Oчаквайте в 19:00: Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България

Испания приземи Шотландия и заплете групата

Испания спечели с 2:0 домакинството си на Шотландия и промени ситуацията в група "А" на квалификациите за Евро 2024. Алваро Мората откри резултата в 73-ата минута, а малко преди края дебютантът Ойхан Сансет се разписа след груба грешка в защитата на гостите.

След този успех испанците се доближиха на три точки до лидера Шотландия, който записа първа загуба, след като бе спечелил първите си пет мача. Британците обаче продължават да са в добра позиция, тъй като имат преднина от пет точки пред Норвегия. Скандинавците приемат Испания в решителен сблъсък след няколко дни.

Шотландците знаеха какво ги очаква и Стив Кларк заложи на доста дефанзивна схема. От самото начало Испания доминираше, владееше топкаат в големи периоди и търсеше пролуки в защитата на съперника. Още във втората минута домакините стигнаха до възможност, след като Мората намери Феран Торес, но той стреля покрай вратата. Следващият удар бе на Мората с глава, но и той не намери целта.

Шотландците рядко играеха с топката и рядко минаваха централната линия, а положенията пред тяхната врата се редяха едно след друго. Оярсабал стреля неточно от въздуха след добър пробив на Балде от ляво. След половин час игра Мората се озова сам срещу вратаря, но не успя да прати топката в мрежата, а освен това бе отсъдена засада.

В 34-ата минута тимът на Де ла Фуенте бе най-близо до откриване на резултата. Гави намери Оярсабал в наказателното поле. Неговият удар бе блокиран, но топката се озова в Мерино, чийто изстрел намери дясната греда на Гън, а след това кълбото мина зад вратаря, но така и не се озова във вратата. Малко по-късно Мората успя да прати топката в мрежата, но беше в положение на засада.

Малко преди почивката Шотландия загуби капитана си. Андрю Робъртсън получи контузия в ръката след сблъсък с вратаря на домакините Унай Симон и трябваше да бъде заменен. На мястото на играча на Ливърпул влезе Нейтън Патерсън. Де ла Фуенте направи двойна смяна на почивката, като пусна в игра Брайън Сарагоса и Фран Гарсия на мястото на Оярсабал и Балде. През втората част испанците продължиха да доминират, но по-трудно стигаха до чисти положения. Пореден изстрел на Мората не бе достатъчно точен.

След час игра гостите шокираха Испания. Скот Мактоминей, който се разписа на два пъти срещу "фуриите" през март, стреля от фал, а топката се озова в мрежата, въпреки че ъгълът бе малък. Вратарят не реагира, но се оказа, че има причина за това. Джак Хендри стоеше пред него в положение на засада и му пречеше

Минутите минаваха, а испанците не намираха път към вратата на съперника и зрителите на стадиона започнаха все повече да се изнервят. Това се промени в 73-ата минута. Влезлият малко по-рано Хесус Навас отправи отлично центриране, а Мората отклони топката с глава и отбеляза така важния гол.

След попадението Стив Кларк извърши смени и гостите трябваше да покажат и игра в атака, след като до този момент почти през цялото време се защитаваха. Британците стигнаха до две ситуации пред вратата на Симон, които притесниха домакините. При едната резервата Че Адамс засече опит за удар на Хики, но не успя да нанесе плътен изстрел, а топката мина покрай вратата.

Хоселу влезе на мястото на Мората и веднага получи шанс да се разпише след грешка в защитата на гостите. Интригата в двубоя приключи в 86-ата минута, когато се стигна до нова грешка. Аарън Хики се подхлъзна и подари топката на играч на съперника, което доведе до гол на дебютанта Сансет.

ИСПАНИЯ - ШОТЛАНДИЯ 2:0
1:0 - Мората (73)
2:0 - Сансет (86)

Снимки: Imago