Битката за второто място продължава след равенство на ЦСКА - София с Крумовград, Локомотив и Левски излизат в мач за престиж в Пловдив

Арсенал бе опасно близо до първа загуба, но отказа да се предаде и взе точка от силен Челси

Арсенал остава без загуба от началото на сезона, след като завърши 2:2 с Челси на „Стамфорд Бридж“ в лондонското дерби от деветия кръг на Премиър лийг. „Сините“ играха много силно близо 70 минути и заслужено водеха с 2:0 след гол от дузпа на Коул Палмър (15') и попадение на Михайло Мудрик (48'). Деклан Райс (77') наказа груба грешка на Роберт Санчес и върна едно попадение с първия точен удар на гостите в мача, а седем минути след това Леандро Тросар изравни. Този резултат означава, че шампионът Манчестър Сити ще оглавява класирането поне до понеделник вечерта, когато Тотнъм играе у дома с Фулъм и най-вероятно ще си върне първото място. Арсенал е на втората позиция само заради по-лошата си голова разлика от „гражданите“. Челси е девети.

Маурисио Почетино направи две промени в сравнение с победата над Бърнли. Михайло Мудрик започна вместо Армандо Броя, който бе аут заради контузия. Мало Густо стартира за сметка на Дисаси, който остана на пейката за началото. Там бе и Рийс Джеймс, който е възстановен от своята контузия, която получи още в първия кръг срещу Ливърпул. Десният бек все пак се завърна на терена в последните минути.

Две бяха и корекциите, предприети от Микел Артета. Букайо Сака бе възстановен и излезе като титуляр за сметка на Еди Нкетия. Габриел Мартинели замени на фланга Леандро Тросар. Вилиам Салиба, който също имаше проблеми, бе готов да започне. Аарън Рамсдейл този път дори не бе включен в групата на Арсенал, но това е поради факта, че му се роди син.

Още в осмата минута имаше спорна ситуация, след като Палмър влезе доста опасно в глезена на Жезус. Бившият играч на Манчестър Сити получи жълт картон, като гостите настояваха за по-тежко наказание. Иначе Челси започна много активно. Още в третата минута Уайт блокира шут на Галахър, след което Фернандес направи добавка, но стреля над вратата. В 11-ата Мудрик засече с глава центриране на Стърлинг, след което топката срещна разперената ръка на Салиба. Главният рефер Крис Кавана даде сигнал играта да продължи. Тя бе прекъсната едва около две минути по-късно. Тогава ВАР призова Кавана да изгледа повторение и след като го направи, той правилно отсъди дузпа. Коул Палмър изпълни много добре наказателния удар, пращайки топката в обратния ъгъл на този, в който се хвърли Рая – 1:0 за домакините. Повторенията показаха, че Стърлинг също имаше желание да изпълни дузпата, но Енцо Фернандес се намеси в спора и зае страната на Палмър в този случай.

Арсенал веднага опита да поеме инициативата, но атаките на гостите не бяха опасни. „Сините“ пък продължиха да действат много директно и в 29-ата минута Палмър можеше да удвои, след като получи от Галахър и веднага стреля към далечния ъгъл, но топката премина на сантиметри встрани.

До почивката тенденцията Челси да бъде по-опасният отбор, а Арсенал да име предимство единствено върху контрола над топката се запази. В 44-тата минута и Густо стреля добре, но ударът му премина над вратата на Рая. В добавеното време домакините поискаха втора дузпа, след като пробив на Стърлинг завърши с негово падане в наказателното поле, но този път нарушение нямаше.

Само три минути след началото на втората част Михайло Мудрик удвои, след като се опита да центрира отляво, но топката прехвърли Давид Рая и влезе в далечния му ъгъл. Испанецът изобщо не се ориентира в тази ситуация и имаше голяма вина за това попадение.

В 53-тата минута шут на Мартинели, бе отклонен в корнер. При последвалото центриране Санчес имаше проблеми, но все пак успя да избие в нов ъглов удар. След него Габриел игра с глава, но и този изстрел премина встрани от целта. Пет минути след това Рая отново сгреши фрапантно и подаде топката на Палмър. След това обаче испанецът успя да реагира бързо и да избие с ръка при опита на играча на Челси да я прати във вратата му.

В 59-ата минута и Колуил засече с глава, но не успя да натисне топката и ударът му премина над напречната греда. Три минути след това гостите имаха известни претенции за дузпа, след като Санчес в опита да избие топката след едно центриране на Йодегор не прецени добре действията си и Томиясу го изпревари, след което стражът се стовари върху Габриел Жезус. Ситуацията премина преглед на ВАР, но остана без последствия за Санчес.

В 67-ата минута Джаксън, който замени Мудрик, бе изведен от Стърлинг очи в очи с Рая, но този път вратарят на Арсенал се намеси много добре.

Груба грешка на Роберт Санчес в 77-ата минута върна Арсенал в мача. Стражът на Челси подаде с крак неточно и топката стигна до Райс, който веднага стреля прецизно от 30-ина метра, пращайки кълбото в опразнената врата. Това бе и първият точен удар на „топчиите“ в дербито.

В 84-тата минута Тросар, който се появи в игра пет минути преди това, изравни резултата, след като засече на далечната греда перфектно центриране на Сака. Ъгълът бе малък, но Санчес отново не реагира добре – 2:2. В 86-ата Нкетия можеше дори да направи пълен обрат, но зрелищен негов удар премина на сантиметри встрани.

В добавеното време Джаксън имаше шанс да донесе победата на Челси, но Рая спаси удара му.

Снимки: Gettyimages