Исторически гол на Мбапе донесе победата на Франция над Гърция

Франция изтръгна трудна, но ценна победа с 1:0 над Гърция в срещата между двата тима от 4-тия кръг в група "В" на европейските квалификации. "Петлите" трябваше доста да се потрудят, но успяха да измъкнат трите точки с гол от дузпа на Килиан Мбапе в 55-ата минута. Това бе исторически 54-ти гол за нападателя през сезона във всички турнири, като така той подобри постижението на Жюст Фонтен за най-резултатен французин в един сезон, след като легендата на френския футбол имаше 53 попадения през 1958 година.

Домакините излязоха с Рандал Коло Муани на върха на атаката и Килиан Мбапе и Кингсли Коман, които го подкрепяха по крилата. В средата на терена си партнираха Орелиен Чуамени, Антоан Гризман и Едуардо Камавинга.

За гостите в атака започна триото Йоргос Масурас, Йоргос Якумакис и Петрос Манталос. В средата на терена пък действаха Димитриос Курбелис, Манолис Сиопис и Анастасиос Бакасетас.

Срещата започна с претенции за дузпа от домакините. Във 2-рата минута Килиан Мбапе се строполи в наказателното поле след съприкосновение с противников играч, но съдията Матеу Лаос въобще не се трогна и даде знак играта да продължи.

В 7-ата минута реферът остана безмълвен при втора спорна ситуация в наказателното поле на гърците. Този път Мавропанос игра с ръка пред голлинията, но и този път Лаос реши, че няма да посочи бялата точка.

Минута по-късно Франция имаше нова нелоша възможност, като Мбапе получи центриране в близост до вратата, но изстрелът му от воле мина над напречната греда.

В 25-ата минута последва нов шанс за "петлите". Мбапе елегантно центрира за Коло Муани, който стреля с глава, но покрай вратата.

Първият точен удар за Гърция дойде минути по-късно, когато Анастасиос Бакасетас шутира от дистанция, но твърде слабо и в обсега на Менян, който спокойно улови.

Домакините продължиха с претенциите за дузпи и в 41-вата минута, когато Мбапе опита да премине през няколко защитници в пеналта и накрая се просна на земята, но за пореден път Матеу Лаос не посочи бялата точка, а дори проведе разговор с капитана на "петлите" да спре с постоянните реплики към него.

В 44-тата минута Франция пропусна най-добрата си възможност до момента. Коман с чудесно центриране намери Кунде в близост до вратата, но ударът на защитника бе спасен от Влаходимос.

В 50-ата минута дузпата за Франция най-накрая дойде. Костас Мавропанос изрита в главата Антоан Гризман и този път Матеу Лаос нямаше избор освен да посочи бялата точка. Тук спорът бе дали гъркът трябва да бъде изгонен, но се размина само с жълт картон. Мбапе изпълни наказателния удар, но вратарят Одисеас Влаходимос спаси. ВАР обаче се намеси, защото Мавропанос бе влязъл по-рано в наказателното поле и дузпата трябваше да бъде пребита, като при втория опит Мбапе не сгреши за 1:0.

Гърция нямаше избор и се активизира. В 65-ата минута се стигна и до най-доброто положение за гостите до момента. То дойде след хубав далечен удар на Манталос, но Менян внимаваше и спаси.

В 69-ата минута гърците обаче останаха с човек по-малко на терена и грешникът отново бе Мавропанос, който събори откъсващия се Коло Муани, за което получи втори жълт и червен картон.

При последвалия пряк-свободен удар Антоан Гризман стреля опасно, но малко над напречната греда.

В 82-рата минута Килиан Мбапе шутира опасно от дистанция, но кълбото профуча встрани от вратата.

В 87-ата минута Франция организира прекрасна контраатака на скорост, Мбапе подаде към Усман Дембеле, който само трябваше да насочи топката във вратата, но сантиметри не му достигнаха и той се размина с кълбото.

В 89-ата минута и Едуардо Камавинга реши да опита късмета си с удар извън наказателното поле, но топката мина над напречната греда.

В крайна сметка победата отиде в актива на Франция и тимът продължава безгрешния си ход в квалификациите с четри успеха от четири мача. Така "петлите" са начело в групата с 12 спечелени точки. Гърция пък остава на 2-рата позиция с 6 точки.