Късен автогол спаси Барселона от загуба срещу Райо Валекано

Отборите на Райо Валекано и Барселона завършиха наравно 1:1 на “Вайекас” в ранния двубой от 14-ия кръг на Ла Лига. Домакините поведоха с попадение на Унай Лопес (39’) и бяха на път да спечелят, но Флориан Лежюн (82’) си отбeляза късен автогол, който донесе точка за гостите. Така “франхирохос” записаха пети пореден мач без загуба срещу каталунците, които пък избегнаха първото си шампионатно поражение като гост през сезона.

Чави Ернандес предприе цели шест промени в стартовия си състав след успеха с 2:1 над Алавес. Очаквано на вратата застана Иняки Пеня заради контузията на Марк-Андре тер Стеген. В защита играеха Андреас Кристенсен и Алехандро Балде за сметка на Жул Кунде и Роналд Араухо. В средата на терена отсъстваха Илкай Гюндоган и Фермин Лопес, като те бяха заменени от Ориол Ромеу и Френки де Йонг, който носеше капитанската лента. В атака Феран Торес беше предпочетен пред Жоао Феликс и така той помагаше на Ламин Ямал и Роберт Левандовски. Домакините пък бяха подредени в 4-4-2 със Серхио Камейо и Оскар Трехо като нападатели.

Още в третата минута Иси Паласон опита да се разпише, но ударът му се оказа доста неточен. Малко след това крилото отново стреля, като този път на Пеня му се наложи да се намеси. Вратарят не беше убедителен при спасяването си, но успя да се справи с опита за добавка на Хорхе де Фрутос. В деветата минута Де Йонг допусна грешка, с което даде шанс на Оскар Валентин да стреля, но Пеня улови неговия удар по земя. В 15-ата минута Педри отправи първия шут за Барса, но с това прати топката в ръцете на Столе Димитриевски. В 29-ата минута вратарят улови и шут на Ямал. При пряк свободен удар в 39-ата минута гостите на два пъти изчистваха топката, която във втория случай отиде при Лопес, а халфът със страхотен шут от голяма дистанция даде аванс на Райо. Каталунците имаха претенции за засада на друг противников играч, но голът беше зачетен.

Втората част започна с далечен изстрел на Кансело, който се оказа разочароващ. В 54-тата минута Торес стреля с глава, но топката отиде право в ръцете на Димитриевски. Две минути по-късно Педри също нанесе удар с глава, но го направи неточно. В 64-тата минута Иниго Мартинес също се отчете с пропуск с глава след центриране от фал. Седем минути след това Кристенсен и Ямал не успяха да се разпишат след центриране от корнер. В 76-ата минута резервата Рафиня можеше да изравни, но при удара му топката се отклони в гредата. Все пак гостите стигнаха до гол, като това се случи в 82-рата минута, когато Балде центрира към Левандовски, а в опита си да изчисти топката Лежюн я прати в собствената си мрежа за крайното 1:1. В последните секунди на двубоя каталунците имаха големи претенции за дузпа заради фал на Алфонсо Еспино срещу Рафиня, но Хосе Мунуера отказа да посочи бялата точка.

Така Барселона остава на третата позиция в класирането с 31 точки, докато Райо Валекано е на осмото място с 19 пункта.

РАЙО ВАЛЕКАНО - БАРСЕЛОНА 1:1

1:0 Лопес (39')

1:1 Лежюн (82' - автогол)

Райо Валекано: Димитриевски, Балиу, Мумин, Лежюн, Еспино, Паласон, Лопес, Валентин, Де Фрутос, Камейо, Трехо

Барселона: Пеня, Кансело, Кристенсен, Мартинес, Балде, Де Йонг, Ромеу, Педри, Ямал, Левандовски, Торес

Снимки: Imago