Придобиването на чуждо гражданство е нещо, което се случва навсякъде по света. В спорта е особено популярно пък играчи да се сдобиват с паспорти, най-вече за нуждите на националните отбори, но не винаги. Наскоро три от бразилските перли на футболния Левски - Уелтон, Роналдо и Цунами поучиха български паспорти, което очевидно разбуни духовете, но защо ли?
Именно това стана и причината народният представител от парламентарната група на Продължаваме промяната - Демократична България и член на парламентарната комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта - Кристина Петкова да изложи позицията си в профила си в социалната мрежа Фейсбук.
Sportal.bg ви предоставя мнението й без редакторска намеса.
“Дойде време да ви разкажа за първия епизод от сагата с чуждестранните спортисти, получили българско гражданство за особени заслуги и принос към спорта.
- Процедурата накратко е следната: съответната федерация предлага конкретно лице за натурализация на Министерство на младежта и спорта със заявление по образец. Те от своя страна извършват формална проверка и изпращат предложение към Министерство на правосъдието, чиито Съвет по гражданство разглежда молбите и дава становище въз основа на което Министърът на правосъдието прави предложение до Президента на Република България за издаване на указ или за отказ за издаване на указ за придобиване българско гражданство.
- В действителност, обаче Министерство на младежта и спорта няма законовото задължение да води статистика за натурализираните спортисти, както и за реализиране на техните резултати, постижения и реален принос в развитието на българския спорт.
Става и по-интересно.
- Знаете ли, че за да откриете състав на национален отбор трябва да гледате мач по мач (средно по 40 на година) и да си правите таблица със списъците? И аз не знаех. Наивно мислех, че най-малкото федерациите биха поддържали съставите на националите ни, изхождайки от логиката, че те са наша гордост. Все пак, ако отделите няколко часа, и с помощ от приятели, ще успеете да си направите списък на играчите.
Уелтон, Роналдо и Цунами получиха български паспорти
- Продължаваме със списъците. Оказва се, че една от големите мистерии в държавата ни е да се разбере кои са спортистите, получили укази за българско гражданство. Нещо повече, институциите и федерациите, които очакваме да съхраняват и поддържат тази информация имат съществени разминавания в данните. Все пак, надявам се, след близо три месеца питания скоро ще мога да сглобя всичко и да имаме пълна база данни, която ще върна в цялост на замесените, за да я имат и те занапред.
- И все пак да се върнем на въпроса - какво всъщност значи принос и развитие на спорта? Аз като лаик и непрофесионалист си представям, че всяка федерация при подбор кого да направи българин за целите на националния ни отбор, залага изисквания и критерии и чието изпълнение вижда реализирано в изиграните мачове.
- Стигаме до кулминацията. Имаме (частичен) списък с имена на чуждестранни спортисти на които сме дали гражданство за целите на развитието на националните отбори, имаме саморъчна статистика кои са игралите в мачовете на националите ни за търсения период. В скоба уточнявам, че питам за времето от 2008 до 2023 година. Тук вече започва забавата - гледате спорт по спорт, година по година, мач по мач.
- И изненада - оказва се, че например в националния ни отбор по баскетбол близо половината от натурализираните спортисти не са участвали в състав на националния отбор или поне спрямо тях не съществува никаква референтна информация, свързваща ги със спорта.
- Ще споделя публично изводите от различните видове спорт след края на анализа ми. Преди това обаче със съпредседателя на парламентарната група на ПП-ДБ Атанас Атанасов скоро ще споделим много притеснителни данни по отношение на някои от натурализираните лица и за която информация ще сезираме прокуратурата, а преди всичко подготвям законодателна инициатива, която да гарантира, че занапред процесът по натурализиране на спортисти, както и дейността на спортните ни федерации и национални отбори ще бъде по-прозрачна, по-ясна и по-зорко следена от страна на Министерство на младежта и спорта.”