Симеонов и Иванов изригнаха, а България си стъпи на краката с важен успех в Ботевград

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол си стъпи на краката след изненадващото поражение от Норвегия преди три дни. Тази вечер на своя територия в зала “Арена Ботевград” селекцията на Росен Барчовски постигна първата си победа в третата фаза на предквалификациите за ЕвроБаскет 2025, след като надделя с 83:71 (15:20, 19:7, 26:20, 23:24) над Австрия във втория си двубой от предварителните пресявки за шампионата.

По този начин “лъвовете” излизат временно на първото място в група “J” с баланс от 1-1. Норвегия е на втората позиция с актив от 1-0, а трета е Австрия с 0-1. Следващата събота българският тим приема норвежците в най-важния си мач от групата, в който задължително ще трябва да постигне победа, и то с повече от шест точки, с колкото момчетата ни загубиха при гостуването си в Аскер.

Фантастични за победата на България в днешния мач бяха Алекс Симеонов и Павлин Иванов, които изнесоха по-голямата част от тежестта в офанзивен план. Двамата отбелязаха 54 от общо 83-те точки на българския отбор в срещата, като крилото на ЦСКА бе отговорен за 29 точки, докато шампионът с Балкан прибави още 25.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки че двубоят започна с труден кош за отбора на Австрия, веднага след това националите ни върнаха двете точки с атрактивна забивка на Константин Костадинов след alley-oop подаване на Иван Алипиев за 2:2. Гостите обаче успяха да изкарат две бързи нарушения именно на Костадинов, като той бе заменен принудително от резервния център Андрей Иванов. При последвалите наказателни удари момчетата на Крис О'Шейн увеличиха минисерията си в началото на срещата до 2:6. Собственоръчно обаче Алекс Симеонов възстанови паритета в резултата, след като показа надмощието си в подкошието на съперника - 6:6. "Лъвовете" бяха по-високият отбор и очаквано започнаха мача с няколко борби в нападение, но пък за сметка на това допуснатите грешки ги оставяха назад в резултата - 6:8.

Везенков гледа националите в “Арена Ботевград”

Баскетболистите в червени екипи отново си извоюваха предварително натрупаната разлика от четири точки, преди Павлин Иванов да реагира от другата страна с кош и фал за 9:10. Павлин обаче вече бе преминал в реализаторския си режим и с нови бързи негови пет поредни точки момчетата на Барчовски достигнаха до аванс при 14:11 към края на първата четвърт. Неговото изригване обаче бе краткотрайно, като отборът на Австрия отново се окрили и постигна серия от осем последователни точки, благодарение на която поведе в резултата с 14:19. Борислав Младенов върна една точка от наказателната линия, но тя бе неутрализирана максимално бързо - 15:20 в полза на австрийците след една част игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Българският отбор скъси изоставането си до само три точки на старта на втората четвърт, след като Васил Бачев и Иван Алипиев помогнаха на "лъвовете" да направят резултата 19:22. Павлин Иванов пък се завърна на паркета и мигновено напомни за своето влияние, реализирайки втората си тройка в мача за 22:22. До този момент шампионът с Балкан от миналия сезон бе отбелязал половината от точките на своя отбор - 11. Освен двете тройки на Павлин, всички останали 22 изстрела от далечно разстояние за двата отбора бяха неуспешни, което бе и основната причина за ниската резултатност в двубоя. След дългия си престой на пейката заради ранните си два фала Константин Костадинов се завърна на паркета със страхотно изпълнение под коша, като по този начин той отново донесе аванс на "лъвовете" при 24:22.

15 България - Австрия

С много борба под коша на австрийците усилията на домакините най-сетне се отплатиха и чрез тройка на Алекс Симеонов дистанцията между двата тима се вдигна до пет точки при 27:22. Баскетболистите на Австрия продължаваха да се опитват да намират целта зад дъгата, но безуспешно, като вече бяха пропуснали първите си 12 изстрела от тази зона. Алекс Симеонов пък добави още две точки към преднината на България и така разликата вече доближаваше двуцифрените размери при 29:22. Близо осемминутната суша без кош за гостите от Австрия бе прекъсната от Ренато Поляк, който вкара под коша, след като се озова сам - 29:24. Едва в края на втората четвърт отборът на Австрия успя да нанижи първата си тройка в мача, но националите ни върнаха трите точки без да се бавят много - тройка на Алекс Симеонов за крайното 34:27 в полза на "лъвовете".

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Росен Барчовски започна ударно второто полувреме и с много енергия и хъс в защита националите ни достигнаха до двуцифрената преднина за първи път в мача при 39:27 след нова тройка на чудесния в днешния мач Алекс Симеонов. Още един точен изстрел - този път на Коди Милър-Макинтайър, предизвика прекъсване за щаба на Австрия - 41:29 в полза на домакините. Австрийският отбор продължаваше да се опитва да стои близо до нашите момчета, но Симеонов имаше други планове и с 20-ата си точка в мача крилото на ЦСКА възстанови разликата от десет точки при 46:36.

Към неговата компания се присъедини и Павлин Иванов, който пък вече имаше 14 точки на личната си сметка след третия си поразяващ кинжал в мача - 49:38. В следващите минути двубоят се развиваше както досега в третата четвърт - националите ни поддържаха аванс, граничещ с десетте точки, а на влизане в последните две минути Лъчезар Димитров направи резултата 56:45 в полза на "лъвовете". Емил Стоилов, който в този мач влезе от резервната скамейка, също се погрижи да напомни за себе си, отбелязвайки последните четири точки на България за третия период, който финишира при 60:47 в полза на домакините.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

25-ата точка на Алекс Симеонов не закъсня, като лидерът на България в днешния мач помогна на своя отбор да води с добра преднина след първите две минути в последната четвърт - 65:52. Именно в този момент обаче "лъвовете" позволиха ненужен спад в представянето си, в резултат на който гостите записаха добра серия на сметката си и смъкнаха разликата до само седем точки при 67:60 с оставащи около шест минути до финалната сирена. Липсата на концентрация в редиците на българския тим водеше до нелепи грешки още при изкарването на топката в предно поле, като австрийците се възползваха от грешка на България и съкратиха изоставането си до шест точки при 68:62.

Павлин Иванов обаче превърна агресивния си пробив към коша в два успешни наказателни удара, за да позволи на своите съотборници да дишат малко по-спокойно - 70:62. Отборът на Крис О'Шей обаче отбеляза много важна тройка веднага след това, но трите точки бяха върнати мигновено от Павлин Иванов, който не сбърка от наказателната линия след полученото си нарушение зад дъгата - 73:65 в полза на България. Едно нападение по-късно отново Павлин се отличи с изключително важна изява, реализирайки тройка от дрибъл за 76:65 с оставащи около две минути и половина до края на редовното време. До края на двубоя двамата със Симеонов окончателно довършиха съперника и оформиха крайното 83:71 в полза на България.

Алекс Симеонов поведе националите ни с дабъл-дабъл от 29 точки и 11 борби, докато Павлин Иванов вкара още 25 точки, като и двамата стреляха 5/11 от тройката.

Богич Вуйошевич бе най-резултатен за Австрия с 15 точки, 6 борби и 7 асистенции. Ерол Ерсек наниза още 12 точки, Тимо Ланмюлер постигна 11 точки, а Ренато Поляк завърши срещата с 10.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ: Коди Милър-Макинтайър, Павлин Иванов, Иван Алипиев, Алекс Симеонов, Константин Костадинов

АВСТРИЯ: Ерол Ерсек, Бенедикт Гютъл, Богич Вуйошевич, Еди Патекар, Ренато Поляк

Снимки: Борислав Цветанов