Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Мбапе се завърна ударно с два гола на "Парк де Пренс"

Отборът на Пари Сен Жермен надви с 3:1 тима на Ланс в среща от третия кръг на френската Лига 1. Головете за домакините отбелязаха Марко Асенсио (45') и Килиан Мбапе (52', 90'+1'), а почетният гол за гостите падна след автогол на Шкриняр. С успеха шампионите се изкачиха в топ 4 на класирането, докато сребърните медалисти от миналата година останаха във втората половина на таблицата.

Голямата новина в стартовата единайсеторка на Пари Сен Жермен бе свързана със завръщането на Килиан Мбапе в титулярния състав. Световният шампион от Мондиал 2018 в Русия за първи път този сезон ще стартира на терена от първия съдийски сигнал. Иначе на вратата, както обичайно започна Донарума, а напред Луис Енрике игра в схема 4-3-3. В отбрана видяхме звездното присъствие на Ашраф Хакими, Маркиньос и Милан Шкриняр, докато при халфовете най-интересно изглеждаше присъствието на Витиня. В атака пък компания на Мбапе правиха Усман Дембеле, който изигра първия си мач във Франция, и Марко Асенсио.

Гостите от Ланс започнаха на вратата с Брис Самба, който отново допусна три гола в мач срещу шампионите. В отбрана Кевин Дансо трябваше да изнесе основната тежест, пазейки в средата настъпленията на домакините, докато в халфовата линия видяхме Пжемислав Франковски, който не успя да се разпише срещу този съперник в трети пореден мач. В атака пък действаше триото Флориан Сотока, Ели Уаи и Анжело Фулжини.

Срещата започна с битка около централната линия, като с времето домакините от Пари Сен Жермен наложиха преса в половината на съперника, а в 8-ата минута дори нацелиха гредата. Няколко секунди по-късно и Ланс стигна до първото интересно положение като Франковски центрира опасно в наказателното поле на парижани и спечели корнер за своите.

След това мачът продължи с преса от страна на Пари Сен Жермен, докато Ланс тормозеше домакините с високоскоростни контраатаки. При една от тях в 19-ата минута Томасон нанесе рязък удар от границата на наказателното поле след рикошет, но опитът му беше пропилян, след като топката премина високо над напречната греда.

Около половин час след началото гостите от Ланс вдигнаха темпото и опитаха да наложат натиск от своя страна. Това откри празни пространства в тяхната половина и точно в 30-ата минута Мбапе се стрелна в наказателното поле, за да достигне до пас и да нанесе удар по трева по посока на десния ъгъл, като Самба внимаваше и спаси.

Това даде импулс в играта на домакините, които се настаниха трайно пред наказателното поле на Ланс и в рамките на само пет минути изпълниха три корнера. В 37-ата минута дойде и най-чистата възможност, когато Ашраф Хакими получи добър пас в наказателното поле и стреля. Но опитът му отлетя далеч встрани от лявата греда.

Натискът на домакините даде своите плодове секунди преди края на редовното време на първата част. Уарен Заир - Емери плъзна топката към Марко Асенсио  на границата на наказателното поле и той намери лявата страна на мрежата с чудесен удар.

Ланс опита да реагира мигновено, като в 4-ата минута на добавеното време Томасон се озова зад последния защитник и бе напът да измисли нещо креативно, но страничният съдия вдигна флага си за засада. Така парижани се оттеглиха на полувремето с гол преднина и запазиха психологическото предимство на своя страна.

Пари Сен Жермен започна взривоопасно второто полувреме, като играчите на Луис Гарсия почти веднага вкараха втори гол. Само седем минути след подновяването на играта Килиан Мбапе демонстрира перфектна техника, шутирайки от движение от самата граница на наказателното поле във вътрешна страна на лявата греда.

Вторият гол като че ли отказа гостите окончателно и парижан овладяха напълно инициативата. Шампионите се окрилиха и Мбапе неколкократно беше близо до това да огорчи Самба за трети път. Усман Дембеле също имаше своите възможности, като най-чистата от тях дойде в 76-ата минута, когато получи прецизно подаване в пеналтерията и стреля, но ударът му мина встрани от дясната греда.

Изоставането в резултата изнерви гостите и с приближаването на края си позволиха някои грубости в играта. Така се стигна до 79-ата минута, когато главният съдия Франсоа Летексие се принуди да санкционира гостите, показвайки жълт картон на бившия футболист на 26-кратния български шампион Левски - Стайн Спиерингс.

Всичко това доведе логично до трети гол във вратата на Ланс. След продължително нападение пред вратата на гостите топката стигна най-накрая до озовалия се непокрит в наказателното поле, който пое умело, обърна се и прати топката във вратата на Брис Самба след рикушет в защитник на гостите.

Играчите на Ланс все пак стигнаха до почетен гол в петата минута на добавеното време, когато Флориан Сотока отигра към Морган Гилавоги, който стреля и топката се отби в тялото на Милан Шкриняр, за да остави Донарума безпомощен.

Веднага след това съдията даде последния сигнал за вечерта, с което узакони първата победа на Пари Сен Жермен за сезона. Ланс от своя страна все още не може да намери себе си и след три кръга има само едно равенство.

Стартови състави:

ПСЖ: 99. Джанлуиджи Донарума, 2. Ашраф Хакими, 5. Маркиньос, 37. Милан Шкриняр, 21. Люка Ернандес, 33. Уарен Заир - Емери, 4. Мануел Угарте, 17. Витиня, 10. Усман Дембеле, 7. Килиан Мбапе, 11. Марко Асенио

Ланс: 30. Брис Самба, 24. Жонатан Гради, 4. Кевин Дансо, 14. Факундо Медина, 29. Пжемислав Франковски, 6. Салис Абдул Самед, 18. Анди Диуф, 3. Дейвер Мачадо, 7. Флориан Сотока, 28. Адриен Томасон, 20. Анжело Фулжини

Снимки: Imago