България впечатли с хъс и борбеност в дебюта на Таня Гатева

Женският национален отбор на България по баскетбол загуби първия си мач от квалификациите за ЕвроБаскет 2025. “Лъвиците” допуснаха поражение с 63:73 (24:23, 11:10, 8:17, 22:25) от Финландия в група “B” на пресявките за шампионата на Стария континент след три години. Дебют начело на тима ни направи Таня Гатева, а цялостно отборът демонстрира хубав баскетбол, въпреки че все още е на само няколко тренировки заедно. Момичетата играха като равен с равен със съперник, в чиито редици блестеше близо двуметровата Авак Куйер, като до края на редовното време се бориха и показаха страхотен хъс, отказвайки да се предадат до края на редовното време.

Така Финландия и Унгария са лидери в група "B" след първия кръг, докато България и Словения са с актив от по 0-1. Следващият двубой на "лъвиците" е в неделя от 18:30 часа срещу Словения в Любляна.

Българският тим направи всичко възможно да лимитира Куйер, но липсата на състезател с нейните габарити направи ситуацията много трудна за Гатева и нейния щаб. 22-годишната баскетболистка бе двигателят на скандинавките и очаквано завърши с дабъл-дабъл от 27 точки и 11 борби с 5 чадъра. Добри думи заслужава Габриела Николова, която даде всичко от себе си и застана срещу нея в по-голямата част от времето.

За България пък над всички бе новият капитан на тима Борислава Христова. Крилото на клубния Сепси поведе тима ни с 27 точки, 5 борби и 4 асистенции, като влезе в ролята на лидера, от когото отборът се нуждае. Тя бе и човекът, който върна тима в мача при отворилата се 15-точкова дистанция в средата на последната четвърт. Финландките обаче показаха точен мерник от далечно разстояние през второто полувреме и не допуснаха обрат.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Българките стояха много добре срещу своя съперник в първите минути, въпреки че в редиците на гостите бе 196-сантиметровата Авак Куйер, бивш избор №2 в Драфта на женската НБА. Възпитаничките на Таня Гатева обаче успяха да си извоюват преднина при 8:7 след блестящо изпълнение на Борислава Христова и нейна тройка от краче, при която тя си спечели и нарушение. "Лъвиците" бяха супер агресивни в атака и почти всяка тяхна атака завършваше с пробив към коша, като така те си печелеха нарушения - две от две за Гергана Иванова от линията и 10:10 в резултата.

От другата страна пък Куйер вече бе вкарала 8 от първите 14 точки на Финландия, но Ива Костова отговори с тройка за 13:14. Нещо подобно се случваше и в редиците на България, тъй като Борислава Христова се превърна в първата състезателка на паркета с двуцифрен актив - 10 точки за крилото и 16:14 в полза на "лъвиците". Скандинавките обаче бързо се върнаха напред в резултата чрез пет поредни точки от Лота-Май Лахтинен - 20:21 към края на първата част. Карина Константинова осигури точка аванс на България след първите 10 минути - 24:23.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Българките продължаваха да показват страхотното си ново лице, като благодарение на три перфектно изпълнени комбинации отборът спечели най-голямата си преднина в мача до момента при 30:25. Финландия разчиташе прекалено много на Куйер, която обаче не плашеше твърде много нашите момичета, защото тя не използваше огромния си ръст под коша и вместо това искаше топката по периметъра. Момичетата на Таня Гатева пропуснаха куп възможности да се отскубнат още по-напред от своя съперник, който вместо това скъси разликата до две точки при 31:29. Габриела Николова продължаваше да се справя страхотно в защита с опеката на Куйер, а в офанзивен план Гергана Иванова отново направи дистанцията между двата тима четири точки при 35:31. В крайна сметка двата тима се оттеглиха на 15-минутна почивка при разлика от едно притежание - 35:33 в полза на българския отбор.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна по същия равностоен начин, като двата тима си разменяха водачеството през няколко секунди. Куйер отново излезе на сцената, за да донесе двуточков актив на Финландия при 38:40 след три минути игра в третия период. Борислава Христова наниза втората си тройка в мача за 41:40, а Габриела Николова продължаваше да тормози в защита Авак Куйер, след като този път ѝ изкара нарушение в нападение. "Лъвиците" можеха да се възползват от ниския процент при стрелбата от тройката на финландките, които до този момент стреляха 3/18 от далечно разстояние.

Българките обаче също направиха серия от безуспешни изстрели от далечна дистанция, като третата част продължаваше да бъде нискорезултатна - 41:42 в полза на Финландия. Скандинавският състав дръпна с пет точки, но точната ръка на Борислава Христова скъси разликата до три при 43:46 в края на четвъртината. Отборът на Илка Палвилайнен обаче започваше да намира ритъма си при стрелбата, най-вече от средно разстояние, и така преднината на гостите достигна седем точки при 43:50.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

С две поредни тройки на Тереза Сепала и Елина Коскимиес задачата на нашите момичета стана доста трудна, тъй като финландките си осигуриха аванс от 13 точки при 43:56 в началото на финалната четвърт. Машината Куйер също се погрижи да нарани самочувствието на "лъвиците", отбелязвайки 23-ата си точка в мача за 48:63 в полза на Финландия. Възпитаничките на Таня Гатева обаче бяха далеч от мисълта да се предават и сътвориха серия от пет поредни точки, чрез която скъсиха изоставането си до десет при 53:63. Веднага след това скандинавките направиха грешка, която бе наказана от тройка на Борислава Христова за 56:63 с оставащи около пет минути до финалната сирена. Феноменалното представяне на Борислава продължи със самоотвержена изява в защита и впоследствие страхотен пробив за 58:63, но финландките отново не простиха от тройката за 58:66. Гостите вкараха шестата си тройка през второто полувреме и благодарение на нея отново си осигуриха двуцифрен аванс при 60:71 с оставащи под две минути до края на редовното време. Така гостите задържаха преднината си и триумфираха с крайното 65:75.

Авак Куйер се отличи с 27 точки, 11 борби и 5 чадъра при 13/19 стрелба от игра за победителките. Лота Май-Лахтинен прибави 11 точки и 9 борби, а Елина Коскиемес постигна 10 точки.

Борислава Христова завърши с 27 точки, 5 борби и 4 асистенции за България, докато Ива Костова остана с 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ: Карина Константинова, Деница Манолова, Борислава Христова, Ива Костова, Александра Петрова

ФИНЛАНДИЯ: Елина Арнисало, Елина Коксимиес, Лота-Май Лахтинен, Авак Куйер, Хелми Тулонен