Национална Лига Футзал: ЦСКА - Черно море

Арсенал писа добър 4 на ПСВ и се завърна подобаващо в ШЛ

Отборът на Арсенал разби тима на ПСВ Айндховен с 4:0 в първи мач на Шампионската лига. Това бе първи мач в "турнира на богатите" за лондончани след повече от седем години. Попаденията за "артилеристите" отбелязаха Букайо Сака (9'), Леандро Тросар (20'), Габриел Жезус (38') и Мартин Йодегор (70').

С успеха "артилеристите" оглавиха своята група "В" след като в другия мач Севиля и Ланс направиха равенство 1:1.

На вратата за Арсенал започна Давид Рая, като нататък Микел Артета ще действаше в схема 4-3-3. В защита Вилиам Салиба и Габриел Магаляеш представляваха последната линия, която гостите трябваше да преодоляват. В полузащитата действаха едни от ключовите играчи за “артилеристите” - Йодегар, Райс и Хавертц, а в нападение Сака, Жезус и Тросар не спряха да противниковата врата.

Гостите от своя страна, излизат с най-доброто, с което биха могли да се противопоставят на английския вицешампион. Петер Бош започва с Валтер Бенитес на врата, а напред е подредил момчетата си в 4-2-3-1. Армел Бела-Кочап и Оливие Боскали ще пазят последната линия в защита от агресивното нападение на домакините, докато Исмаел Сайбари, Ноа Ланг и Йохан Бакайоко ще трябва да правя връзката между двете половини на терена. На върха на атаката пък самотен ще действа Люк де Йонг.

Арсенал започна вдъхновено и след като подчиниха владението на топката, момчетата на Микел Артета стигнаха до ранен гол. Букайо Сака стигна до отбита топка в наказателното поле на нидерландците и стреля по диагонал отблизо, за да открие резултата след само 9 минути игра.

След гола гостите опитаха бързо да се върнат в мача и веднага изнесоха играта в половината на домакините. Още при първото нападение нидерландците стигнаха до наказателното поле и имаха претенции за дузпа заради съмнителна игра на Зинченко от "топчиите", но след преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR се видя, че нарушение на играта не е имало.

Отворената игра на ПСВ Айндховен отвори много празни пространства в тяхната половина, от което домакините нямаше как да не се възползват. Първо Йодегар бе близо до удвояване на преднината, но тогава Бенитес спаси. При следващата опасност обаче стражът на нидерландците не бе толкова хладнокръвен и при една контраатака от границата на наказателното поле Леандро Тросар засече топката и я прати в мрежата на съперника.

След ранното избухване на домакините двата отбора заиграха равностоен футбол, като "артилеристите" продължиха да имат предимство във владението на топката, но все по-рядко слизаха опасно към вратата на съперника. Нидерландците пък от своя страна стигаха по-често до изпълнение на ъглови удари, които обаче не водиха до нищо съществено.

Този начин на игра се оказа част от тактиката на Арсенал и играчите на Артета изненадаха домакините с нов гол около десетина минути преди края на редовното време на първата част. Авторът на второто попадение Леандро Тросар прати дълго подаване в наказателното поле на ПСВ Айндховен, където намери Габриел Жезус, който си спря топката и стреля по диагонал, за да даде класическа преднина на своите.

След това битката се пренесе в центъра на терена, като до края на полувремето не се стигна до нови голове, а и опасните положения бяха оскъдица. Домакините можеха да стигнат до нещо по-интересно в добавеното време, но това не се случи, тъй като Бен Уайт се забави с подаването, а после наруши играта и съдията отсъди нарушение в полза на ПСВ Айндховен. Така Арсенал се оттегли на почивката с комфортна преднина и почти си гарантира победата, разбира се, при условието, че втората част тепърва предстоеше.

"Артилеристите" не дадоха повод за съмнение, че ще изпуснат преднината си в началото на второто полувреме. Те задържаха владението на топката и почти стигнаха до четвърти гол, когато Жезус проби опасно в наказателното поле, но се засуети и прати коженото кълбо в крака на нидерландски бранител.

Гостите от своя страна също стигнаха до интересно положение в началото на втората част, като Бакайоко стреля меко от границата на наказателното поле, но ударът не бе достатъчно опасен за Давид Рая, който улови безпроблемно.

Следващото добро положение за домакините дойде около час след началото, когато Габриел Жезус стреля встрани от лявата греда, засичайки хубав пас от страна на Кай Хавертц. Гостите пък отговориха с бърза атака, разсякла половината на Арсенал, като Исмаел Сайбари засече топка, поставяйки на сериозно изпитание Давид Рая, който беше безпогрешен и спаси.

70 минути след началото "артилеристите" решиха всичко окончателно с четвърти гол. Мартин Йодегор овладя с чудесно първо докосване убийствен пас на границата на пеналтерията и завъртя топката в долния десен ъгъл в марков стил.

След това мачът просто се доиграваше, като силите на гостите не стигнаха дори за почитен гол. В следващия кръг Арсенал ще гостува на френския вицешампион Ланс, докато ПСВ Айндховен ще играе първото си домакинство в турнира този сезон срещу шампиона в Лига Европа от миналия сезон - Севиля.