Гол на бивш “росонеро” зарадва Ювентус срещу десетима от Милан

Отборът на Ювентус постигна важна победа в надпреварата за титлата на Италия, след като спечели с 1:0 като гост на прекия си конкурент Милан. Успехът за “Старата госпожа” дойде след гол на бившия “росонеро” Мануел Локатели в 63-тата минута. Трябва обаче да се отбележи, че от 40-ата минута нататък “Дявола” игра с човек по-малко заради червения картон на централния бранител Малик Тиау. С тази победа “бианконерите” прекъснаха серията си от пет официални мача без триумф срещу миланския гранд.

Стефано Пиоли направи цели пет промени в стартовия си състав след успеха с 1:0 над Дженоа. Най-голямо внимание привлече поставянето на 40-годишния Антонио Миранте на вратата предвид наказанието на Майк Менян и контузията на Марко Спортиело. За него това беше първи мач като титуляр за “росонерите”, за които имаше само 1 изиграна минута в официален двубой за две години. В защита се завърна капитанът Давиде Калабрия, а Алесандро Флоренци беше преквалифициран като ляв бек заради санкцията на Тео Ернандес. Халфовата линия си остана същата от миналия мач, но атаката беше изцяло обновена. Така триото в предни позиции беше съставено от Кристиан Пулишич, Оливие Жиру и Рафаел Леао, които стартираха на пейката срещу “грифоните”.

От друга страна, Масимилиано Алегри извърши само две промени в 11-те, които започнаха при победата с 2:0 в дербито с Торино. Едната беше свързана с контузения капитан Данило, който беше заместен от Даниеле Ругани. Другата бе появата на Аркадиуш Милик на мястото на Фабио Мирети. Така нападателят си партнираше с Мойс Кийн, а двете звезди Душан Влахович и Федерико Киеза стартираха на пейката, тъй като явно не бяха готови за титуляри заради доскорошните си физически проблеми.

Преди началото на мача от “Курва Суд” показаха хореография с послание към клубовете от Серия "А". “Поставете лимит на цената на билетите за гостуващите сектори”, гласеше то. Призивът на тифозите на миланския гранд е заради скъпите билети за гостуващите агитки на стадионите в италианския елит.

"Росонерите" притиснаха своя противник още от самото начало. В шестата минута Тижани Райндерс се осмели да отправи далечен шут, който обаче се оказа несполучлив. В 14-ата минута Леао центрира в наказателното поле, където Жиру стреля от малък ъгъл, но с чудесна намеса Войчех Шчесни изби топката в корнер. В 23-тата минута Филип Костич отправи снаряд от голяма дистанция, но топката профуча покрай вратата на домакините. В 34-тата минута Адриен Рабио опита шут по земя, който обаче се оказа неточен.

В 40-ата минута Милан остана с човек по-малко на терена след директен червен картон на Тиау. Защитникът беше надхитрен от Кийн и в опита си да спре нападателя да се отправи с топката към наказателното поле, той повали италианския национал, заради което беше изгонен от игра. Това е първият червен картон преди почивката на сблъсък между двата тима от 28 март 1998 г. насам, когато Звонимир Бобан е отстранен от игра при успеха на Юве с 4:1. В 45-ата минута именно Кийн пропусна да се разпише, след като ударът му отблизо мина встрани от вратата.

"Старата госпожа" поведе с първия си удар през втората част, който дойде чак в 63-тата минута. Тогава Локатели стреля от голямо разстояние, като топката рикошира в коляното на резервата Раде Крунич и влетя в мрежата на домакините. Любопитното е, че това попадение на италианския национал идва точно 7 години след невероятния негов гол, с който Милан победи Ювентус с 1:0.

В 75-ата минута Федерико Гати стреля след корнер, но не намери целта. В 86-ата минута влезлият от пейката Влахович отправи опасен шут, който обаче беше избит от Миранте в корнер. При последвалото му изпълнение Рабио се отчете с пропуск. В добавеното време на вратаря на домакините му се наложи да направи двойно спасяване след далечен шут на резервата Андреа Камбиазо и добавка на Влахович, с което резултатът се запази.

С тази победа на Ювентус челото в класирането стана още по-интересно. “Бианконерите” продължават да заемат третото място със своите 20 точки, но вече са само на една от втория Милан, както и на две от новия лидер Интер.

МИЛАН - ЮВЕНТУС 0:1

0:1 Локатели (63')

Милан: Миранте, Калабрия, Тиау, Томори, Флоренци, Муса, Адли, Райндерс, Пулишич, Жиру, Леао

Ювентус: Шчесни, Гати, Бремер, Ругани, Уеа, Маккени, Локатели, Рабио, Костич, Милик, Кийн

Снимки: Gettyimages