Вдъхновен Милан обърна ПСЖ и завърза “групата на смъртта” в ШЛ

Отборът на Милан записа много важна домакинска победа с 2:1 над Пари Сен Жермен във вълнуващ сблъсък от четвъртия кръг на група F в Шампионската лига. Милан Шкриняр (9’) даде ранен аванс на гостите, но с попадения на Рафаел Леао (12’) и Оливие Жиру (50’) “росонерите” осъществиха пълен обрат, който им донесе крайния успех. “Дявола” изигра един от най-силните си мачове през този сезон и заслужено прекъсна негативната си серия от четири срещи без победа във всички турнири.

Стефано Пиоли предприе три промени в стартовия си състав след разочароващата загуба с 0:1 от Удинезе. След като преодоляха своите физически проблеми, Тео Ернандес, Рубен Лофтъс-Чийк и Кристиан Пулишич се завърнаха като титуляри, заменяйки съответно Алесандро Флоренци, Раде Крунич и Лука Йович. Жиру беше в центъра на атаката, а Леао атакуваше по левия фланг.

Луис Енрике извърши само две промени в стартовите си 11 след победата с 3:0 над Монпелие. В защита Норди Мукиеле отстъпи мястото си на Люка Ернандес, а в халфовата линия Витиня беше предпочетен пред Канг-Ин Лий. В атака отново действаше тандемът Рандал Коло Муани и Килиан Мбапе.

Най-голямо внимание в двата състава обаче привлече вратарят на парижани Джанлуиджи Донарума. Той беше посрещнат от феновете на бившия си клуб по очаквания враждебен начин. В секундите преди първия съдийски сигнал и в 10-ата минута на мача ултрасите от “Курва Суд” обсипаха италианския национал с огромен брой фалшиви долари. На банкнотите беше изобразен ликът на стража с надписите “човек без чест”, “наемник” и “Доларума”.

От “Курва Суд” не само, че изразиха своята неприязън спрямо Донарума, но също така показаха страхотна хореография. Тифозите изобразиха емблематична сцена от култовия филм “Матрицата”, в която популярният актьор Киану Рийвс спира куршуми с ръката си. По този начин ултрасите на “Дявола” отговориха подобаващо на хореографията на френските привърженици на “Парк де Пренс”, с която те се бяха заканили да отстрелят Милан, показвайки фигурата на легендарния френски актьор Жан-Пол Белмондо. В другите сектори на "Сан Сиро" пък бяха изписани думите "Винаги Милан" на италиански и френски език.

Освен това на трибуните присъстваха редица изявени футболни личности като Франко Барези, Дейвид Бекъм, Тиери Анри, Даниеле Масаро, Марко Верати, Педро Паулета, Марио Балотели, собственикът на Милан Гери Кардинале и британската рок звезда Ноел Галахър.

Още във втората минута на Донарума му се наложи да се намеси при далечен шут на Рафаел Леао. Четири минути по-късно именно португалецът намери с пас Лофтъс Чийк в наказателното поле, но изстрелът на полузащитника мина над вратата. Мбапе веднага отговори с шут по земя, който беше уловен от Майк Менян. В 9-ата минута при изпълнение на корнер Маркиньос с глава отклони топката към далечната греда, където Шкриняр плонжира и също с глава даде ранен аванс на гостите. По този начин защитникът наказа градския съперник на бившия си клуб Интер.

В 11-ата минута Юнус Муса стреля от добра позиция, но прати топката в обятията на Донарума. Секунди по-късно шут на Дембеле завърши в ръцете на Менян. При ответната атака на “росонерите” Жиру отправи удар, който беше отразен от противниковия вратар, но при своята добавка Леао изравни резултата чрез задна ножица. Този гол прекъсна негативната серия на Милан от пет поредни мача в ШЛ без попадение.

В 19-ата минута Ашраф Хакими пробва шут по земя, който мина покрай вратата. Шест минути след това Коло Муани изведе по отличен начин Мбапе, чийто шут обаче се оказа неточен. В 27-ата минута техничен удар на Дембеле се спря в напречната греда, след което домакините организираха опасна контраатака, но при изстрела на Жиру топката профуча покрай вратата. В 32-рата минута Фикайо Томори изпълни коварен пряк свободен удар, но Донарума успя да реагира и да го избие. Пет минути по-късно Леао реши да стреля, но с това прати топката в аут. В 40-ата минута същото се случи и с шута на Пулишич. В оставащите минути до почивката Менян улови удари на Дембеле и Витиня, а Хакими се отчете с пропуск.

Втората част започна с неточен шут по земя на Тижани Райндерс. В 50-ата минута Пулишич центрира в наказателното поле, а Леао и Хакими се разминаха с топката и паднаха на терена. Атаката на домакините обаче продължи и така Тео Ернандес също пробва центриране, което Жиру засече с глава за пълния обрат в мача. В 63-тата минута при пряк свободен удар Тео Ернандес завъртя топката покрай стената от играчи, но Донарума съумя да избие кълбото в корнер. В 69-ата минута Мбапе не успя да преодолее Донарума със своя удар.

Последва дълго затишие в играта, което беше нарушено в 85-ата минута. Тогава появилият се секунди по-рано Ноа Окафор стреля опасно, но Донарума изби топката. След изпълнението на корнера нападателят опита нов удар, който се оказа доста несполучлив. В 89-ата минута “росонерите” бяха спасени от гредата при изстрел на резервата Лий. В последните секунди на редовното време Пулишич получи мускулни болки, поради което се наложи принудителната му смяна с Флоренци. Малко преди изтичането на добавеното време влезлият от пейката Гонсало Рамош стреля с глава неточно и така ПСЖ не успя да избегне загубата.

С първата си победа в ШЛ през този сезон Милан събра 5 точки и се изкачи на третата позиция в класирането, където ПСЖ се свлече на второто място с 6 пункта. Новият лидер е Борусия (Дортмунд) със 7 точки, а последният Нюкасъл остана с 4 пункта. Така интригата в “групата на смъртта” се заплете още повече.

МИЛАН - ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН 2:1

0:1 Шкриняр (9')

1:1 Леао (12')

2:1 Жиру (50')

Милан: Менян, Калабрия, Тиау, Томори, Т. Ернандес, Муса, Райндерс, Лофтъс-Чийк, Пулишич, Жиру, Леао

ПСЖ: Донарума, Хакими, Маркиньос, Шкриняр, Л. Ернандес, Заир-Емери, Угарте, Витиня, Дембеле, Коло Муани, Мбапе

Всички късни мачове от Шампионската лига в комбинирано предаване, напълно безплатно и достъпно за всички! Всички голове, картони, спорни ситуации и консултации с VAR само на клик разстояние! Да, на платформата Champions TV, която по традиция стриймва най-интересното на живо от късните мачове в сряда вечер!

Снимки: Imago