Тойота потвърди Ожие за рали "Сафари"

Отборът на Тойота потвърди, че Себастиен Ожие ще стартира в рали „Сафари“ в Кения в края на юни. Кенийската надпревара ще бъде седми кръг за сезон 2023 в Световния рали шампионат (WRC) и ще се проведе между 22 и 25 юни.

Както е известно през тази година Ожие участва в WRC с ограничена програма, която бива потвърдена старт за старт. До момента французинът стартира в „Монте Карло“, „Мексико“ и „Хърватия“, записвайки две победи и едно пето място в трите си старта. Той триумфира в „Монте Карло“ и „Мексико“, а в „Хърватия“ бе начело след началните етапи, но спука гума при една компресия и се свелече в класирането още в първия ден.

Ожие най-после заговори за световната титла

Освен на Ожие в рали „Сафари“ отборът на Тойота ще може да разчита още на световния шампион Кале Рованпера, Елфин Еванс и Такамото Кацута, които карат с пълна програма през тази година.

След първите пет кръга за годината Рованпера е лидер в генералното класиране с 98 точки, Ожие е трети с 69, колкото има и четвъртият Еванс. Кацута пък е чак на осмото място с едва 20 пункта на своята сметка. Второто място пък се заема от пилота на М-Спорт Ойт Танак, който изостава със 17 точки от Рованпера.

Класиране при пилотите в WRC след рали "Португалия"

Ожие ще се присъедини към Рованпера, Еванс и Кацута и за рали „Сардиния“, което ще се проведе в края на следващата седмица. От първите пет старта за годината французинът изпусна състезанията в Швеция и Португалия, а почти сигурно той ще избере да не участва и в бързите макадамови ралита в Естония и Финландия през лятото. Така най-вероятно след „Сафари“ ще видим Ожие чак на рали „Акрополис“ в Гърция в началото на септември.

Хюндай обяви пилотите си за рали "Сафари"

Отборът на Тойота спечели и двете издания на рали „Сафари“ след неговото завръщане в календара на WRC през 2021 година. Тогава победата бе за Ожие, а през миналата успехът грабна Рованпера. Всъщност миналото лято доминацията на Тойота по отсечките в Кения бе пълна, тъй като пилотите на японския автомобилен гигант завършиха на първите четири позиции в надпреварата. Зад победителя Рованпера втори се класира Еванс, а последното място на подиума бе за Кацута. В подножието на почетната стълбичка бе Ожие, които и през 2022 година участва в WRC с ограничена програма.

Снимки: Gettyimages