17-годишен дебютант подлуди Барселона с първия си удар в големия футбол

Много трудно отборът на Барселона пречупи Атлетик Билбао за 1:0 в двубой от 10-ия кръг на Ла Лига и след седмица ще посрещне Реал Мадрид само на точка от “белите”. Вечерта на “Монтжуик” беше паметна за школата на каталунците “Ла Масия”, защото поредният талант от нея донесе успеха на тима, при това в дебюта си. Това сега беше 17-годишният Марк Гиу, който се появи като смяна в 79-ата минута и секунди по-късно вкара гола с първия си шут изобщо.

Попадението дойде в момент, в който срещата по-скоро отиваше към “хикс”, защото вратарят на “баските” Унай Симон правеше спасяване след спасяване. Националният страж на Испания отрази шест удара, като поне половината от тях бяха от т.нар. чисти голове. В 10-ата минута пък напречната греда лиши Жоао Феликс от попадение.

Тимът от Билбао също създаде някои сериозни опасности и като цяло измъчи каталунците.

Наставникът на каталунците Чави Ернандес заложи от първата минута на 20-годишния Фермин Лопес, който заедно с Жоао Феликс и Феран Торес действаше в атака. Бившият бранител на съперника Иниго Мартинес стартира в центъра на отбраната и се представи много силно. Шампионите трябваше да се справят с голям брой контузени - Роберт Левандовски, Френки де Йонг, Педри, Рафиня, Жул Кунде и Сержи Роберто.

И двамата братя Уилямс очаквано бяха титуляри за Атлетик.

"Баските лъвове" създадоха първите две опасности в срещата, но пък при първата си по-сериозна атака домакините удариха греда. Това се случи в 10-ата минута след удар на Жоао Феликс

В 14-ата каталунската атака отново хвана защитниците в бели екипи неподготвени, но този път вратарят Унай Симон се отличи със спасяване с крак след удар на Фермин Лопес

Стражът на Билбао отрази и силен шут на Жоао Феликс в 20-ата минута. В ответната атака обаче и Марк-Андре тер Стеген показа уменията си след още по-коварен изстрел на Иняки Уилямс.

Играта беше равностойна и даже гостите бяха по-опасни. В 42-рата минута Жоао Кансело задържа фланелката на Нико Уилямс в наказателното поле, но не последва реакция от страна на съдията.

В добавеното време на първата част Нико пак беше изпуснат, но и сега Тер Стеген отрази.

Атлетик влезе доста по-добре във второто полувреме и притесняваше каталунците. Домакините обаче пак заложиха на атака през Жоао Феликс, който в 55-ата беше изведен сам срещу вратаря, но не успя да овладее топката.

Три минути след това Феликс успя да шутира, Унай Симон спаси, а след това отрази и добавката на Фермин Лопес

След точно час игра Чави направи двойна смяна. Единият от новите на терена - Ямал, получи отличен шанс да се разпише в 63-тата, но не уцели вратата.

Тимът на Барса вече беше наложил натиск и принуди противника да се защитава.

Така дойде 79-ата минута, в която Чави направи втора двойна смяна. Заедно с Маркос Алонсо на терена се появи юношата на клуба Марк Гиу, за когото това беше дебют.

Само секунди по-късно, с първото си отиграване в срещата, нападателят успя да прониже вратаря на Атлетик за 1:0.

След това Барселона задържа преднината си и продължава единствен в Ла Лига да няма загуба. Преди дербито с Реал на "лос кулес" им предстои домакинство на Шахтьор (Донецк) в Шампионската лига в сряда.