Ботев (Пловдив) стигна до финал за Купата пред 19000 на "Колежа" - отзивите на живо след успеха над ЦСКА - София с 2:0

Олимпийската мечта на България все още е жива

Мъжкият национален отбор на България продължи с победа участието си на олимпийската квалификация в Сиан (Китай).

Възпитаниците на Пламен Константинов записаха чист успех над Нидерландия с 3:0 (25:23, 25:21, 30:28) в мач от Група С на турнира.

Алекс Николов играе с двойна травма на левия глезен в Китай

Българските волейболисти записаха втори успех в турнира, като с 2 загуби и 6 точки заемат 5-о място във временното класиране, но запазиха теоретични шансове за класиране на едно от първите 2 места в крайното класиране, които дават олимпийски квоти за Игрите в Париж 2024.

Нидерландия допусна трета загуба, като с 4 точки остава на 6-о място.

Утре България почива. На 6 октомври възпитаниците на Пламен Константинов излизат срещу Канада от 5,00 часа.

Нидерландия среща домакина Китай на 6 октомври от 14,30.

Пламен Константинов направи една промяна в стартовия състав на България.

Аспарух Аспарухов започна титуляр на мястото на Александър Николов, който има контузия в глезена.

България поведе с 3:0 след 2 точки на Николай Колев и Аспарух Аспарухов. Блокада на Николай Колев и 4:2. Ас на Нимир Абдел-Азиз и равенство при 5:5. Пайп на Мартин Атанасов и 9:9. Нова блокада на Николай Колев и 10:9 за националите. Ас на Фабиан Плак изведе "лалетата" напред при 13:13. Пайп на Аспарух Аспарухов бързо изравни резултата за 13:13. Грешка на Мартин Атанасов в атака даде преднина от 15:13 на Нидерландия. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Мощна атака и блокада на Мартин Атанасов и равенство - 15:15. Нова атака на Мартин Атанасов от зона 2 - 16:16. Двоен блок спря атака на Цветан Соколов и "лалетата" поведоха с 19:17. Цветан Соколов атакува успешно за 20:21. Нимир Абдел-Азиз атакува в аут за 21:21. Роберто Пиаца взе прекъсване за "лалетата". Мощна атака на Мартин Атанасов и 22:22. Мощен сервис на Симеон Николов даде възможност за контраатака на Цветан Соколови България поведе с 23:22. Двойна блокада спря атака на Нимир Абдел-Азиз и националите стигнаха до геймбол при 24:22. Роберто Пиаце взе второто си прекъсване в първата част. Пламен Константинов взе втория си таймаут. Цветан Соколов атакува по блокадата от зона 4 и България спечели първата част с 25:23.

Александър Николов започна в началото на втората част в състава на България, след като зае мястото на Аспарух Аспарухов. Александър Николов атакува успешно по диагонала от зона 2 за 3:4. Три поредни точки за Алекс Николов и България поведе с 5:4. Алекс Грозданов атакува успешно в центъра и България поведе със 7:5. Ас на Нимир Абдел-Азис и Нидерландия поведе с 9:8. Страхотна блокада на Цветан Соколов и 10:9 за България. Алекс Николов изведе националите напред с 11:9. Роберто Пиаца взе прекъсване за "лалетата". Ас на Бени Туинстра изравни резултата - 11:11. Великолепна блокада на Николай Колев и Александър Николов и 13:11. Алекс Николов атакува по правата от зона 4 за 14:11. Николай Колев атакува мощно по блокадата за 15:11. Роберто Пиаца взе прекъсване за Нидерландия. Контраатака на Алекс Николов и 16:11. Нимир Абдел Азиз атакува в аут - 17:12. Цветан Соколов атакува по блокадата за 19:14. Блокада на Николай Колев спря атака на Бени Туинстра - 20:14. Блокада на Мартин Атанасов и 21:14. Цветан Соколов отигра в атака за 22:17. При 22:19 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Нимир Абдел-Азиз би сервис в аут и националите стигнаха до геймбол при 24:20. Цветан Соколов атакува по блокадата и България спечели втората част с 25:21.

Третата част започна равностойно. Равенството се запази до 7:7. Ас на Алекс Грозданов и 11:11. Николай Колев заби шестата си блокада в мача срещу атака на Нимир Абдел Азиз и България поведе с 13:12. Роберто Пиаца взе прекъсване за Нидерландия. Цветан Соколов атакува в аут и "лалетата" поведоха със 17:15. Българска блокада спря атака на Гийс Йорна - 16:17. При 18:20 Пламен Константинов взе прекъсване за България. При 19:22 селекционерът на България взе второто си прекъсване в гейма. Отлична комбинация Симеон Николов - Николай Колев - 21:23. Троен блок спря атака на Гийс Йорна, след като Илия Петков би добър сервис - 22:23. Роберто Пиаца взе прекъсване за Нидерландия. Нимир Абдел-Азиз атакува по правата от зона 2 и 24:22 за "лалетата". Мартин Атанасов атакува по блокадата за 23:24. Ас на Симеон Николов и равенство - 24:24.

Страхотна блокада на Цветан Соколов възстанови равенството при 25:25. Мощна атака на Цветан Соколов от зона 2 - 26:26. Комбинация Симеон Николов - Александър Николов и 27:27. Фантастична единична блокада на Симеон Николов и мачбол при 28:27. Цветан Соколов атакува по блокадата за 29:28. Грешка в атака на Нимир Абдел-Азиз донесе успеха на България в третата част с 30:28 и в мача с 3:0 гейма.

Капитанът Цветан Соколов стана най-резултатен за България с 13 точки (3 блока).

Мартин Атанасов добави още 12 точки (1 ас, 2 блока).

Изключителен двубой за националния отбор изигра Николай Колев, който реализира 11 точки (6 блока).