Ще успее ли Ман Сити да осъществи мечтата си, или Интер ще стъпи на върха в Европа за четвърти път?

Остават броени часове до най-големия двубой в европейския клубен футбол за сезон 2022/23. В Истанбул един срещу друг излизат Манчестър Сити и Интер. „Гражданите“ са на крачка от мечтания трофей, който за момента е единственото отличие, което убягва на клуба. Ако успеят да го постигнат, „небесносините“ ще стигнат до требъл, какъвто до момента в английския футбол е постигал единствено градският съперник Манчестър Юнайтед (1999). Интер вече е печелил подобен требъл, като това се случи през 2010-а година, откогато датира и последният успех на „нерадзурите“ в Шампионската лига. Италианският тим може да се похвали с доста по-богата визитка по отношение на отличията в най-престижния европейски клубен турнир, тъй като днес Интер ще се бори за четвърти такъв трофей.

Интересно е, че това е първи официален сблъсък между Манчестър Сити и Интер изобщо. До момента двата тима са се срещали само два пъти в контроли. Те се проведоха през 2010-а и 2011-а, когато Сити и Интер си размениха по една победа с по 3:0.

Пеп Гуардиола: Няма значение дали сме фаворити, или не

Манчестър Сити е на втори финал в Шампионската лига в последните три сезона. През 2020/21 тимът на Джосеп Гуардиола отново бе считан за фаворит срещу Челси, но претърпя тежко разочарование след гол на Кай Хавертц, който донесе славата на лондончани.

Сити влиза в този финал в прекрасна форма, след като тимът на Гуардиола загуби само един мач от началото на февруари. Той бе в последния кръг на Премиър лийг, когато „гражданите“ все още празнуваха титлата и не успяха да се мобилизират за сблъсъка с Брентфорд. Отборът обаче премина по безапелационен начин през елиминациите на Шампионската лига, където се справи без проблем с РБ Лайпциг, Байерн (Мюнхен) и Реал Мадрид, като и трите отбора бяха отстранени с три или повече гола разлика по отношение на общия резултат в двата мача. Всяка от изразителните победи обаче бе постигната на „Етихад“, докато в гостуванията си „гражданите“ се задоволяваха с ремита, както всъщност завършиха последните пет визити на отбора в турнира.

Интер пък загуби само едно от петте си гостувания в Шампионската лига през този сезон. „Нерадзурите“ обаче не могат да се похвалят с добри резултати срещу английски съперници, тъй като загубиха три от последните си четири сблъсъка срещу такива противници. Все пак Симоне Индзаги може да се позове на факта, че Интер постигна пет чисти мрежи в предишните си шест двубоя в ШЛ. Наставникът на Интер вече си извоюва прозвището Крал на купите, след като за седемте години в своята треньорска кариера до момента той изведе отборите си до осем финала, в които загуби само веднъж. В края на този сезон пък Интер постигна победи в 11 от последните си 12 мача във всички турнири, така че също влиза в днешния финал в добра форма.

Миланският гранд също се е устремил към требъл през настоящата кампания, след като вече спечели Суперкупата и Купата на Италия. Преди седмица пък Сити добави към Шампионската титла и трофея от Купата на Англия, след като победи във финала с 2:1 градския си съперник Манчестър Юнайтед.

За Джосеп Гуардиола това е четвърти финал в Шампионската лига. Ако испанецът го спечели, ще се изравни по брой трофеи от надпреварата (3) със Зинедин Зидан и пред него ще остане само Карло Анчелоти, който има четири трофея.

Симоне Индзаги: Знаем, че имаме среща с историята

Ерлинг Холанд има 12 гола в 10 мача в Шампионската лига през този сезон. Трите попадения, които пък Ромелу Лукаку реализира през настоящата кампания за Интер в Шампионската лига, бяха отбелязани след 80-ата минута. Белгиецът има общо седем гола в кариерата си срещу Манчестър Сити в 19 мача.

Последните три финала в Шампионската лига бяха решени след само един гол, който падаше между 40-ата и 60-ата минута на съответните мачове.