Румъния удари олимпийския шампион Франция и се класира за 1/8-финалите на Европейското

Мъжкият национален отбор на Румъния продължава с отличното си представяне на ЕвроВолей 2023, като се класира за следващата, 1/8-финална, фаза на турнира. Воденият от Серджу Станчу тим успя да се наложи над олимпийския шампион и лидер в класирането Франция с 3:1 (25:23, 16:25, 25:18, 25:21) в последния си мач от Група D на шампионата, игран тази вечер пред едва 200 зрители в зала "Шломо Груп Арена" в Тел Авив (Израел).

Така Румъния завършиха твърдо на 3-о място в класирането в групата с 3 победи, 2 загуби и 9 точки, с колкото е и 2-ият Португалия, но с по-добро геймово съотношение. По този начин Северните ни съседи ще играят на 1/8-финалите срещу втория в Група В, която се играе във Варна. Съперникът им ще стане ясен след края на последните две срещи в Морската ни столица утре.

Олимпийските шампиони от Франция остават начело с 3 победи, 1 загуба и 9 точки като имат един последен мач. Утре (5 септември) от 17,00 часа българско време "петлите" играят срещу Гърция, като се нуждаят от един единствен спечелен гейм, за да си гарантират първото място в групата.

Над всички за Румъния бе Адриан Ачобаницей със страхотните 20 точки (2 блока, 1 ас, 77% ефективност в атака и 75% позитивно посрещане) за победата. Александру Рата (40% ефективност в атака) и Роберт Калин (5 блока!, 1 ас и 63% ефектиност в атака) се отчетоха с още 12 и 11 точки за успеха.

За Франция Стефан Бойер завърши с 19 точки (1 блок и 58% ефективност в атака). Влезлият като резерва Ясин Луати добави 15 точки (1 блок, 3 аса, 50% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане), но и това не помогна за победа.

Снимки: CEV.EU