Гол в края и дузпи донесоха "Къмюнити Шийлд" на Арсенал

Арсенал започна новия сезон с трофей. “Артилеристите” победиха Манчестър Сити след изпълнение на дузпи и спечелиха “Къмюнити Шийлд” за 17-и път в историята си. В редовното време срещата завърши 1:1. Влезлият като резерва Коул Палмпър отбеляза много красив гол в 77-ата минута, а друга резерва - Леандро Тросар, изравни дълбоко в добавеното време. При дузпите Де Бройне и Родри пропуснаха, а всички играчи на лондончани бяха точки.

Новите попълнения на Арсенал Деклан Райс, Юриен Тимбер и Кай Хавертц бяха в титулярния състав и дебютираха за “артилеристите”. Германският национал започна на върха на атаката и пропусна двете най-добри възможности през първото полувреме. Дебют за “гражданите” направи Матео Ковачич, а през втората част завръщане направи Кевин Де Бройне.

“Артилеристите” опитваха да затруднят съперника с висока преса, но тимът на Гуардиола нямаше особени проблеми. Шампионът на Англия владееше топката в големи периоди и стигна до първите възможности за гол. В шестата минута центриране на Аканжи бе насочено към Алварес, но Бен Уайт успя да отклони топката. В 14-ата минута Партей загуби топката в пред наказателното си поле, което даде възможност на Родри да стреля. След рикошет топката мина покрай дясната греда на Рамсдейл.

Тимът от Манчестър ще спори за “Къмюнити Шийлд” за пети път през последните шест години. Той загуби последните два сблъсъка и за последно вдигна трофея през 2019 г. “Гражданите” са печелили турнира 6 пъти, докато Арсенал е вдигал трофея цели 16 пъти, като за последно го направил през 2020 г.

35 Арсенал спечели "Къмюнити Шийлд"

Лондончани подобриха представянето си следващите минути. В една ситуация Артета получи жълт картон от съдията, тъй като оспори негово решение, в което можеше да покаже картон на Родри. След няколко атаки Арсенал стигна до най-добрата си ситуация в 25-ата минута. Тогава Уайн напредна отдясно и намери Хавертц в наказателното поле. Германецът стреля, но не успя да нанесе достатъчно силен удар и Ортега отрази. Стоунс пък успя да спре изстрела на Мартинели при добавката.

С течение на времето лондончани започнаха да играят все по-огранизирано. В 39-ата минута Хавертц получи нов шанс, този път още по-добър, да открие резултата. Йодегор намери Сака, който върна към бившия играч на Челси. Германецът обаче стреля право в Ортега. Малко по-късно Родри за малко да прехвърли Рамсдейл почти от центъра, но топката мина малко над вратата. Вратарят на Арсенал имаше проблем и на по-ранен етап, когато много опасно задържа топката пред голлинията си.

След почивката темпото не беше много високо, а головите ситуации бяха рядкост. В 52-ата минута Ман Сити стигна до първия си точен удар от началото на срещата. Стоунс засече с глава центриране, но Рамсдейл изби. След час игра Гуардиола започна със смените. Първият, който напусна терена, бе Джак Грийлиш, който не успя да направи нищо запомнящо се в минутите, които прекара на терена. На негово място влезе Фил Фоудън. Малко по-късно Кевин Де Бройне се появи на терена за първи път от финала в Шампионската лига. Включването на белгиеца веднага се усети, в играта на “гражданите” се появи креативност и атаките им станаха доста по-опасни.

В този период тимът на Гуардиола имаше предимство и в 77-ата минута стигна до гол. Влезлият като резерва Коул Палмър откри резултата след страхотно изпълнение. Той получи топката от Де Бройне и с прекрасно изпълнение завъртя топката към горния десен ъгъл на Рамсдейл. Малко по-късно Сити можеше да реши мача. Фил Фоудън се озова на блестяща позиция в наказателното поле след пробив и подаване на Алварес. Английският национал се освободи от бранител и бе сам срещу вратаря, но стрела в Рамсдейл, който с голяма доза късмет спаси, тъй като топката се удари в петата му.

Малко след тази ситуация стражът на Арсенал направи ново спасяване, след като Фоудън стреля. Рамсдейл остави отбора си в мача след поредната си добра изява в 84-ата минута, когато Родри отклони центриране на Де Бройне от ъглов удар.

Съдията даде дълго продължение на второто полувреме, тъй като имаше тежък сблъсък между Уокър и Партей, след който играчът на “артилеристите” трябваше да получава медицинска помощ и продължи мача с превързана глава. Лондончани не се предадоха и в 11-ата минута на продължението стигнаха до изравнителен гол. След ъглов удар и разбъркване топката стигна до Тросар. Той стреля, топката се отклони в Аканжи и се озова в мрежата.

Така се стигна до дузпи. При тях играчите на Арсенал бяха безгрешни. Кевин Де Бройне удари греда при първото изпълнение за “гражданите”, а ударът на Родри бе отразен от Рамсдейл и тимът на Артета вдигна трофея.

АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:1 (4:1 при дузпите)
0:1 - Палмър (77)
1:1 - Тросар (90+11)

Снимки: Imago