Акоста с една доминантна победа в Гран При на Италия, Арболино завърши втори

Педро Акоста записа една доминанта победа в надпреварата за Гран При на Италия в Moto2, в която той буквално води от старта до финала.

Испанецът стартира втори на „Муджело“ и още в първите метри изпревари стартиралия от полпозишъна Арон Канет. След това единствено в първите два тура Акоста бе подложен на по-сериозно напрежение от Алонсо Лопес, който обаче трябваше да мине през дългата обиколка заради контакта си със Сам Лоус в първия тур на надпревара.

Това наказание на Лопес буквално освободи Акоста да кара по-спокойно и испанецът се възползва максимално от това. Той бързо влезе в ритъм и започна лека по лека да се откъсва от колоната. На финала Акоста спечели с аванс от 6.194 секунди пред Тони Арболино, който също направи много силно състезание, в което стартира едва 10-ти.

Тройката в шестия кръг за сезон 2023 допълни британецът Джейк Диксън, който финишира на 8.582 зад победителя. Точно зад Диксън завърши и Канет, който днес кара с контузия в безименни и малкия пръст на дясната си ръка след падането си в самия край на вчерашната квалификация.

С победата си днес Акоста стопи част от своя пасив в генералното класиране, в което с актив от 99 точки той изостава с 20 от лидера Арболино, който е със 119. Тройката в подреждането с пасив от 48 пункта е Лопес, който въпреки двойното си наказание днес успя да финишира шести.

Причината испанецът да трябва да премине два пъти през дългата обиколка е фактът, че той излезе извън нейните очертания при първия си опит. Тогава той всъщност мина през чакъла, което му коства още повече време, но пак му бе отчетено нарушение и съответно той получи втора санкция.

Битката за титлата в Moto2 за 2023 година продължава следващата седмица с надпреварата за Гран При на Германия на пистата „Заксенринг“.

Снимки: Gettyimages