Руснаци са първите четвъртфиналисти на "Ролан Гарос"

Руснаците Карен Хачанов при мъжете и Анастасия Павлюченкова при жените са първите четвъртфиналисти на Откритото първенство на Франция по тенис.

27-годишният Хачанов достигна за втори път в кариерата си до финалната осмица в Париж след победа с 1:6, 6:4, 7:6(7), 6:1 над италианеца Лоренцо Сонего.

Поставеният под номер 11 в схемата Хачанов започна мача разконцентрирано и след само няколко минути игра вече изоставаше с 0:4 гейма. Той обаче подобри представянето си във втория сет, в който реализира пробив в петия гейм. Този брейк му осигури възможност да изравни и резултата в сетовете.

Решаващ за изхода на срещата се оказа третият сет, в който Хачанов спечели с 9:7 точки в тайбрека. В него Сонего водеше с 4:0, но позволи на Хачанов да спечели шест от следващите седем разигравания и да поведе с 6:5. След това двамата тенисисти имаха по един мачбол на сервис на противника си, който не успяха да реализират. При 8:7 точки в полза на руснака Сонего направи двойна грешка от сервис, която му коства третия сет.

Това определено повлия на играта на италианеца и в четвъртия сет той не успя да се противопостави по никакъв начин.

В следващия кръг олимпийският сребърен медалист Хачанов ще играе с победителя от двубоя между двукратния шампион на "Ролан Гарос" Новак Джокович от Сърбия и Хуан Пабло Варияс от Перу.

При дамите 31-годишната Павлюченкова също трябваше да прави обрат, за да се наложи с 3:6, 7:6(3), 6:3 над номер 28 в схемата Елизе Мертенс от Белгия.

За Павлюченкова, финалистка на "Ролан Гарос" през 2021 година, това е осми четвъртфинал в турнирите от Големия шлем и трети в Париж.

Рускинята, която в момента е номер 333 в световната ранглиста, след като бе извън корта за година заради травма, навакса изоставане от сет и пробив в началото на втората част, за да затвори срещата след 3 часа и 9 минути игра.

Павлюченкова завърши мача с 50 печеливши удара срещу 23 за Мертенс, която пропусна да се класира за първи път в кариерата си на четвъртфинал на "Ролан Гарос".

В следващия кръг Павлюченкова ще играе с победителката от срещата между чехкинята Каролина Мухова и рускинята Елина Аванесян.