Баная триумфира в спринта на "Муджело", Дукати окупира топ 5

Световният шампион Франческо Баная спечели своя трети спринт от началото на сезона в MotoGP, след като бе над всички в късата надпревара на „Муджело“, в която първите пет позиции бяха за пилоти с мотори на Дукати.

Баная стартира от полпозишъна и запази първото си място в дългия спринт до „Сан Донато“, след което отвори лека преднина още до края на първия тур. Във втората обиколка над трасето започна леко да вали и Баная намали леко темпото си, което позволи на стартиралия от шестото място Хорхе Мартин (Прамак Дукати) да го изпревари.

Впоследствие световният шампион си върна водачеството след лека неточност на Мартин в спирането за „Сан Донато“ в четвъртия тур, като тази неточност на испанеца позволи и на Марко Бедзеки (VR46 Дукати) да го изпревари. До финала на дистанцията от 11 обиколки не последваха нови промени в подреждането на първите трима, въпреки че Бедзеки няколко пъти бе много близо до Баная.

Така световният шампион триумфира в спринта на „Муджело“ пред основния си преследвач в битката за титлата Бедзеки, а подиума допълни Мартин. Четвърти и пети завършиха Йоан Зарко (Прамак Дукати) и Лука Марини (VR46 Дукати), с което доминацията на Дукати в спринта на „Муджело“ стана категорична. Във финалния тур Зарко бе много близо до съотборника си Мартин, но така и не успя да изпревари испанеца и финишира четвърти.

Точки от днешното състезание взеха още Джак Милър (КТМ), Марк Маркес (Хонда), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Енеа Бастианини (Дукати), за когото това е първата точка от началото на годината. На крачка от зоната на точките завърши световният шампион за 2021 година Фабио Куартараро (Ямаха), а на 11-то място се класира Брад Биндър (КТМ).

Състезанието на южноафриканския пилот бе провален след едно доста спорно наказание, което го смъкна от осмата до 14-та позиция в средата на дистанцията. Биндър трябваше да мине през дългата обиколка заради един контакт с Алекс Маркес (Грезини Дукати) още в първия завой, след който испанецът напусна състезанието. Повторенията обаче показаха, че този контакт спада по-скоро в категорията състезателен инцидент, но водените от Фреди Спенсър комисари прецениха, че Биндър заслужава наказание. По-късно след наказанието си Биндър постави нов рекорд за максимална скорост в MotoGP, след като бе засечен с 366.1 км/ч на старт-финалната права.

Съотборникът на Биндър също бе много агресивен в една своя атака срещу Марк Маркес още в първите обиколки, която коства на испанеца още няколко позиции, тъй като той трябваше да ушири траекторията си, за да не се удари с втория пилот на КТМ. Тази маневра на австралиеца обаче дори не бе разгледана от стюардите на състезанието.

С днешната си победа Баная увеличи своя аванс на върха в генералното класиране в MotoGP, в което с актив от 106 точки той води с четири на Бедзеки. Трети с пасив от 19 пункта е третият от днес Мартин.

Основното състезание за Гран При на Италия, шести кръг за сезон 2023 в MotoGP, започва утре в 15:00 часа българско време, а то ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago