението не бе признато.

"Драконите" обаче започнаха да играят все по-добре и в 29-ата минута имаха нов прекрасен шанс, като изстрел на Галено бе спасен от вратаря Иняки Пеня.

Само минута по-късно португалците откриха резултата. Удар на Тареми бе блокиран, топката обаче попадна в Галено, чийто шут бе спасен от вратаря Иняки Пеня, но при добавката Пепе Акино отблизо не сгреши за 0:1.

Барселона обаче реагира мигновено и в 32-рата минута резултатът бе изравнен. Жоао Кансело получи пас отляво, финтира Жоао Марио и с прекрасен удар в далечния ъгъл порази вратата за 1:1.

Две минути по-късно последва нова голяма възможност за домакините. Рафиня проби отдясно и пусна към нахлуващия на скорост Жоао Феликс, чийто удар обаче бе разочароващ и не намери вратата.

В 42-рата минута Порто извади сериозен късмет. Вратарят Диого Коща сгреши едно подаване и прати топката в краката на Педри, неговият удар не се получи, но кълбото се озова в Рафиня, който си освободи пространство и шутира силно, но на сантиметри от вратата.

Веднага след това последва отличен шанс и за гостите. Варела отправи коварен изстрел към вратата и отново Иняки Пеня трябваше да прави важно спасяване.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Второто полувреме започна вихрено за Барса. Секунди след първия съдийски сигнал каталунците имаха страхотен шанс, като далечен изстрел на Жоао Феликс разтресе напречната греда.

Минута по-късно португалецът имаше нов шанс да обстрелва вратата на Диого Коща, този път от по-близка дистанция, но пък доста по-неточно и покрай целта.

В 49-ата минута Жоао Кансело отново бе в опасна близост до вратата на съперника, като стреля през краката на Жоао Марио, но право в ръцете на вратаря.

Натискът на испанците даде резултат и в 57-ата минута те вкараха втори гол. Жоао Кансело проби по левия фланг и пусна остър пас по земя към Жоао Феликс, който от движение засече топката във вратата за 2:1.

В 75-ата минута появилият се в игра Феран Торес отправи изстрел от границата на пеналта, но над вратата.

В 78-ата минута Рафиня отправи опасен удар, но в обсега на Диого Коща, който отново направи рутинно спасяване.

Минута по-късно Жоао Кансело направи поредния си страхотен пробив по левия фланг и опита да стреля както при първия гол към далечната греда, но този път точността му изневери и топката мина встрани.

В 80-ата минута обаче Порто бе много близо до гола, Пепе Акино се озова на метри от вратата, вратарят Иняки Пеня бе на земята, макар и с двама защитници около себе си, но бразилецът се засуети и не успя да отбележи.

В ответната атака каталунците също имаха добър шанс за гол.  Първо мощен шут на Рафиня бе спасен от Диого Коща, а впоследствие Феран Торес стреля покрай вратата.

Рафиня можеше да отбележи атрактивен трети гол за Барса в 88-ата минута, когато опита задна ножица, но Диого Коща показа страхотен рефлекс и спаси.

В добавеното време Порто имаше последен шанс да стигне до равенството, като опасен изстрел отправи Консейсао, но Иняки Пеня отново внимаваше и уверено улови.

В крайна сметка победата бе за Барселона, като така играчите на Чави Ернандес събраха актив от 12 точки. Те са начело в класирането и със сигурност ще играят на 1/8-финал. Порто пък остава на 2-рото място с 9 точки, колкото има и Шахтьор (Донецк), като двата тима ще определят втория отбор, който ще продължи напред, в пряк двубой помежду си в последния кръг.

Снимки: Gettyimages