България се опълчи на Словения, но не взе гейм! Националите срещат Франция на 1/8-финал във Варна

Волейболистите от националния отбор на България завършиха със загуба груповата фаза на Европейското първенство, на което сме съдомакини. Играчите на Пламен Константинов се бориха и се опълчиха на настоящия вицешампион Словения, но в крайна сметка отстъпиха с 0:3 (29:31, 22:25, 30:32) в последния си мач от Група В на турнира, игран тази вечер в пълната зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така "лъвовете" завършиха на 4-о място в крайното класиране в групата с 2 победи, 3 загуби и 6 точки, с колкото приключи и 3-ият Украйна, но с по-добро геймово съотношение.

По този начин България ще играе на 1/8-финалите срещу победителя от Група D - олимпийския шампион Франция. Срещата ще бъде в петък (8 септември) от 20,30 часа в зала "Конгресна".

България ще играе на 1/8-финалите на Евроволей във Варна

Словения пък стана категоричен победител в групата с 5 победи от 5 мача и 15 точки. Така на 1/8-финалите словенците трябва да играят срещу 4-ия от Група D - силния тим на Турция. Този двубой трябва да бъде по предварителна програма в събота (9 септември) от 17,30 часа в Морската ни столица.

Атака в центъра на Николай Колев и блокада на Цветан Соколов даде аванс на България от 2:0 в началото на мача. Рок Можич атакува в аут и 3:0 за България. Двойна блокада на Цветана Соколов и Николай Колев - 4:1.  Ас на Мартин Атанасов и 5:1 за България. Цветан Соколов атакува мощно от зона 2 за 6:5. При 9:11 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува мощно по правата от зона 2 за 12:14. Ас на Илия Петков - 13:14. Ас на Цветан Соколов след сервис със 131 км/час и равенство при 15:15. Нов ас на Цветан Соколов - 16:15. Джорде Крецу взе прекъсване за Словения. Нова здрава атака на Цветан Соколов - 17:16. Мартин Атанасов атакува по диагонала от зона 4 за 18:17. Рок Можич заби невероятно остър диагонал пред троен блок в първия метър за 18:18. Цветан Соколов атакува мощно за 20:19. Ас на Рок Можич изведе Словения напред при 21:20. Рок Можич би сервис в аут и 21:21. Страхотна българска тройна блокада - и Цветан Соколов направи 22:21. При 22:23 Пламен Константинов получи жълт картон. Алекс Николов атакува технично при 23:23. Ален Пайенк атакува в центъра за 24:23. Алекс Николов атакува мощно за равенство 24:24. Цветан Соколов атакува мощно за 25:25. Блокаут на Мартин Атанасов и ново равенство при 26:26. Рок Можич атакува аз 27:26. Цветан Соколов се справи с трудна топка и двойна блокада за 27:27. Страхотна атака на Алекс Николов по диагонала от зона 4 - 28:28. Алекс Николов атакува в аут и Словения спечели първата част с 31:29.

Николай Колев атакува в центъра на единичен блок за 3:2. Цветан Соколов атакува по диагонала от зона 2 за 6:5. Националите поведоха с 8:6. Изключително остър диагонал на Цветан Соколов - 9:8. Страхотен пайп на Мартин Атанасов и 10:11. Алекс Николов атакува за 11:12. България изравни резултата при 12:12. При 14:14 Джордже Крецу взе прекъсване за Словения.Мартин Атанасов атакува мощно от зона 4 за 16:16. При 16:19 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Алекс Николов атакува успешно за 20:23. Рок Можич атакува успешно за 24:21. Ян Кожамерник атакува много технично за 25:22 за Словения във втората част.

Алекс Николов атакува мощно за 4:4. Алекс Грозданов атакува успешно в центъра за 5:5. Прекрасна атака на Николай Колев в центъра за 8:8. Ас на Мартин Атанасов и България поведе с 10:9. При 11:12 Цветан Соколов се хлъзна на игрището. Рок Можич атакува в мрежата и България поведе с 13:12. Пайп на Клемен Чебул изведе Словения с 3 точки напред при 15:12. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Единична блокада на Георги Сеганнов спря атака на Тине Урнаут за 13:15. Мартин Атанасов атакува мощно от зона 4 и равенство при 17:17. Джорде Крецу взе прекъсване за Словения. Цветан Соколов игра с блокадата и 18:17 за националите ни. Великолепна комбинация Георги Сеганов - Николай Колев - 18:18. Ас на Мартин Атанасов - 20:18. Рок Можич заби сервис в мрежата за 21:18. Алекс Николов спря с блокада атака на Ник Муянович за 22:21. Джордже Крецу взе прекъсване за Словения. Тине Урнаут изравни резултата при 22:22. Алекс Николов бе неотразим в атака от зона 4 - 23:22. Алекс Николов бе сервис в мрежата за 23:23. Георги Сеганов вдигна с една ръка към Алекс Грозданов за геймбол при 24:23. Алекс Грозданов би начален удар в аут - 24:24. Цветан Соколов атакува мощно и "препарира" словенците за 25:24. Мартин Атанасов атакува в мрежата - 25:25. Цветан Соколов атакува по блокадата за 26:25. Рок Можич се справи в атака за ново равенство при 26:26. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Алекс Николов атакува мощно за 29:28. Ас на Алекс Николов след сервис - 29:29. Великолепна атака на Цветан Соколов по правата - 30:29. Рок Можич успя да отиграе в нападение - 30:30. Ас на Тине Урнаут изведе европейските вицешампиони до мачбол при 31:30. Клемен Чебулб завърши последната така и Словения спечели третата част с 32:30 и мача с 3:0 гейма.

Най-резултатен за България стана капитанът Цветан Соколов със страхотните 23 точки (3 блока, 2 аса и 60% ефективност в атака). Александър Николов (1 блок, 50% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) и Мартин Атанасов (2 блока, 3 аса, 44% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) се отчетоха с още 13 и 12 точки.

Франция разгроми Гърция и чака своя съперник от групата във Варна

За тима на Словения Рок Можич заби 22 точки (3 аса и 66% ефективност в атака) за победата. Капитанът Тине Урнаут (2 аса, 57% ефективност в атака и 18% позитивно посрещане) и Клемен Чебул (46% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) добавиха 14 и 12 точки за успеха.