Чантра с тотална доминация на уикенда в Япония, Акоста вече води с две победи

Сомкиат Чантра затвърди тоталната си доминация на уикенда за Гран При на Япония в Moto2, след като спечели и състезанието на „Мотеги“. Тайландецът бе най-бърз във всяка една от тренировките, триумфира квалификацията и води във всяка едно от 19-те обиколки днес.

Втори в Страната на изгряващото слънце финишира представителя на домакините Ай Огура, който преди година спечели домашното си състезание, но днес нямаше отговор за скоростта на съотборника си тази седмица. Трети на подиума се качи лидерът в генералното класиране Педро Акоста.

Испанецът изостана в първите метри, след като мина от външната страна на първите два завоя и се озова на седмото място. Впоследствие той направи няколко изпреварвания и до средата на дистанцията се бе върнал в челната тройка, но не успя да се добере до пилотите на Хонда Тийм Азия.

Въпреки това Акоста направи нова решителна крачка към световната титла в Moto2 за 2023 година. Шест кръга преди края на шампионата испанецът има аванс от 50 точки, точно две победи, пред Тони Арболино на върха в генералното класиране. Италианецът имаше едно разочароващо състезание днес, в което изобщо нямаше скорост и финишира едва 11-ти, за да загуби нови 11 пункта от Акоста.

Трети в подреждането е британецът Джейк Диксън, който днес завърши четвърти. Неговият пасив от лидера обаче е цели 93 точки. С победата си в Япония Чантра се изкачи на шестата позиция в класирането с актив от 114 пункта и пасив от 138 от Акоста.

Сезон 2023 в Moto2 продължава след две седмици с Гран При на Индонезия. Именно на „Мандалика“ преди година и половина Чантра стигна до своята първа победа в световния шампионат.

Снимки: MotoGP