Брентфорд отново победи шампиона Ман Сити, но се сбогува с мечтата си за Европа

Брентфорд приключи сезона по сладко-горчив начин, след като спечели домакинството си на Манчестър Сити с 1:0 от последния кръг на Премиър лийг благодарение на гол на Итън Пинок (85’). Така „пчеличките“ станаха единственият тим с две шампионатни победи над английския шампион през тази кампания (другата беше с 2:1 на „Етихад“), но не успяха да се класират за първи път в историята си за евротурнирите предвид победите на Астън Вила и Тотнъм по същото време.

Очаквано, Джосеп Гуардиола не разчиташе на най-силния си възможен състав, като той предприе шест промени сред титулярите си след равенството 1:1 с Брайтън. На вратата се завърна Едерсон, а в защита се появиха Нейтън Аке и Аймерик Лапорт. В халфовата линия този път играеха Коул Палмър и Калвин Филипс, а на върха на атаката беше Хулиан Алварес. Също така „небесносините“ за първи път показаха в игра своя първи екип за следващия сезон. Междувременно, домакините бяха подредени в 3-5-2 с Йоан Уиса и Брайън Мбемо като нападатели.

Още в четвъртата минута Палмър се опита да открие резултата, но Давид Рая отрази неговия изстрел. Атаката продължи, като последвалият удар на Алварес беше блокиран за корнер. В осмата минута Филипс опита далечен шут по земя, който се оказа несполучлив. Две минути по-късно Уиса разтресе далечната греда, но така или иначе беше маркирана негова засада. В 20-ата минута Итън Пинок получи възможност да стреля, но го направи много неточно. Следващата голова възможност дойде чак в 36-ата минута, когато Едерсон изби удар отблизо на Бен Мий. Последва корнер, при който именно Мий стреля с глава, но не намери целта. Пет минути след това Виталий Янелт пробва две волета, като първото беше блокирано от Филипс, а при второто топката прелетя над вратата. В оставащото време до почивката Серхио Гомес и Алварес се отчетоха с пропуски.

В 52-рата минута Палмър опита да прехвърли Рая, но го направи неубедително и вратарят улови топката с лекота. Малко след това домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Рико Люис, но подобно решение не последва. Няколко минути по-късно първо Алварес, а след това и Гомес пропуснаха да се разпишат. Междувременно, Франк Ониека и Мбемо също не успяха да вкарат, но за домакините. Те все пак изчакаха своя момент, който дойде в 85-ата минута. Тогава "пчеличките" развиха отлична атака, която завърши с победния гол, дело на Пинок. В последните секунди на редовното време три шута на Палмър бяха блокирани и така играчите на Томас Франк задържаха крехкия си аванс.

Въпреки третата си поредна победа Брентфорд завърши сезона на деветото място в класирането с актив от 59 точки или само на две от седмата позиция, гарантираща участие в Лигата на конференциите. Манчестър Сити приключи на върха в таблицата с 89 пункта или с пет повече от сребърния медалист Арсенал.

БРЕНТФОРД - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:0

1:0 Пинок (85')

Брентфорд: Рая, Йоргенсен, Мий, Пинок, Хенри, Ониека, Янелт, Дамсгор, Хики, Мбемо, Уиса

Манчестър Сити: Едерсон, Уокър, Аке, Лапорт, Филипс, Люис, Марез, Палмър, Фоудън, Гомес, Алварес

Снимки: Gettyimages