ПСЖ разпиля колебливия Марсилия

Отборът на Пари Сен Жермен победи тима на Марсилия с 4:0 в предпоследен мач от шестия кръг на френската Лига 1. Попаденията за шампионите отбелязаха Ашраф Хакими (8'), Рандал Коло Муани (37') и Гонсало Рамош (47', 89').

С успеха шампините се изкачиха на третото място в класирането и се доближиха на две точки от лидера Брест. Марсилия пък остана на седмо място с две точки по-малко от днешния си съперник.

Луис Енрике тръгна в традиционната за отбора схема 4-3-3, като играчите на терена също бяха добре познати. Под рамката на вратата бе Донарума, а непосрдствено пред него играха Маркиньос и Шкриняр. Новото попълнение Угарте, което игра във всички пет мача в шампионата, започна и днес в халфовата линия, правейки връзката с триото на върха Дембеле - Муани - Мбапе.

Отсреща марсилци отговариха със схема 3-5-2. Временният старши треньорът Жак Абардонадо рискува само с трима бранители в лицето на Мбемба, Жиго и Балерди, като халфовата линия трябваше да компенсира и да спира атаките на противника рано-рано. На върха на атаката пък играха Витор Оливейра и опитният Пиер - Емерик Обамеянг в опит да пронижат съперника и да запазят непобедимия баланс на отбора, което в крайна сметка не се случи.

Парижани започнаха на безмилостно високи обороти, като в пъвите минути от срещата натикаха съперника в половината му. Марсилци от своя страна се затвориха умело и не допуснаха опасен удар в посока своята врата.

Агресивната игра на домакините даде резултат след около десет минути игра, когато Мбапе напредна бързо към наказателното поле на противника и бе препънат на границата на пеналтерията от Леонардо Балерди. При последвалия пряк свободен удар Ашраф Хакими стреля директно по посока вратата на Пау Лопес и го разстреля с мощен удар, който откри резултата.

В следващите минути гостите опитаха да изравнят. По-опасно бе положението в 12-ата минута, когато Витор Оливейра отигра подаване в наказателното поле, а последвалият удар срещна крака на бранител на съперника.

Отново Оливейра в средата на полувремето бе замесен в по-нажежена ситуация, когато скочи високо за да засече прехвърлящо подаване в малкото наказателно поле, но ударът му срещна напречната греда.

Половин час след началото нещата станаха доста неприятни за Пари Сен Жермен, тъй като големият голмайстор на отбора Килиан Мбапе получи контузия и той трябваше да бъде заменен. Луис Енрике пусна на негово място Гонсало Рамош.

Шампионите моментално доказаха, че могат да играят успешно и без своя топ нападател и само пет минути след смяната те отбелязаха втори гол. Авторът на първото попадение от мача между Левски и Айнтрахт (Франкфурт) - Рандал Коло Муани, се разписа, пращайки топката в опразнената врата на гостите след като преди това Хакими стреля силно в гредата с шут от границата на наказателното поле.

В минутите до края на полувремето домакините продължиха да владеят инициативата, като опитаха да стигнат до трети гол чрез Хакими и Дембеле, но мерникът им не бе достатъчно точен. Така двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 2:0 в полза на Пари Сен Жермен.

Шампионите започнаха вихрено второто полувреме. Не бяха изминали и 120 секунди след подновяването на играта, когато Усман Дембеле стигна до страничната линия и прати висока топка. Гонсало Рамош се извиси най-високо и нанесе мощен удар с глава отблизо в долния десен ъгъл, с който даде класическа преднина на своите.

След третия гол гостите още повече се затвориха и преминаваха центъра съвсем рядко, а шампионите от своя страна имаха няколко изгодни възможности да направят преднината си още по-убедителна. Една от тях дойде в 59-ата минута, когато Рандал Коло Мулани получи подаване в в средата на наказателното поле, но опитът му бе блокиран от защитник в бяло.

Същото се повтори и около пет минути по-късно, когато Уарен Заир - Емери не успя да намери очертанията на вратата на Марсилия.

Марсилци стигнаха до изгодна ситуация чак в 72-ата минута. Крайният бранител Шенсел Мбемба изненадващо се озова около точката за изпълнение на дузпа и стреля мощно, но запрати топката в ляво от вратата.

В следващия четвърт час гостите продължиха с опитите да върнат поне един гол, но не измислиха нищо креативно и в крайна сметка не само, че не отбелязаха, но и допуснаха ново попадение във вратата си. Това се случи по време на светкавична контраатака на Пари Сен Жермен, при която Рандал Коло Муани се отличи с чудесен пас, намерил Гонсало Рамош в наказателното поле, който се възползва от ситуацията и стреля в долния десен ъгъл, за да се разпище за втори път в мача.

След попадението главният съдия на мача Уили Делажо реши да не продължава агонията на Марсилия и даде последния сигнал. С това той узакони първото поражение на гостите от началото на сезона, докато Пари Сен Жермен записа своята трета победа през настоящата кампания.