Историческо! Турция спечели Волейболната лига на нациите при жените

Националният отбор на Турция спечели петото издание на Волейболната лига на нациите при жените.

Във финала, който се игра в Арлингтън, щата Тексас, туркините надиграха тима на Китай с 3:1 (25:22, 22:25, 25:19, 25:16).

В първите два гейма и двата отбора успяваха да направят дълги точкови серии, с които си разменяха постоянно водачеството в резултата. Това логично доведе и до подялба на геймовете при идентичен резултат в тях от по 25:22.

Турция обаче стабилизира играта си в защита в третия гейм, в който успя да поведе с 16:9 точки. Китайките не бяха в състояние да обърнат и отстъпиха с 19:25.

В четвъртия гейм Китай поведе с 6:3 точки, но южните ни съседки отговориха със серия от 11:2, след която поведоха с 14:8 и си гарантираха пътя си към крайния успех.

Най-резултатна за победителките бе Мелиса Варгас. Диагоналът на Фенербахче завърши с 26 точки.

Еда Ердем и Ебрар Каракурт добавиха по 12 точки за водения от Даниеле Сантарели тим на Турция.

За Китай Ли Инин приключи с 21 точки.

За триумфа си в турнира Турция получи чек от 1 милион долара.

До момента най-доброто постижение на тима във Волейболната лига на нациите бе финалът през 2018 година. За китайките това бе първо участие в мача за титлата, като през 2018 и 2019 година тимът стигна до бронзовите медали.

На трето място тази година остана съставът на Полша, който в малкия финал надделя над домакините от САЩ с 3:2 (25:15, 16:25, 25:19, 18:25, 17:15) гейма. Полякините водеха с 5:1 точки в тайбрека, но трябваше да отразят два мачбола преди да стигнат до успех със 17:15 в решителната част.