ВАЛЕНТИНА ГЕОРГИЕВА ГРАБНА ПРИЗА ЗА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦ МАРТ СЛЕД ЗЛАТНИЯ МЕДАЛ В БАКУ

Нюкасъл ще играе в Шампионската лига, а Лестър вече не зависи от себе си

Нюкасъл и Лестър не успяха да се победят в последния мач от 37-ия кръг на Премиър лийг - 0:0. Равенството беше достатъчно на "свраките" да си осигурят място в топ 4 на крайното класиране и по този начин да се завърнат в Шампионската лига за първи път от сезон 2002/03. Точката помогна на Лестър да измести Лийдс от 18-ата позиция в подреждането, но в същото време "лисиците" са все по-близо до изпадане в Чемпиъншип. Дори в последния кръг да победят Уест Хам у дома, хората на Дийн Смит трябва да се надяват Евертън да не спечели срещу Борнемут, за да оцелеят в елита.

За целия мач Лестър отправи само един удар и той дойде в добавеното време, но Ник Поуп спаси. Гредите на три пъти попречиха на Нюкасъл да отбележи гол. В заключителните минути домакините се прибраха, защото равенството ги устройваше, а Лестър така и не рискува в търсене на победата.

Преди почивката Нюкасъл владееше топката в 81% от игровото време, но трудно намираше пролуки в защитния вал на гостите, които не отправиха нито един удар към вратата на Ник Поуп. Бруно Гимараеш се опитваше да дирижира умело атаките на "свраките". В 15-ата минута негов хитър пас стигна до Калъм Уилсън на добра позиция, но нападателят не успя да овладее топката.

В края на полувремето Нюкасъл буквално натика съперника си в наказателното му поле. Грешка на вратаря Даниел Иверсен позволи на Уилсън да стигне до топката, но неговият удар срещна гредата. Нападателят на домакините направи добавка с глава, а бранител на Лестър изчисти от самата голлиния. В 43-ата минута и Мигел Алмирон стреля в гредата, а после Александър Исак не можа да нанесе хубав удар. Секунди преди почивката Иверсен отново не се намеси добре, но Калъм Уилсън пропусна да даде заслужена преднина на Нюкасъл.

Масираният натиск на "свраките" продължи и през втората част. В 48-ата минута домакините претендираха за дузпа, след като Алмирон отправи изстрел, при който топката се отби от ръката на Юри Тилеманс. Ударът обаче беше от много малка дистанция, а и ръката на Тилеманс бе прибрана към тялото му. Малко по-късно Алмирон комбинира с Исак, но шведският национал отново не успя да преодолее Иверсен.

Лестър така и не показваше никакво намерение да атакува. В 71-ата минута "лисиците" като по чудо оцеляха след пропуск с глава на Бруно Гимараеш от по-малко от метър. В игра за Нюкасъл се появиха Алан Сен-Максимен и Джейкъм Мърфи. Двамата раздвижиха играта на "джордитата", но голът не идваше. Четвърт час преди края Иверсен още веднъж се намеси впечатляващо и с крак изби изстрел на Шон Лонгстаф.

Чак в последните минути Лестър се изнесе в по-предни позиции. Противно на всякаква логика, "лисиците" можеха да измъкнат трите точки в добавеното време, но Ник Поуп отрази удара на Тимоти Кастан. Това означава, че шампионът от 2016 година почти сигурно ще изпадне в Чемпиъншип.

Снимки: Gettyimages