Силна България стигна до бронза на Мондиал 2023

Националният отбор на България за мъже до 21 години победи Аржентина и спечели бронзовите медали на Световното първенство по волейбол в Бахрейн.

Възпитаниците на Андреа Буратини надделяха над своя съперник с 3:0 (25:22, 28:26, 25:19).

България, която има една световна титла в тази възраст от далечната 1991 година, спечели бронзовите медали от световно първенство при младежите за първи път от 2003 година насам.

България спечели сребро преди 2 години от Иран за юноши под 19 години.

56 Малък финал на Мондиал 2023 (U21): България - Аржентина 3:0 🇧🇬🏐🥉

Младите български волейболисти поведоха с 5:4 в началото на двубоя след пайп на Александър Николов. Блокада на Георги Татаров и 6:4. Александър Николов атакува мощно по правата от зона 4 за 9:7. Ас на Георги Татаров и 10:7. Ивайло Дамянов атакува в центъра за 13:8. Георги Татаров отигра технично в атака за 16:13. При 20:18 Андреа Буратини взе прекъсване за България. Александър Николов атакува безкомпромисно от зона 4 за 21:18. При 23:19 "Българиии, юнааации" огласи залата в Манама. Националите стигнаха до геймбол при 24:21. България спечели първата част с 25:22, след като аржентинците сгрешиха началния удар.

Ас на Александър Николов даде преднина на България с 3:2 в началото на втората част. Георги Татаров атакува от зона 4 за 4:3. Троен български блок направи резултата 6:4. Александър Николов атакува успешно по диагонала от зона 4 за 10:7. Мощен начален удар на Александър Николов даде възможност на българската двойна блокада да направи резултата 12:8. Себастиан Фернандес взе прекъсване за "гаучосите". Мощна атака на Виктор Бодуров в центъра и 13:9. Страхотна блокада на Венислав Антов - 14:9. Мощна тройна блокада и 16:10. Александър Николов атакува мощно за 18:13.При 18:16 Андреа Буратини взе прекъсване за България. Венислав Антов атакува бърза топка в зона 4 за 20:18. При 21:18 Себастиан Фернандес взе прекъсване за Аржентина. Блокада на Виктор Бодуров и 22:18 за България. Георги Татаров атакува над блокадата за 23:19. При 23:22 Андреа Буратини взе прекъсване за националите ни. Грешен сервис за Аржентина и геймбол за българските волейболисти при 24:22. Блокада спря пайп на Александър Николов и равенство при 24:24. Мощна атака на Георги Татаров по блокадата и 25:24. Аржентинците атакуваха в аут и България спечели втората част с 28:26.

Мощна атака на Александър Николов и ас на Стоил Палев даде преднина на България от 4:2 в началото на третата част. Българска блокада направи резултата 5:2. Блокада на Венислав Антов и 6:3. Георги Татаров атакува успешно от зона 4 - за 7:4. Нова атака на Георги Татаров и 8:4. Себастиан Фернандес взе прекъсване за Аржентина. Лазар Бучков атакува мощно в центъра за 9:5. Единична блокада на Виктор Бодуров - 12:8. Венислав Антов атакува категорично за 13:10. Нова атака на Венислав Антов от зона 2 по диагонала за 14:10. Мощна атака на Александър Николов по правата от зона 4 и 16:10. При 16:13- Андреа Буратини взе прекъсване за България. Александър Николов изведе националите до мачбол при 24:18. Георги Татаров атакува мощно и донесе победната точка на България в гейма с 25:18 и в мача за 3:0 гейма.

Най-резултатен за България стана Георги Татаров с 19 точки (1 ас, 2 блока).

Александър Николов добави 16 точки (1 ас).