СДВР с извънреден брифинг дали ще бъдат допуснати фенове на Левски за дербито с ЦСКА-София

Алкарас не издържа и преклони глава пред Джокович

Новак Джокович ще играе на финала на “Ролан Гарос” за седми път в кариерата си. 36-годишният сърбин се справи с лидера в световната ранглиста Карлос Алкарас и го победи с 6:3, 5:7, 6:1, 6:1. Двамата играха на много високо ниво първите два сета, но в третия испанецът започна да изпитва физически проблеми и това наклони везните сериозно в полза на неговия съперник. Джокович се възползва и доминираше до края на двубоя.

Носителят на 22 титли от Големия шлем ще има шанс да стане едноличен лидер в тази класация в неделя и поведе с една титла на Рафаел Надал и то именно на любимия му турнир. В битката за трофея той ще се изправи срещу победителя от двубоя между Александър Зверев и Каспер Рууд. Ако спечели след два дни, Джокович ще се завърне на върха на световната ранглиста.

Новак е в серия от 20 поредни победи на турнир от Големия шлем, след като спечели последните два, в които участва, и пропусна US Open. Това бе втори сблъсък между лицето на новото поколение Алкарас и Новак. Миналата година двамата направиха епичен трисетов мач в Мадрид, който бе спечелен от 20-годишния испанец.

Срещата започна на високо ниво, а Джокович стигна до първия пробив в четвъртия гейм. Това обаче далеч не реши сета и сърбинът трябваше доста да се потруди, за да го спечели. Той спаси три възможности за пробив в дълъг седми гейм и поведе с 5:2. Малко по-късно ветеранът успя да затвори сета.

Във втората част Алкарас вдигна нивото и това превърна мача в още по-голям спектакъл, като двамата сътвориха някои фантастични разигравания. След изморителен седми гейм Новак поиска медицинско прекъсване заради проблем в дясната ръка. Не е ясно доколко това му се отрази, но след връщането на корта испанецът стигна до първия си пробив в мача. Световният номер 1 обаче не успя да спечели следващия гейм, в който сервираше за сета.

Последваха още драматични моменти. Джокович обърна гейм от 0:40 с пет поредни точки в негова полза. Това обаче не бе достатъчно и Алкарас успя да стигне до нов пробив, с който затвори сета при 7:5. Това бе едва вторият сет, който сърбинът губи от началото на турнира.

Двубоят загуби своя блясък в началото на третия сет, тъй като Алкарас имаше физически проблеми. Той използва медицински таймаут, но продължи да играе. Испанецът допусна пробив, но очевидно движението му бе затруднено. Съперникът му веднага се възползва и започна да печели гейм след гейм, като приключи третия сет при 6:1. При същия резултат приключи и четвъртата част, като Карлос нямаше достатъчно сили да играе на нужното ниво.

Снимки: Imago