Унгария гледа смело към Евро 2024 след обрат в Белград

Унгария направи огромна крачка към класиране на Евро 2024. Отборът на Марко Роси постигна ключов успех с 2:1 при гостуването си на Сърбия и излезе еднолично начело в група "J" от квалификациите, в която е и България. Маджарите направиха обрат в Белград с попадения на Барнабаш Варга в 34-ата минута и Вили Орбан в 36-ата, след като домакините бяха повели с автогол на Атила Шалай

Още в следващия кръг унгарците ще приемат Сърбия в Будапеща на 14 октомври и при нова победа могат да се считат за сигурни финалисти.

В предишния си мач сърбите с голяма доза късмет се добраха до 1:1 при гостуването си на нашите национали в Разград, като изравнителното попадение падна в шестата минута на добавеното време. Унгарците пък надвиха с 2:0 Литва и изместиха по голова разлика "белите орли" от първото място в групата.

Двата тима се бяха срещали за последно в контрола в Будапеща през 2022 година, спечелена от Сърбия с 1:0.

Селекционерът на домакините Драган Стойкович не можеше да разчита на контузените Саша Лукич и Дарко Лазович, който спаси отбора срещу България. В предни позиции започнаха Душан Влахович и Александър Митрович, а Душан Тадич действаше малко зад тях. В средата на терена си партнираха Неманя Радонич, Неманя Максимович, Сергей Милинкович-Савич и  Филип Костич.

Унгарците излязоха с един нападател в лицето на Барнабаш Варга, подкрепян от Роланд Шалай и новата звезда на Ливърпул Доминик Собослай. Четиримата в халфовата линия бяха Лоик Него, Адам Наги, Калъм Стайлс и Милош Керкез.

Заради наказание на сърбите по трибуните на стадион "Райко Митич" отново имаше само деца, но и те оказаха солидна подкрепа на любимците си. Унгария организира няколко опасни атаки в началото, а домакините бяха прибрани в собствената си половина. В 10-ата минута обаче съставът на Стойкович излезе напред в резултата, макар и с голяма доза късмет. Откъсналият се Тадич подаде на Влахович, той се опита да му върне, но топката не стигна до футболиста на Фенербахче, защото Атила Салай се хвърли на шпагат и си вкара автогол.

Унгарците не се стъписаха и продължиха да са по-активният отбор. За Собослай обаче нямаше свободни пространства, а и Него се позагуби по терена след два добри пробива в първите минути. В средата на полувремето Костич овладя центриране от десния фланг и стреля в близкия ъгъл, но топката излезе в аут.

В 34-ата минута Роланд Шалай шутира, Ваня Милинкович-Савич изби, но топката се върна в унгарския нападател. Той не я уцели добре, но се получи пас към барнабаш Варга, който протегна крак и изравни. Само две минути по-късно Милинкович-Савич сгреши фатално. Сръбският вратар увисна при едно центриране, атаката на гостите продължи и Вили Орбан засече острото подаване на Адам Ланг

До почивката домакините направиха опит да изравнят и не бяха далеч от целта си. В 45-ата минута Сергей Милинкович-Савич центрира към далечната греда и Влахович отклони топката с глава, но не успя да я насочи в очертанията на вратата.

Втората част стартира с натиск на Сърбия и поредица от центрирания, но те не доведоха до гол. В 58-ата минута Денес Дибуш отрази силен удар на Влахович, а малко по-късно не позволи и на Милош Велкович да прати топката в мрежата. Появилите се от пейката Андрия Живкович и Филип Младенович оживиха играта на сърбите и те все повече затрудняваха унгарската защита.

В 69-ата минута Младенович намери непокрития Влахович, но неговият удар с глава беше неточен. Унгарците се задъхваха и Марко Роси прибегна към смените. В игра се появиха Атила Фиола, Мартин Адам и Михали Ката. Маджарите почти не минаваха централната зона, но и не допускаха чисти положения пред вратата си.

В заключителните минути на двубоя Сърбия можеше все пак да издрапа до равенството, но удар на Неманя Гудел от границата на наказателното поле профуча встрани от вратата.