България (U21) измъчи до краен предел звездите на Германия (U21), играч на Дортмунд ги спаси с хеттрик

България (U21) и Германия (U21) спретнаха голямо зрелище на стадион "Славия" в мач от третия кръг на група D в квалификациите за Евро 2025. Станислав Шопов откри резултата в 25-ата минута. С три гола на Юсуфа Мукоко (40, 48, 69) гостите осъществиха пълен обрат. Никола Илиев отбеляза второ попадение за нашите в 93-ата минута за крайното 2:3.

Въпреки поражението младежкият национален отбор се представи повече от достойно срещу звездите на Германия, но по-голямата класа на гостите и кошмарната грешка на Пламен Андреев при 1:1 в началото на втората част наклониха везните в полза на Бундестима.

"Лъвчетата" вече бяха изиграха две срещи, от които спечелиха 4 точки. Селекцията на Александър Димитров завърши наравно с Естония (1:1), след което записа минимален успех над Израел (1:0).

В състава на гостите личаха куп имена, които играят в Бундеслигата, а някои от тях са записали и мачове за първия тим на Германия. В атака гостите започнаха с 18-годишната изгряваща звезда на местния футбол Мукоко и Адейеми, които са футболисти на Борусия (Дортмунд), а третият нападател - Кнауф, се подвизава в Айнтрахт и игра в първия двубой от Лигата на конференциите срещу Левски.

25 България (U21) 2:3 Германия (U21)

Двата отбора се вкопчиха в битка още с началния съдийски сигнал. Младежите на Германия пробваха чрез по-голямо владеене на топката да наложат някакъв игрови превес, но това не се получи през първия четвърт час.

В 11-та минута Адейеми стреля от 13-14 метра, но Андреев без проблем улови. Две минути по-късно футболистът на Дортмунд се сдърпа с Шопов и двамата получиха жълти картони.

В 17-ата минута Рьол завърши с удар от границата на пеналта добра атака на германците, но Андреев отново отрази.

Пет минути по-късно Николов бе близо да се възползва от грешка на противниковите централни бранители и да се озове очи в очи с Атуболу, но с много усилия гостите успяха да предотвратят опасността.

"Лъвчетата" не се отказаха и в 25-ата минута Шопов изведе великолепно в коридор Андреев, който от своя страна създаде сериозна суматоха в наказателното поле на Германия. В крайна сметка топката отново се върна в Шопов и халфът на ЦСКА - София откри резултата след страхотен шут под гредата.

В 35-ата минута Мукоко преодоля няколко български футболисти с дрибъл през центъра и намери Белер в наказателното поле, а халфът на гостите влезе навътре и шутира, но в ръцете на Андреев.

Германия стигна до равенството в 40-ата минута след още една добра изява на Мукоко. Нападателят на Борусия (Дортмунд) получи дълъг пас, с поемането елиминира Християн Петров и отбеляза с шут в близкия ъгъл на Андреев.

Малко след това гостите имаха шанс да осъществят пълен обрат, но удар с глава на Адейеми от малкото наказателно поле срещна тялото на защитник в бяло.

В даденото от рефера четириминутно продължение на първата част Бекел отправи коварен параболичен удар с глава, който отиваше към горния ляв ъгъл, но Андреев се намеси блестящо и изби в корнер.

Три минути след почивката Пламен Андреев допусна кошмарна грешка, след която Германия поведе с 2:1. Мукоко пробва да центрира по земя от изключително малък ъгъл, но идеята му не се получи. Очакваше се стражът на българския тим да улови топката без проблем, но тя някак мина между краката му и влезе в мрежата.

В 69-ата минута Мукоко оформи своя хеттрик. Нападателят на Дортмунд се възползва от добро подаване на Кнауф и без проблем вкара с глава от метър в празната врата.

Четвърт час преди края Адейеми шутира от дистанция, Андреев изби, а след това се заформи меле в наказателното поле на "трикольорите", но след удар и няколко карамбола родните футболисти изчистиха, разминавайки се с четвърто попадение в тяхната врата.

В 79-ата минута Адейеми преодоля двама състезатели на "лъвчетата" и се озова очи в очи с Андреев. Записалият и мачове с първия тим на Германия футболист пробва да прехвърли родния страж, който усети намеренията му и спаси.

Въпреки пасива от два гола България не се отказа да атакува. В 92-ата минута Сораков се откъсна фронтално сам срещу вратаря, но атаката бе спряна с много спорна засада.

Само 60 секунди по-късно Никола Илиев овладя на ъгъла на големия пеналт, финтира противников бранител и с техничен фалцов шут препарира Атуболу за крайното 2:3. Това бе второ попадение за халфа на ЦСКА 1948 в тези квалификации, след като се разписа и срещу Израел.

БЪЛГАРИЯ (U21) - ГЕРМАНИЯ (U21) 2:3

1:0 Станислав Шопов 25
1:1 Юсуфа Мукоко 40
1:2 Юсуфа Мукоко 48
1:3 Юсуфа Мукоко 69
2:3 Никола Илиев 90+3

БЪЛГАРИЯ (U21): 23. Пл. Андреев, 2. Стойчев, 5. Йеленкович, 4. Петров, 15. Атанасов, 20. Стоянов, 8. Шопов, 6. Ценов, 11. П. Андреев, 10. Илиев, 9. Николов

ГЕРМАНИЯ (U21): 1. Атуболу, 2. Моргала, 15. Клайне-Бекел, 5. Шмид, 16. Нец, 21. Белер, 18. Вагнер, 8. Рьол, 11. Адейеми, 7. Кнауф, 9. Мукоко