Женско първенство по футбол: ЛП Супер Спорт - Спортика 0:1

Баная с фантастичен полпозишън за домашната си Гран При на Италия

Световният шампион в MotoGP Франческо Баная спечели своя втори пореден и общо трети полпозишън от началото на сезон 2023 в кралския клас, след като триумфира в квалификацията преди домашната си Гран При на Италия. Пилотът на Дукати стори това с нов рекорд на пистата „Муджело“ в Тоскана.

Италианецът завъртя тур за 1:44.885, ставайки първият пилот, който слиза под 1:45 на „Муджело“ на две колела. Секунди по-късно това стори и Марк Маркес (Хонда), който обаче бе с 0.078 секунди по-бавен от Баная и ще стартира втори днес и утре.

Преди рекордните обиколки на Баная и Маркес между тях се стигна до едно пререкание на пистата, тъй като действащият световен първенец обвини шесткратния шампион, че го е блокирал при излизането си от бокса. В същото време Баная започваше летящ тур, но наличието на Маркес му попречи в първия завой. Въпреки това пререкание Баная успя да се събере и да запише своята феноменална обиколка, в която Маркес кара точно зад него. Това е и причината испанецът да се класира толкова напред.

Трети в квалификацията днес завърши по-малкият от братята Маркес – Алекс, който обаче ще стартира от шестото място утре, тъй като има наказание заради инцидента си с Брад Биндър (КТМ) и Йоан Зарко (Прамак Дукати) на старта на Гран При на Франция. Все пак пилотът на Грезини Дукати ще може да заеме своята трета позиция на стартовата решетка в днешния спринт, тъй като неговата санкция важи само за неделния старт.

Утре компания на Баная и Марк Маркес на първия ред ще прави Джак Милър (КТМ), който завърши четвърти днес. Австралиецът и Алекс Маркес бяха двамата пилоти, които се включиха в битката за местата на първите четири редици на стартовата решетка, след като преминаха през първата фаза на квалификацията.

Пети и шести в сесията за място днес завършиха Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Марко Бедзеки (VR46 Дукати). На фантастичната седма позиция, въпреки тежката контузия в петата си, се класира Алейш Еспаргаро (Априлия), а компания на испанеца на третата редица ще правят Зарко и Алекс Ринс (LCR Хонда). Най-бавни във втората фаза на квалификацията бяха Биндър, Лука Марини (VR46 Дукати) и Енеа Бастианини (Дукати), които ще стартират от четвъртата редица.

Биндър и Бастианини бяха двамата пилоти, които се озоваха на земята в хода на втория сегмент на сесията за място, което ги лиши от една от предвидените им летящи обиколки. Марини пък загуби своя последен бърз тур, който щеше да го класира доста по-напред, тъй като напусна очертанията на трасето.

Първи извън втората фаза на квалификацията остана Маверик Винялес (Априлия), който бе с едва 0.032 секунди по-бавен от Милър в битката за последното място в Q2. Любопитно е, че вчера испанецът зае 11-то място в двете тренировки, изоставайки със само 0.011 секунди от Марини в спора за последното място, което дава прави на директно участие в Q2.

До Винялес на петата редица на старта днес и утре ще застанат пилотите на Ямаха Франко Морбидели и Фабио Куартараро, а на шестия ред ще бъдат Такааки Накагами (LCR Хонда), Микеле Пиро (Дукати) и Мигел Оливейра (RNF Априлия). На седмата редица ще се наредят Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати), Раул Фернандес (RNF Априлия) и Аугусто Фернандес (Tech3 ГАСГАС), а на последния ред ще бъдат Лоренцо Савадори (Априлия) и Йонас Фолгер (Tech3 ГАСГАС).

Спринтовото състезание за Гран При на Италия, шести кръг за сезон 2023 в MotoGP, започва днес в 16:00 часа българско време. Основната надпревара на „Муджело“ пък ще стартира утре в 15:00 часа българско време, като тя ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago