Жиру и Мбапе изведоха "петлите" до лесен успех срещу Гибралтар

Франция постигна трета поредна победа в квалификациите за Евро 2024. "Петлите" не се затрудниха при гостуването си на Гибралтар и спечелиха с 3:0. Оливие Жиру откри резултата в 3-ата минута, Килиан Мбапе се разписа от дузпа в края на първото полувреме, а автогол на Аймен Муели в 78-ата оформи крайния резултат.

Възпитаниците на Дидие Дешан са с пълен актив от 9 точки до момента, след като на старта разгромиха с 4:0 Нидерландия, а след това спечелиха с 1:0 визитата си на Ейре. Гибралтар очаквано е на дъното в групата, без спечелена точка и с голова разлика 0:9.

Дешан заложи на състав, близък до оптималния. В атака започнаха Килиан Мбапе, Оливие Жиру и Кингсли Коман, а Антоан Гризман действаше в средата на терена, заедно с Едуардо Камавинга и Орелиан Чуамени. На вратата започна дебютантът Брис Самба вместо получилия контузия на последната тренировка Майк Менян. Защитното каре на "петлите" оформиха Бенжамен Павар, Уесли Фофана, Ибрахима Конате и Тео Ернандес. За Фофана това също беше първи мач с екипа на националния тим.

Домакините, водени от уругвайския селекционер Хулио Рибас, бяха подредени в 4-3-3. Нилс Хартман, Лий Каскиаро и Николас Поцо стартираха в предни позиции. Гибралтар се държа достойно до почивката и можеше да се оттегли само с гол пасив, ако не беше нарушението на Чиполона в наказателното поле, довело до дузпата.

Французите показаха от самото начало, че ще се стремят да решат всичко колкото се може по-бързо. Още в 3-ата минута топката се озова във вратата на домакините след удар с глава на Жиру. Коман проби по десния фланг и намери с перфектно центриране тарана на Милан, който вкара 54-ия си гол за националния отбор в своя мач номер 123. Малко по-късно при идентична ситуация Гризман можеше да удвои, но прати топката в аут.

След попадението Франция заложи на продължителни разигравания в централната зона на терена. Мбапе пропусна да удвои, а Хартман отправи опасен удар към вратата на Самба, с което ентусиазира феновете по трубините на "Естадио Алгарве". В 29-ата минута Камавинга опита фалцов изстрел, избит в корнер от Дейл Коулинг. След неговото изпълнение Чуамени нацели напречната греда.

В 34-ата минута Аюб Ел Хмиди видя, че Самба е излязъл напред и се опита да го прехвърли от центъра. Изпълнението беше много добро, но топката мина на броени сантиметри над гредата. Франция все пак реализира втори гол до почивката. Той бе дело на Мбапе от дузпа, отсъдена за игра с ръка на капитана на Гибралтар Рой Чиполина. Мбапе насочи топката в долния десен ъгъл на вратата и отбеляза 39-ия си гол за "петлите".

Втората част започна с греда на Гризман, а после Мбапе опита да се разпише с удар от малък ъгъл, но Коулинг успя да реагира и изби в корнер. Следващите минути бяха доста скучни, защото гостите видимо намалиха темпото. В средата на полувремето Дешан замени Жиру, Коман и Гризман с Коло Муани, Дембеле и Нкунку.

Французите продължиха да играят лежерно, но все пак направиха победата си по-убедителна. В 78-ата минута Мбапе напредна на скорост по левия фланг и отправи остро центриране, което резервата на домакините Муели не прецени добре и прати топката в собствената си врата. В края на срещата Дешан направи още две смени, като пусна в игра Юсуф Фофана и Аксел Дизази. Футболистът на Монако стреля в гредата малко преди последния съдийски сигнал, а преди него това направи и Чуамени.

Следващият мач на "петлите" е на 19 юни срещу Гърция. "Елините" надвиха с 2:1 у дома Ейре и се очертават като най-сериозният съперник на "петлите" в групата.