Фиорентина и Уест Хам мечтаят за първи европейски триумф през този век

Фиорентина и Уест Хам оправдаха очакванията след жребия за 1/4-финалите на Лигата на конференциите и заслужено стигнаха до финалния сблъсък в турнира. Тази вечер “виолетовите" и “чуковете" ще излъчат шампиона във второто издание на най-новия турнир на УЕФА, като ще се изправят един срещу друг на “Еден Арена” в Прага, а началният час на двубоя е 22:00. Победителят ще си тръгне не само с трофея, но и с правото да участва в следващото издание на Лига Европа.

За Фиорентина това е пети европейски финал, като тимът спечели само един от четирите досега. Става въпрос за Купата на носителите на купи през 1960/61, когато тимът победи Рейнджърс и в двата мача. Останалите финали са за Купата на европейските шампиони - загуба с 0:2 от Реал Мадрид през 1956/57, за КНК - загуба с общо 1:4 от Атлетико Мадрид в двете срещи през 1961/62, както и за Купата на УЕФА - загуба от Ювентус с общ резултат 1:3 от мачовете помежду им през 1989/90г. Любопитното е, че днес "виолетовите" ще станат първият клуб, играл на финал в четвърти различен турнир под егидата на УЕФА.

От друга страна, Уест Хам ще спори за европейски трофей за четвърти път. Първият триумф на "чуковете" в евротурнирите е през 1964/65 след победа над Мюнхен 1860 с 2:0 в КНК. През 1999 г. те бяха един от трите отбора, които спечелиха Интертото, като направиха това с общ резултат 3:2 в решителния сблъсък с Метц. Единственият им загубен финал досега беше през 1975/76, когато загубиха с 2:4 в зрелищен сблъсък с Андерлехт за КНК.

В своята група през есента Фиорентина завърши на втората позиция в компанията на първия Истанбул Башакшехир, третия Хартс и четвъртия РФС. Впоследствие тимът от Флоренция елиминира четири съперника: Брага, Сивасспор, Лех (Познан) и Базел. Що се отнася до Серия "А", “Ла Виола” завърши на осмото място в класирането, като може да се похвали с най-голям брой спечелени точки в италианския елит от март нататък.

Междувременно, Уест Хам беше безапелационен в груповата фаза, като спечели и шестте си мача срещу втория Андерлехт, третия Силкеборг и четвъртия ФКСБ. Така лондончани пропуснаха плейофите, след което отстраниха АЕК Ларнака, Гент и АЗ Алкмаар. По отношение на представянето на “чуковете” в шампионата, те приключиха на 14-ата позиция в Премиър лийг, като в последните си няколко мача редуваха победи със загуби.

Който и от двата тима да спечели финала тази вечер, той ще си тръгне с първи европейски трофей от началото на века.